Kehribar Kolyeli Çocuğun Sırrı - Son Dakika

Kehribar Kolyeli Çocuğun Sırrı

29.09.2010 14:11

1
Dünya Kültür Miraslarından biri olan İngiltere'nin ünlü antik kalıntıları Stonehenge'in 1.5 kilometre kadar uzağında bulunan bir mezar bilim insanlarını şaşırttı.

2
Mezarda, M.Ö. 1550 yıllarında öldüğü sanılan, 14-15 yaşlarında bir çocuk iskeleti bulunuyordu.

Ancak, çocuğun boynundaki kehribar kolye ve diğer buluntular, çocuğun İngiltere'de değil, Fransa, İspanya, İtalya ya da Yunanistan'da doğup yaşadığı ve Manş Denizi'ni ahşap bir tekneyle aştığını gösteriyor.

3
Geçtiğimiz yıllarda, Stonehenge yakınlarında bu tür iki mezar daha bulunduğu belirtilirken, bu keşfin, Stonehenge'in binlerce yıl önce de turistlerin ziyaretine uğradığını gösterdiği açıklandı.
4
Çocuğun iskeletinde yapılan incelemeler, onun M.Ö. 1550 yıllarına ait olduğunu gösterirken, bilim insanları, Stonehenge'in o tarihte bile 1500 yıldan yaşlı olduğunu söylüyorlar.

5
Stonehenge'in M.Ö. 3000 ve 2400 yılları arasında inşa edildi ve yaklaşık bin yıl boyunca kimi ayinler için aktif olarak kullanıldı
6
Kehribar kolyeli çocuğun keşfi de, Stonehenge'in milattan önceki dönemde bile sadece İngiltere'de değil, tüm Avrupa'da bilindiği ve "turistik" gezilere o dönemde bile evsahipliği yaptığı iddialarını güçlendirdi.

YORUMLAR
500

Son Dakika Kehribar Kolyeli Çocuğun Sırrı - Son Dakika


Advertisement