Son Dakika Haberleri: Kilisede Papazlar Meydan Savaşı!

Kilisede Papazlar Meydan Savaşı!

12 yıl önce

1
Ermeni ve Ortodoks papazlar, Hıristiyanlığın en kutsal mekanlarından biri olan Kudüs'teki Kutsal Kabir Kilisesi'nde tekme tokat kavga etti. Ermeni ve Yunanlı papazlar ellerinde şamdanlarla birbirine girdi, yaralananlar oldu.

2
HZ. İsa'nın çarmıha gerildiği, öldükten sonra defnediliği ve yeniden dirildiği noktada kurulan Kutsal Kabir Kilisesi'nde, yönetimi paylaşan dini gruplar arasında yaşanan çekişme dün doruğa ulaştı.
3
Ermeni papazlar, Hz. İsa'nın gerildiği çarmıhın 4'üncü yüzyılda bulunmasını anmak üzere her yıl yapılan törenler için hazırlık yapıyordu. Kilisenin yönetimini bölüşen dini gruplardan birine mensup olan Yunanlı Ortodoks papazların Ermeni anma törenine yönelik itirazları, sonunda kavgaya dönüştü.

4
İki taraftan papazlar yumruklaşmaya başlayınca, farklı mezheplere bağlı olan kilise cemaati de birbirine girdi. Şamdanlar ve buhurdanlar havada uçuştu, cüppeler yırtıldı, antika perdeler parçalandı. Her iki taraftan birçok papazın gözü morardı, vücutlarında kesik ve yaralar oluştu.
5
Sonunda İsrail polisi kavgaya müdahale etti. Bir Ermeni ve bir Yunanlı papaz kelepçelenerek gözaltına aldı.


6
Hz. İsa'nın mezarını içerdiğine inanılan ve Diriliş Kilisesi diye de bilinen tarihi binanın farklı alanlarında yönetim, Rum Ortodoks, Ermeni ve Roma Katolik kiliselerine bağlı altı dini grup tarafından paylaşılıyor. Kilisenin anahtarları, yüzyıllardır, Filistinli Müslüman iki ailede kalıyor.
7
Osmanlıların 1852'deki düzenlemesiyle mezhepler arasında sorun çıkmaması için törenler düzenlenirken son derece dikkatli davranılsa da, farklı ayinler ve usüller uygulayan papazlar sık sık anlaşmazlığa düşüyor. İsrail polisi kavgalara nadiren müdahale ediyor.
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20Haber Yayın Tarihi: 10.11.2008 03:13 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Karadayı dizisinin Çitlembik Bahar'ıydı, son haliyle şaşkına çevirdi! Okan Bayülgen'in eski eşinin kim olduğunu duyan şaşıp kalıyor! En çok fidan sahiplenen 20 şehir açıklandı! Bakın ilk sırada hangi il var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi!