Her gün 200 metreyi kendi kendine yürüyordu! Sırrı ortaya çıktı - Son Dakika

Her gün 200 metreyi kendi kendine yürüyordu! Sırrı ortaya çıktı

14.12.2019 09:58

Neredeyse 350 kilogram ağırlığı olan bir kaya parçası kendi kendine hareket edebilir mi? Ölü Vadi'nin dev kayaları 200 metrelik bir mesafeyi kendi kendine yürüyor.

1
Amerika Birleşik Devletleri’de, Nevada ve Kaliforniya eyaletlerinin tam sınırında bulunan ‘Ölü Vadi’de yaşanan gizemli bir doğa olayı görenleri hayrete düşürüyor. Eski bir göl yatağında bulunan taş parçaları, 200 metrelik bir mesafeyi kendi kendine ‘yürüyor’. Artık büyük bir gizem haline gelmiş bu doğa olayının uzun yıllardır açıklanamaması, kayaların uzaylılar veya ilahi güçler tarafından hareket ettirildiği efsanesini yarattı.
2
Yarım yüzyıldır sırrı çözülmeye çalışılıyordu
Yarım yüzyıldır sırrı çözülmeye çalışılıyordu
İlk bakışta hiç hareket etmiyormuş gibi görünen kaya parçalarının gizemi bilim insanlarının da ilgisini çekti. Yaklaşık yarım yüzyıldır bu gizemli kayaların sırrını çözmeye çalışan bilim insanları, kurumuş ve çatlamış bir zeminde 350 kiloluk bir taşın nasıl hareket edebileceği konusunda farklı fikirler üretti.
3
İlk teorilere göre, rüzgar ve yağmurun bu büyük kayaları hareket ettirebileceği düşünülse de, sonradan zeminin çatlamış yapısının buna izin vermeyeceğini kabul etmek zorunda kaldılar. İşin ilginç yanı ise, bugüne dek kayaların hareket ettiğini kimsenin görmemesi…
4
Yürüyen kaya efsanesi nasıl çözüldü?
Yürüyen kaya efsanesi nasıl çözüldü?
Ölü Vadi'nin kendi kendine hareket eden kayalarının sırrı yine bilimsel araştırmaların sonucunda ortaya çıktı. Bilimsel verilere göre, Ölü Vadi'de geceleri aşırı soğuyan hava yerde 3-5 milimetre arasında bir buz tabakası oluşturuyor.
5
Sabah ısınan havanın etkisiyle çözülen buz tabakası, esen vadi rüzgârlarının etkisiyle kaç kilo olursa olsun kayaları yerinden oynatıyor. Santim santim 'yürüyen' kayaların hareket etmesini fark etmek bu yüzden oldukça güç.

YORUMLAR (4)
  • Emekçi: yürümek suç değil,yürümeyle yollar aşınmaz,canı sıkılıyordur,işten atılmıştır,geleceğe yönelik umutsuzluğa düşmüş ve kendi kendine yürüyor bundan kime ne oluyor. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • sinan: hepsi aynı yöne gitse doğru olabilir ama farklı yönlerdeler yalnız olmadığımızın farkına varın Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Her gün 200 metreyi kendi kendine yürüyordu! Sırrı ortaya çıktı - Son Dakika


Advertisement