Kilo Vermeyi Sağlayan Süper Meyve Liçi - Son Dakika

Kilo Vermeyi Sağlayan Süper Meyve Liçi

13.02.2016 10:24

1
Çin kökenli tropik bir meyve olan liçi, Güney Asya ve Güney Amerika'da yetişen bir süper besin. Adını henüz duymadıysanız yakında çok sık duyacağınız kesin çünkü liçi meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor...

2
Selenyum, bakır, fosfor, magnezyum ve kolin bulundurmasının yanı sıra, zeytinyağında da bulunan oleik asit ile metabolizma hızlandırıcı etkiye sahip ve kalp hastaları için faydalı bir süper meyve olarak karşımıza çıkıyor.

3
Liçi, birçok vitamin ve minerali bir arada bulunduruyor. Öncelikle çok iyi bir C Vitamini kaynağı olan liçi, A ve B6 Vitamini ile doğal antidepresan görevi görüyor.

4
Liçi aynı zamanda protein ve fiber kaynağı olarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Özellikle diyet yapanların liçi yemesi tavsiye ediliyor. İçerdiği polifenol ile bir antioksidan görevi görüyor. 100 gram liçi yaklaşık 60 kalori ediyor.

5
Bağışıklığı güçlendiriyor. Mükemmel bir C Vitamini kaynağı olan Liçinin 100 gramında yaklaşık 70 gram C Vitamini bulunuyor.

6
Liçi bu özellikleriyle girp ve soğuk algınlığına karşı da koruyucu bir görev üstleniyor. Özellikle bağışıklık sistemi daha zayıf olan çocuklar liçi yiyerek kış hastalıklarından korunabilir.

7
Liçi kalp sağlığını korumaya yardımcı olurken, kötü kolesterolün düşmesine, iyi kolesterolün artmasına yardımcı oluyor.

8
Kolesterolü düşürüyor, cildi gençleştiriyor, vücudun elektrolit seviyesini dengeliyor. Metabolizmayı hızlandırıyor, kan basıncını düşürüyor ve lifli yapısı sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor.

9
Kral meyvesi olarak da bilinen liçi, sıcak iklimleri seviyor ve ülkemizde de Mersin'de yetiştiriliyor. Dışı sert ve kabuklu olan liçinin içi yumuşak ve beyaz, tadı ise oldukça tatlı bir üzümü andırıyor.

10
Başta C Vitamini olmak üzere liçi içerdiği vitamin ve faydalı asitlerle cildin yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor.

11
Cildi gençleştiriyor, parlak ve canlı görünmesini sağlıyor.

12
Kilo vermek için sağlıklı beslenme ve egzersiz programı uygularken vücudumuz çok fazla sıvı kaybedebiliyor.

13
Doğru besinlerle vücudun terlemeyle kaybettiği elektrolit ve sıvıyı geri kazandırmak gerekiyor. Bunun için de liçi potasyum ve mineraller sayesinde vücudun ihtiyacı olan

elektrolit ve sıvıyı geri kazandırıyor.

14
Bu da liçinin kalp krizi riskini önlemeye de yardımcı olan bir özelliği.

15
LİÇİ NASIL YENİYOR?/ Liçi sert kabuğu soyulduktan sonra yenilebileceği gibi marmelatı da yapılabiliyor. Taze meyve ve konserve şeklinde satılıyor. Liçi ile tatlı ve smoothie tarifleri de yapılabiliyor.

16
LİÇİNİN YAN ETKİLERİ VAR MI?/

Liçiyi çocuklar ve her yaştan insan tüketebilir ancak tatlı bir meyve olduğundan içeriğindeki şeker miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Son Dakika Kilo Vermeyi Sağlayan Süper Meyve Liçi - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi Savaş uçağı, denizde yüzen insanların arasına düştü Aylık 10 bin TL gıda masrafı olan 11 çocuklu anne ısrarından vazgeçmiyor: Yine doğuracağım
Advertisement