Kilo Alımına Neden Olan Hastalıklar! - Son Dakika

Kilo Alımına Neden Olan Hastalıklar!

11.04.2014 18:28

Şişmanlamanıza neden olan şey, belki de farkına varmanız gereken bir hastalığınızdır!

1
Fazla kilolarınız vücudunuzdaki bir hastalığın habercisi olabilir. Belki de yalnızca yemek yemeyi sevdiğiniz için değil bir hastalık nedeniyle fazla kilo sorunu yaşıyorsunuzdur.İşte Kilo almaya neden olan hastalıklar...
2
Böbrek üstü bezinin fazla çalışması: Aşırı çalışan böbrek üstü bezi kortizol hormonu üretimini artırır ki bu hormonun fazlalığı özellikle karın ve ense bölgelerinde yağ birikimine ve şişmanlığa neden olabilmekte. Bazı diğer rahatsızlıklarda kullanılan kortizon ilacı da bildiğiniz üzere kilo alımını tetikliyor.

3
Hipotiroidi: Bu hastalık durumunda ise bazal metabolizmanın düşmesi ile kilo alımı kaçınılmaz olabiliyor. Hastalığın şiddetinin artması kilo alımını daha da fazla artırabiliyor. Hipotiroidide fazla kilolar çoğunlukla su ve tuzun vücutta tutulmasına bağlı olarak oluşmakta.
4
Poliskistik over sendromu: Kadınlarda görülen polikistik over sendromu da kilo alımına neden olabiliyor. Kilo alımı, çoğunlukla bel ve karın bölgesinde kendini gösterir. Polikistik over sendromu olan kadınların düşük yağ içeren beslenme ve diyet programlarını uygulamaları öneriliyor.

5
Hipogonadizm: Kadınlardaki cinsel hormon yetmezliği olarak bilinen ve çoğunlukla erkeklerde görülen Hipogonadizm de kilo alımına neden olabilecek rahatsızlıklardan biri. Tedavisinde östrojen eksikliği varsa ilaç verilir, over yetmezliği varsa ona uygun hormon uygulanır.

6

Hipotalamus bozuklukları: Yapılan araştırma, hipotalamus bozukluklarının aşırı kiloya neden olabileceği tezini doğruluyor. Yağlı besinler tüketmek, vücudun enerji dengesini bozup hipotalamusa zarar verebiliyor. Bu bölgedeki proteinleri zarar görmesi ile ortaya uzun vadede şişmanlık çıkmış oluyor.

7
Uyku Apnesi: Aşırı kilolar uyku apnesine neden olabilmekte. Uyku apnesi de mevcut uyku düzenini bozduğundan ve uykusuzluğun insanın bağışıklık sistemini, yeme alışkanlıklarını, açlık ve tokluk hissini etkilediğinden, kilo alımına neden olabilmekte.
8
Endokrin pankreas hastalıkları:Tip 2 diyabet, insülin direnci ve reaktif hipoglisemi şişmanlığa neden olabilmekte.

YORUMLAR
500

Son Dakika Kilo Alımına Neden Olan Hastalıklar! - Son Dakika


Advertisement