Kellik Geni Babadan Değil Anneden Miras! - Son Dakika

Kellik Geni Babadan Değil Anneden Miras!

11.04.2014 18:19

Erkeklerde kalıtsal kellik annenin genlerinden kaynaklanıyor.

1
Alman bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmada, erkeklerde kalıtsal kelliğin sanıldığının aksine babanın genlerinden değil, annenin genlerinden kaynaklandığı ortaya çıktı.
2
Bonn Üniversitesi uzmanlarının yürüttüğü çalışmaya göre, X kromozomu üzerindeki bir gen erkeklerde kelliğe neden oluyor
3
Erkeklerin ise X kromozomunu annelerinden aldığı biliniyor; ancak kadınlar bu kromozomu, hem anneden hem de babadan alıyor.
4
Bu nedenle kellik söz konusu olduğunda, erkeklerin babadan ziyade annelerinin babasına benzeyeceği ifade edildi.
5
X kromozomu üzerinde bulunan söz konusu genin erkeklik hormonlarını harekete geçiren androjen alıcılarını etkilediği ve gendeki bozulmanın da erkeklerde saç kaybına neden olduğu belirtildi.
6
Kalıtsal faktörlerin kelliğe neden olduğu bilinmesine rağmen, bunda hangi genlerin etkili olduğu tam olarak anlaşılamıyordu.
7
Prof. Markus Nothen başkanlığındaki bir ekip tarafından yürütülen son araştırmada, 60 yaşını geçmesine rağmen gür saçlı olan erkeklerle kıyaslandığında, erken yaşta kelleşmeye başlayan erkeklerde, saç dökülmesine neden olan bu genden çok daha fazla bulunduğu kaydedildi.
8
Prof. Nothen bununla birlikte, kelliğin sadece tek bir genden kaynaklanmayacağını ve diğer genlerin de bunda rol oynadığını düşündüklerini söyledi.
9
1,000 kadar saçsız erkekten alınan örnekler üzerinde yapılan testler, yeni keşfedilen bir gen çiftini taşıyan erkeklerin saçlarını kaybetme riskinin taşımayanlara oranla 7 kat fazla olduğunu gösteriyor.
10
Bazı erkeklerin yalnızca babalarından gelen genler yüzünden kel kalmadığı anlaşılmış oldu.

Son Dakika Kellik Geni Babadan Değil Anneden Miras! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement