Karadeniz'de 800 kiloluk müthiş keşif, denizin dibinden 19. yüzyıla ait tarihi top çıkartıldı - Son Dakika

Karadeniz'de 800 kiloluk müthiş keşif, denizin dibinden 19. yüzyıla ait tarihi top çıkartıldı

07.10.2020 15:45

Karadeniz kıyısında bulunan Seyrek Kalesi açıklarında 19. yüzyıla ait olduğu değerlendirilen tarihi top bulundu. Dalgıçlar tarafından yapılan 45 dakikalık çalışmayla yaklaşık 800 kilogram ağırlığındaki tarihi eser sudan çıkartıldı.

1
Kocaeli Müze Müdürlüğü dalış ekibi ve Deniz Yıldızı Su Altı Sporları Kulübü dalgıçlarının desteği ile topun olduğu alanda dalış gerçekleştirdi.
2
Dalgıçlar yaklaşık 45 dakika süren çalışma ile yaklaşık 800 kilogramağırlığındaki topu tekneyle karaya çıkarttı. Tekneden kamyona taşındıktan sonra Kocaeli Müze Müdürlüğü'ne götürüldü. Konservasyon ve resterasyon çalışmaları bittikten sonra bilimsel araştırması yapılacak olan top, Müze Müdürlüğü tarafından sergilenecek.
3
OSMANLI DÖNEMİNE AİT GEMİDE BULUNDU
OSMANLI DÖNEMİNE AİT GEMİDE BULUNDU
Konu ile ilgili açıklama yapan Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, "Müzemize bu tarz ihbarlar gelebiliyor. Bu ihbarlar neticesinde bölgeye gelerek incelemelerde bulunduk. Seyrek Kalesi'nde gerçekleştirdiğimiz dalışta, Osmanlı dönemine ait olduğunu düşündüğümüz gemide topu bulduk.
4
1800-1900lü yıllardan kaldığı tahmin edilen tarihi topun çıkartılmasını Kandıra Kaymakamı Mehmet Ünal, Garnizon Komutanı ve 7. Komando Tugay Komutan Yardımcısı ve ilçe Jandarma Komutanı da takip etti.
5

Son Dakika Karadeniz'de 800 kiloluk müthiş keşif, denizin dibinden 19. yüzyıla ait tarihi top çıkartıldı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement