Karara Kim Ne Dedi? - Son Dakika

Karara Kim Ne Dedi?

08.07.2010 09:46

1
Anayasa Mahkemesi'nin kararı gündeme bomba gibi düştü. Anayasa Mahkemesi'ne ve HSYK'ya üye seçimiyle ilgili maddeler kısmen iptal edilirken, kimseyi memnun etmeyen bu kararla ilgili iktidar ve muhalefetten sert açıklamalar geldi. İşte isim isim o açıklamalar...
2
Hüseyin Çelik: “Anayasa Mahkemesinin üzerinde olan bir mahkeme var. O da halkın vicdan mahkemesidir. O mahkemeye şimdi müracaat zamanıdır ve o mahkeme de ümit ediyorum ki gereken kararı verecektir.”
3
Adalet Bakanı Sadullah Ergin: "Mahkeme kendini yasama organı yerine koydu. Bu haliyle bile metin önemli bir reform özelliği taşımaktadır. Bundan sonra söz milletindir. Milletin onay vereceğini düşünüyorum. 12 Eylül'de halk bu konuda görüşlerini söyleyecektir."
4
Ak Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç: 'Anayasa Mahkemesi Meclis'in yetkisine müdahale etmiştir.'
5
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı: “Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın kendisine çizdiği görev ve yetki alanının dışına çıkarak bu kararı vermiştir.”
6
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: ''Sorunumuz o 2 maddeyle ilgilidir, 2 madde referanduma gitmeyecekse, hayırlı uğurlu olsun."
7
CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek: ''Kılıç'ın açıklamasına göre iki madde referandum dışı kalacak. CHP'nin esas itirazı, hukuk devletini ihlal eden düzenlemeler şeklinde olduğu için bu iki maddeyeydi. Bu durumda CHP'nin itirazları dikkate alınmış oluyor. Diğer maddelerin referanduma gitmesi halinde evet oyu vereceğimizi söylemiştik.''
8
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin: ''Anayasa Mahkemesi, bir orta yol bulmaya çalışmış. Pratikte çok sağlıklı bir sonuç çıkaracağını zannetmiyorum. Karar beni tatmin etmedi. Biz de üyelerin seçim şekline itiraz ediyorduk, seçim şekli bizim istediğimiz şekilde oldu.''
9
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe: ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın referanduma sunduğu madde metni, Anayasa Mahkemesince müdahale edilerek, değişiklik yapılıyor. Dolayısıyla iki madde referanduma gitmiyor. CHP'nin dediği gibi iki maddenin dışında halk oylaması yapılıyor. Bu iki maddenin dışında referanduma gidilmesi halinde destek olacağımızı, başından beri söyledik."
10
MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı: "Tartışmalı olan değişiklik paketi AK Parti'nin Anayasası gibi durmaktadır. Ancak buna rağmen kararı referandumda halkın verebilmesi için CHP'ye iptal başvurusunda destek vermedik."
11
YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan: “Henüz süreç devam ediyor. Daha önümüzde referandum süreci var. YARSAV olarak bizim mücadelemiz sürecek.”
12
HSYK Başkanı Kadir Özbek: “Hukukçu olarak Anayasa Mahkemesi'nin kararına saygılı olmak zorundayız. Bizim beklentilerimize, bizim Anayasa'ya aykırı gördüğümüz noktalar itibariyle ileri sürdüğümüz hususlara tam yanıt veren bir iptal değil. Yürütmenin yargı üzerindeki örtülü, bağlantılı irtibat noktaları dikkate alınmamış. İptal edilen cümlelerin Anayasa ve kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı olduğu gözetilmemiştir.”
13
Demokratik Yargı Eşbaşkanı Osman Can: "Bu kararın olumlu ve olumsuz yönleri var. Referandum paketinin, kabul edilmesi durumunda Türkiye açısından tarihi bir adım atılmış olacak. Yargı mercilerinin politika üzerindeki vesayeti giderek zayıflamaya başladı."
14
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan: "Gerekçeli karar okunduktan sonra üyelerin seçilme biçiminin Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın ne kadar hassas bir dengeyi etkilediği anlaşıldığı takdirde hükümet istediği değişikliğe gidebilmiş mi gidememiş mi ortaya çıkacak. Hukuki bir karar değil. Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar yasamanın aldığı kararı bir noktada by pass etti. Yargı yasamanın alanına girdi. Yüksek Mahkeme, yasamaya ‘istediğin gibi Anayasa, kanun yapamazsın."
15
BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata: “Anayasa Mahkemesinin kararının, Meclisin iradesini hiçe sayan ve yasama organının yerine geçebilecek bir karar olmamasını beklerdik. Bu karar için bu tür şaibeler var. Siyasi parti olarak bizi mevcut karar tatmin etmedi.”

Son Dakika Karara Kim Ne Dedi? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor