Karate Kid Elif - Son Dakika

Karate Kid Elif

04.02.2013 14:37

1
Ana vatanı Çin olan "Wu Shu" dövüş sanatının Dünya Şampiyonu Türk kızı Elif Akyüz, 4,5 yıldır bu sporu yapıyor ve Wu Shu konusunda Çinli hocalar tarafından yetiştiriliyor.

2
Çocuk yaşta spora başlayan ve kısa sürede Avrupa ve Dünya Şampiyonu olan Elif Akyüz, ailesiyle yılın önemli bir bölümünde Çin'de kalarak Çinli Wu Shu ustalarından birebir eğitim alıyor.
3
Wu Shu'nun en zor dalı olan ve felsefesi ile koreografilerinin sergilendiği "Taolu Wu Shu" dalında eğitim alan Elif Akyüz, Çinli öğrencilerce de tanınıyor ve destekleniyor.
4
AA, Elif Akyüz'ün eğitim gördüğü okula giderek çalışmalarını görüntüledi. Akyüz, 4,5 yıldır Wu Shu yaptığını belirterek, 2011'de Ankara'da "mızrak" dalında, 2012'de Çin'in Makau bölgesinde de "kılıç" dalında olmak üzere iki kez dünya şampiyonu olduğunu anımsattı.
5
Çinli usta Ding'in 2009'dan bu yana kendisini yetiştirdiğini dile getiren Akyüz, olimpiyatlara kadar dünya, olimpiyatlarda da kardeşleriyle birlikte şampiyon olmayı hedeflediğini bildirdi.

6
Elif Akyüz'ün eğitmeni Ding Çuan Vey de, Elif'in gerek hareket, gerekse teknik olarak her gün kendini biraz daha geliştirdiğini belirterek, "Uluslararası müsabakalarda gösterdiği başarı ortada" dedi.

7
2011 yılında Elif'in mızrak dalında dünya şampiyonu olduğunu hatırlatan Ding, şampiyon olduktan sonra ailesinin Elif'i Çin'e getirdiğini, Türk öğrencisinin mızrakta da kendisini çok geliştirdiğini, özellikle Pekin, Vuhan ve Şian kentlerinde sistemli bir şekilde Wu Shu eğitimi aldığını anlattı.
8
"İnanıyorum ki Elif bundan sonraki uluslararası müsabakalarda başarılarını katlayarak devam ettirecek" diyen Ding, Wu Shu'nun sadece fiziksel bir dövüş sanatı olmadığını, aynı zamanda kültürel unsurları da içinde barındıran bir spor dalı olduğunu vurguladı.

9
Ding Çuan Vey, ailesinin Elif'i ilk Çin'e getirdiğinde "Çince" öğrenmesi yönünde teşvik ettiğini belirterek, "Elif Çinceyi öğrendikten sonra Wu Shu sanatının kültürel arka planına daha iyi hakim oldu ve her hareketin içerdiği anlamı daha yoğun bir şekilde aktarabildi" diye konuştu.

Son Dakika Karate Kid Elif - Son Dakika Spor


YORUMLAR
500
Advertisement