Karadeniz zekası yine devrede! Kışın yatırıyorlar, baharda kaldırıyorlar - Son Dakika

Karadeniz zekası yine devrede! Kışın yatırıyorlar, baharda kaldırıyorlar

03.05.2021 15:30

Rize'nin İkizdere ilçesi Karzavan Yaylası'nda, çelik varillerin birleştirilmesiyle oluşturulan 7 metrelik minarenin kış aylarında çığdan zarar görmemesi için geliştirilen yöntem, yılladır uygulanıyor. Elle çevrilebilen makaralı sisteme çelik telle bağlanan, kış aylarında yere yatırılan minare, baharın gelişiyle köylüler tarafından yeniden kaldırıldı.

1
İkizdere ilçesine bağlı Meşeköy sakinlerinin yaz aylarında çıktığı 2 bin 100 metre rakımlı Karzavan Yaylası'nda inşa edilen tek katlı cami için, çelik varillerin birleştirilmesi ile 7 metre uzunluğunda minare yapıldı. Ancak kış şartlarının zorlu geçtiği yaylada minare çığ nedeniyle birkaç kez yıkıldı. Minareyi korumak isteyen köylüler de ilginç çözüm geliştirdi. Elle çevrilebilen makaralı sisteme çelik telle bağlanan minare, 10 yıldan beri her kış öncesi yere yatırılıyor. Bu kış da yatırılan minare, baharın gelişiyle yeniden kaldırıldı.
2
"MİNAREYİ ÇIĞDAN KORUDUK"
 MİNAREYİ ÇIĞDAN KORUDUK
Meşeköy Muhtarı Ahmet Tığcı, hocanın gelmesiyle minareden ezan sesi de yükseleceğini söyleyerek, "Yaklaşık 10 yıl önce biz burada cami yaptığımız zaman minaresini de yapmıştık. Burası çığ bölgesi olduğu için çığ geldi ve 2 defa minaremiz yıkıldı. Bunun üzerine biz de bu pratik yöntemi geliştirdik. Varillerden yaptığımız minareyi kar yağmaya başlayınca teleferik sistemi ile yatırıyoruz."
3
"Mayıs ayı başlarında da yeniden ayağa kaldırarak faliyete geçiriyoruz. Pandemi dolayısıyla biz bu yıl biraz daha erken geldik. Yaklaşık 20 gün sonra herkes gelir ve yaylamız şenlenir. Hocamızda gelince ezan sesi yükselmeye başlar" diye konuştu.
4
"MİNAREYİ, YATIRIP KALDIRIYORUZ"
MİNAREYİ, YATIRIP KALDIRIYORUZ
Mehmet Ali Kurt da, "Çığ gelince zarar göremesin diye varillerden yaptığımız minarenin ucuna tel bağlıyoruz, Makara ile minareyi aşağıya yatırıp, yukarı kaldırıyoruz. Bu şekilde çok da fazla insan gücüne gerek kalmıyor. Kışın mecburen yatırmak zorundayız, çünkü çok fazla kar yağdığı zamanlar oluyor. Kar bitince de minaremiz yeniden caminin yanındaki yerini alıyor" dedi.
5
6
7
8
9
10
11

YORUMLAR (18)
  • Hüsnü : Valla para ve menfaatleri için dümeni öyle bir kırarlar kiiio zaman o partiye hemen yanaşır oy Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • mustafa: bura nasıl karadeniz onu anlamadım birtane ağaç yok her yer çok kurak böyle karadenizmi olur her yerin yemyeşil olması lazım ama adamlara helal olsun Cevap Yaz 4 2 Yayından Kaldır
  • mehmet: hayret diye adı olan kimsen.sen karadenizi biliyormusunda böyle yazıyorsun.o yayların hırçınlığından haberin varmı.o yaylalara kaç metre kar yağıyor bilgin olsa böy demezdin Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Karadeniz zekası yine devrede! Kışın yatırıyorlar, baharda kaldırıyorlar - Son Dakika


Advertisement