Kar Körlüğüne Dikkat! - Son Dakika

Kar Körlüğüne Dikkat!

7 yıl önce

Görsel şölen sunan kar manzaraları içimizi ferahlatırken gözlerimizi karartabilir.

1
'Ultraviyole keratiti' olarak da bilinen, gözün ani ve yoğun ultraviyole ışınlara maruz kalması sonucu oluşan kar körlüğü, göz kapaklarında ve konjonktiva tabakasında (göz akını kaplayan ince zar) kızarıklıklara ve yanıklara yol açabiliyor.
2
Buna bağlı gözlerde yanma, batma hissi, sulanma, ağrı ve fotofobi (aşırı ışık hassasiyeti) oluşur. Göz kapaklarında istemsiz kapanma (blefarospazm) görülür. Gözde oluşturduğu hasarın şiddetine göre ise farklı derecelerde bulanık görmeye de yol açabilir.
3
Ani ve yoğun şekilde ultraviyole ışınlara maruz kalan gözlerde hassasiyet ve şikâyetlerin 6-8 saat sonra başlayabiliyor ve birkaç gün sürebiliyor. Gözlerde oluşan hasarın boyutuna göre bu süre 1 haftaya kadar uzayabiliyor.
4
Kar körlüğünün gözlerde oluşturduğu tahribatın ve rahatsızlığın etkisini en aza indirmek için Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eroğlu'nun tavsiyeleri ise şöyle:
5
Gözlerinizi bol suyla yıkayın ve göz kapaklarınıza soğuk pansuman yapın.
6
Gözlerinizde oluşan ağrıyı hafifletmek için suni gözyaşı, çok ağrılı durumlarda ise hekiminizin kontrolünde ağrı kesiciler kullanın.
7
Kesinlikle gözlerinizi ovuşturmayın. Çünkü ovuşturma rahatsızlığınızın daha da ilerlemesine ve korneada yaralanmalara yol açabilir.
8
Gözlerinizde ağrı, bulanık görme gibi şikayetleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden göz hekiminize başvurun.
9
10
11
12
13

Haber Yayın Tarihi: 11.12.2013 02:37 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Kürtajla alınmak istenen down sendromlu kız model oldu Ölümcül virüsle savaşan Çin'de evcil hayvanlar gasp edilip öldürüldü Türkiye'nin en mutlu şehirleri belli oldu! Zirvedeki kentin 2020'ye kadar trafik lambası bile yoktu Suudiler, ülkelerini istila eden çekirgeleri yemeye başladı Acun Ilıcalı'nın, 'mucize çocuk' dediği 4,5 aylık hamile kızı Banu'nun hikayesi yürek sızlattı