Kara Saplanan Kamyonları Çıkarmak İçin Aylarca Bekliyorlar - Son Dakika

Kara Saplanan Kamyonları Çıkarmak İçin Aylarca Bekliyorlar

1
Rusya'nın başkenti Moskova'nın tam 8 bin kilometre kuzeydoğusunda bulunan Yakutistan Cumhuriyeti, en zor koşullara ev sahipliği yapıyor. Aşırı soğuk ve karlar yüzünden yolda kalan şoförler çaresizce aracını bırakıp gidiyor. Zira araçlar bahar mevsimine kadar buzun altında kalıyor.

2

Rusya'nın Kuzey Buz Denizi kıyları başkent Moskova'nın tam 8 bin kilometre kuzeydoğusunda bulunan Yakutistan Cumhuriyeti, dünyanın en büyük ülkesi Rusya'nın da beşte birini oluşturuyor.

3
Öte yandan Yakutistan'ın başkenti Yakutsk Sibirya'nın kalbi sayılıyor.

4
Bu, Sibirya'nın buzlar altındaki, dünyanın en soğuk bölgesindeı geçen tek şerit yollar en zor koşullara ev sahipliği yapıyor.

5

Sadece Tabiat Ana'nın kanunlarının geçerli olduğu bu buz tutmuş tundrada adım başında ters dönmüş ve buza saplanmış kamyonlar görülüyor.

6

Yolda kalan şoförler çaresizce aracını bırakıp gidiyor. Zira aynı yerde bekledikçe kamyonu buz kütlesinden çıkarmak mümkün değil.

7

Araçlar bahar mevsimine kadar buzun altında kalıyor.

8
Araçları kurtarmak ancak buzların erimeye başlamasıyla gerçekleşiyor.

9
Civarda yakın bir demiryolu yok, sadece bin 600 km uzunluğunda senenin donmayan aylarında Lena nehri ile ulaşım sağlanıyor.

10
Ayrıca sovyet Rusya zamanında Sibirya hapishanelerine yollanan mahkumlar tarafından yapılan 2 bin kilometrelik bir yol var.

11

Yakutsk, dünyanın en soğuk kenti olarak sayılır. Bu Sibirya kentinde -50 C normal olarak sayılır ve çocuklar sadece dereceler -55 C altına düştüğünde okula gitmiyor.

12
Yakutsk çevresinde bulunan 800 insanın yaşadığı Oimyakon köyünde ise sıcaklık -71,2 C ölçülmüş ve burası dünyanın en soğuk yerleşim yeri olarak sayılmıştır.

13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Haber Yayın Tarihi: 26.10.2016 14:07

Son Dakika Kara Saplanan Kamyonları Çıkarmak İçin Aylarca Bekliyorlar - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Çölün ortasında kırık tabut içinde bulunan model, ölmeden önce yatağa bağlanıp işkence görmüş Biraz yakacak ama bağışıklığımızı koruyacak! Mutfağımızın kızıl savaşçısı: Acı biber Ürün tanıtımını iç çamaşırıyla yapan Wanda Nara, takipçilerini mest etti Fatih Sultan Mehmet'in yaptırdığı 600 yıllık cami baraj suyu çekilince gün yüzüne çıktı Para kazanmak için uyuşturucu satan genç hostes hapse girmekten kurtulamadı