Kenyalı Futbolcu, 9 Metrekarelik, Penceresiz Bir Odada Yaşıyor! - Son Dakika

Kenyalı Futbolcu, 9 Metrekarelik, Penceresiz Bir Odada Yaşıyor!

10.04.2017 10:58

Büyük bir gecekondu mahallesinde, bir futbolcunun hayatı. Kenyalı Eshiboko, 9 metrekarelik, penceresiz bir odada eşi ve çocuğuyla yaşıyor. Bu durum, bu mahalleye göre lüks. Bunun için de futbola teşekkür ediyor.

1
Henry Eshiboko kendisini ayrıcalıklı görüyor. 20 yaşında, eşi ve çocuğu ile birlikte penceresiz, 9 metrekare bir odada yaşıyor.

Tavan kalaydan, duvarlar ahşap kirişlerle sabirlenmiş, böylece yağmurun odaya sızmaması sağlanmış. Bir elektrik prizi var, dışarıdaki sokağa inen küçük yolda ortak bir musluk.

2
Kenya'nın başkenti Nairobi'de büyük bir gecekondu alanı Kibera'nın yerel bir kulübünde oynayan sol kanat oyuncusu Eshikobo, başını soktuğu bu ev için 'Hepsi futbol sayesinde' diyor.

Genç futbolcu, haftada dört antrenmana gidiyor ve her antrenman için 2.7 euro alıyor. Buradan kazandıklarıyla ailesini geçindirip kiranın da bir kısmını ödüyor.

3
Galibiyet primi ise bunun 10 katı. Eshikobo "Maç primiyle elbiseler alıyoruz. Mutfak masrafı yapıyoruz ve ekstra harcamalar yapıyoruz. Mesela şu an eşim kuaförde" ifadesini kullanıyor yüzü güleç bir şekilde.

Kibera, öyle yoksul bir yerleşim alanı ki Eshikobo'nun hayatı oraya göre belki de biraz lüks kaçıyor. Burada nüfusun yüzde 80'inin elektriği yok ve birçoğu günde bir dolardan az parayla yaşamını sürdürüyor.

4
Eshiboko'nun takımı Black Stars, gettonun yıldızlarıyla bu sene ilk kez Kenya İkinci Ligi'nde oynamaya hak kazandı. Eshiboko "Bazı maçlarımızı televizyon bile yayınlayacak" diyor.

5
Eshiboko "İnsanlar Kibera hakkında konuşurken genellikle akıllarına suç, uyuşturucu, yoksulluk geliyor. Bunlar sorunlarımız. Evet, inkar etmiyoruz ama futbolla Kibera'nın bundan daha fazlası olduğumuzu ispatlıyoruz" diyor.

Taraftarlar için de bu durum bir gurur kaynağı.

6
Eshiboko, bir kültür enstitüsünün vasıtasıyla Fransızca öğreniyor. Hayâli Monaco ama “İngiltere veya Fransa'da herhangi bir kulüp olur” diyor.

Teknik direktörleri de bu imkansıza yakın rüyayı paylaşıyor:

“Eğer bir ya da iki futbolcumuz Avrupa'ya giderse amacımıza ulaşmışız demektir”

YORUMLAR
500

Son Dakika Kenyalı Futbolcu, 9 Metrekarelik, Penceresiz Bir Odada Yaşıyor! - Son Dakika


Advertisement