Kayaya Sıkışan Yaşama Azmi - Son Dakika

Kayaya Sıkışan Yaşama Azmi

29.04.2013 14:53

Aron Ralston'ın ilham veren müthiş hikayesi

1
Aron Ralston, 1975 doğumlu Amerikalı bir mühendis. Intel'de çalışan, Fransızca bilen, piyano çalan bu genç adam aynı zamanda profesyonel bir dağcı. Haftasonlarını ve tatillerini kanyonlarda dolaşarak, dağlara tırmanarak, kayak yaparak geçiren Ralston'ın hayatı 26 Nisan 2003 yılında Geri dönülmez bir şekilde değişti.
2
Ralston hiç kimseye bir şey söylemeden, ABD' deki kanyona gittiğinde ayağı kayarak kanyonun ara bölümüne giriyor ve 400 kiloluk bir taş sağ kolunun üzerine devrilerek onu kanyonda dar bir alana sıkıştırıveriyor. Tam altı gün boyunca bu şekilde esir kalıyor.
3
Yanında çok az suyu ve yiyeceği olan Ralston'ı kimsenin ne duymasına ne de bulmasına imkan var. Ralston'ın yanında taşıdığı video kamerası onu hayatta tutan tek şey. Oradan kurtulamayacağını anlayınca, ailesi ve yakın arkadaşlarına hoşçakal mesajları kaydediyor. “Bedenimi bulduğunuzda bu videoları aileme ulaştırın” diye başlıyor kayıtlarına. Körleşmiş küçük bıçağıyla ismini, doğum ve ölüm tarihlerini kanyon duvarına kazıyor.
4
Bir eli kaya ile Kanyona sıkışık bir şekilde 127 saat kalan Aron Ralston günlerce süren uykusuzluk, açlık, soğuk, susuzluktan (son günlerde idrarını içmek zorunda kalıyor) sonra kanyondan kurtulabilmek ve yeniden hayata dönebilmek için daha ilk günden düşündüğü, gerçekleştirmeye korktuğu, daha sonra birkaç kez deneyip başarısız olduğu bir şeyi yapıyor; önce kolundaki kemikleri kırıyor ve sonra da kolunu kesiyor.
5
Ve daha sonra kan kaybına ve iyice kötüleşen sağlık durumuna rağmen kanyondan mucizevi bir şekilde çıkmayı başarıyor. Aron'a göre, yaşadığı şey, hayatının en güçlü, en muhteşem ve gerçek şeyi.
6
Aron Ralston'ın bu inanılmaz hikayesi Danny Boyle Tarafından 127 saat ismiyle beyazperdeye uyarlanmıştı.
7
Ralston'ı ise başarılı oyuncu James Franco canlandırmış, bu filmdekiperformansıyla en iyi erkek oyuncu dalında Oscar'a aday olmuştu.
8
Ralston yaşadığı sıra dışı deneyimini 'Between A Rock and A Hard Place,' isimli bir kitapta anlattı. Kitap ABD'nin en çok satan listesinde.Yaşadıklarını anlatan konuşmalar yapan, seminerler veren Ralston bugün hala aktif bir sporcu.
9
Ralston'ın şuanda Leo isminde birde çocuğu var. Hayat mücadelesi verdiği o 127 saatin sonunda kendi deyimiyle ona yaşama azmi sunan ve kolunu kesmesi için cesaret veren o halüsinasyon gibi.
10
Gördüğü halüsinasyonda kendisini bir odada, ileride doğacak olan oğlu ile oynarken -Aron Ralston olay meydana geldiği sırada bekardı-, onu tek koluyla kucaklarken görüyor. Bu görüntüden cesaret alarak kurtulmak için mücadele veriyor.

Son Dakika Kayaya Sıkışan Yaşama Azmi - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement