Kim der ilkokul mezunu diye! Bu dili konuşup yazabilen dünyadaki tek insan - Son Dakika

Kim der ilkokul mezunu diye! Bu dili konuşup yazabilen dünyadaki tek insan

12.10.2019 15:09

İlköğretim mezunu 68 yaşındaki Mehmet Kuşman, Van Çavuştepe Kalesi'nin 55 yıllık bekçisi ve dünyada Urartu dilini yazabilen tek kişi.

1
Van'ın Gürpınar İlçesi'ndeki Çavuştepe Beldesinde yaşayan Mehmet Kuşman, Sardurihinili Kalesi'nin 40 yıllık bekçisi.
2
68 yaşındaki Mehmet Kuşman, dünyada Urartu çivi yazısını okuyabilen 38 kişiden biri. Bu dili ondan başka yazabilen ise yok. İlkokul mezunu Kuşman Urartuca'yı uzun yıllar bekçilik yaptığı Çavuştepe Kalesi'nde öğrenmiş. İnanılması güç ama Kuşman, tarihe karışmış bir uygarlığın dilini taş yağınlarının içersinde tamamen kendi çabasıyla çözmüş.
3
Urartu dilini yöreye kazı için gelen hocalardan aldığı kitaplardan öğrenmiş!
Urartu dilini yöreye kazı için gelen hocalardan aldığı kitaplardan öğrenmiş!
Uzun kış gecelerini bulabildiği kitapları okuyarak geçiren yaşlı adam günün birinde kaleye gelen bir kazı ekibinden Urartuca'yı öğrenmek için yardım istemiş. Bekçiyi ilk başta ciddiye almayan ekip Kuşman'ın ne kadar istekli olduğunu görünce ona birkaç kitap vermiş.
4
Bu kitaplarla çözmüş yüzyıllar öncesinde kalan Urartu dilini Kuşman… O, şu anda azmiyle dünyada Urartu çivi yazısını okuyabilen 38 kişi arasına girmenin ve bu dili yazabilen tek kişi olmanın gururunu yaşıyor. Urartu dili uzmanı bekçinin el emeği ile yazdığı taşlar Van'a gelen bir çok yerli ve yabancı ziyaretçiye hediye olarak veriliyor. Ancak o endişeli. Çünkü Kuşman bu dilin kendisiyle birlikte tarihe karışmasını istemiyor. İlerlemiş yaşına rağmen halen Çavuştepe'deki gönüllü bekçilik görevini sürdüren Kuşman'ın tek derdi bu dili gelecek kuşaklara aktarabilmek.
5

YORUMLAR (14)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Kim der ilkokul mezunu diye! Bu dili konuşup yazabilen dünyadaki tek insan - Son Dakika


Advertisement