Kirazın Bilinmeyen Faydaları - Son Dakika

Kirazın Bilinmeyen Faydaları

04.06.2015 08:13

1
Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde mevsim meyvesi kiraz da tezgahlardaki yerini almaya başladı. İnsan vücuduna sayısız faydası bulunan kirazın bir çok faydasına bir yenisi daha eklendi. Amerikalı uzmanların yaptıkları yeni bir araştırmaya göre kiraz suyunun insan bünyesine olan çok özel bir etkisi var. Amerika'nın Louisiana State Üniversitesi'nden yapılan açıklamalara göre kiraz suyu uykusuzluk çekenlerin derdinin dermanı.

2
Louisiana State Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı açıklamaya göre günde 2 kez kiraz suyu içmek uyku ilacından bile daha çok işe yarıyor.

2014 San Diego Deneysel Biyoloji Toplantısı'nda sunulan araştırma verilerine göre yapılan deneylerde belirli bir yaşın üzerindeki deneklere 2 hafta boyunca günde 2 kez içirilen kiraz suyu sonrasında uyku düzeylerinde belirgin bir düzen ve uyku sürelerinde 90 dakikayı aşkın uzama görüldüğü belirtildi.

3
20 adet kirazda 12 - 25 miligram arasında antosiyanin bulunmaktadır, bu da bir aspirinden on kat daha etkilidir.

4
Kiraz hem kolesterolü hem de kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

5
Ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağlayabilir. Bu nedenle romatizma ve gut hastalıkları, eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde kullanılabilir.

6
Kabızlığı önlemede etkilidir. Kirazda bulunan kinik asit, böbreklerin taş ve kum yapmasını önleyebilir ve varsa zamanla dökülmesine yardımcı olur.

7
Kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

8
Aşırı ilaç tüketimi ile karaciğerde oluşan yükün azaltılmasında yardımcı olur. Nikotinin vücuttan atılmasında yardımcı olur.

9
İçerdiği meyve şekeri levüloz rahat sindirilebildiği için, şeker hastaları da kirazı yanında protein kaynağı besinlerle birlikte tüketebilir.

10

A vitamininin önemli bir kaynağı olan karoteni içeren kiraz, göz problemlerinin önlenmesinde yardımcı olur.

11

30 gram kiraz sapını 1 litre suda 10 dakika kaynatarak hazırlayacağınız çay, böbrekleri çalıştırarak, diüretik (idrar söktürücü), kan ve idrar yolları temizleyicisi, safra akımını sağlayıcı, bağırsak düzenleyici etki gösterebilir.

12
100 gram kirazda, 17 bin miligram C vitamini bulunmaktadır. Her insanın günde 60-80 miligram C Vitamini alması gerekiyor.

Kirazda yoğun miktarda B1, B2, B5 vitaminleri, magnezyum ve kalsiyum da bulunmaktadır.

13
RAHAT UYKU İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI/ Uykusuzluk hayatımın her alanında bizi etkileyen önemli bir faktördür. Uzmanlar yetişkin bir bireyin günde ortalama 6 - 8 saat uyuması gerektiğini söylemektedir. Peki rahat bir uyku için neler yapılmalı? İşte öneriler...

14
Uyumadan önce alacağınız ılık ya da sıcak bir duş sakinlemenize ve gevşemenize neden olacaktır. Duşun ardından rahatlayan vücudunuz uykuya daha kolay dalar.

15
Söz konusu uyku olduğunda yastık seçimi önemlidir. Çok sert ya da çok yumuşak yastıklar rahat bir uyku açısından pek sağlıklı değil. Uyumadan önce kendinize ve rahatınıza en uygun yastık seçimin yapmalısınız.

16
Uyumadan hemen önce ya da geç saatte yediğiniz ağır yiyecekler kabuslar görmenize neden olabilir. Ya da çok aç olduğunuzda uykuya dalmakta zorluk çekebilirsiniz. Uyumadan hemen önce yemek yememeye dikkat edin! Yemek düzeni uykuda önemli.

17
Kendinize bir uyku düzeni belirleyin ve bu saatlerin dışına çıkmamaya çalışın. Vücudunuzun yavaş yavaş bu düzene alıştığını ve uykuya dalmanızın kolaylaştığını göreceksiniz.

18
Yastıkta olduğu gibi yatağınızı da kendinize uygun seçmelisiniz. İlla çok pahalı yataklardan edinmenize gerek yok, ama vücudunuzu yormayan bir yatak tercih etmelisiniz.

19
Eğer uykuya bir türlü dalamıyorsanız, kitap okumak kesinlikle etkili bir yöntemdir. Bir süre dinlendirici müzikler dinleyebilir ya da çok sevdiğiniz kitabınızı okuyabilirsiniz.

20
Yaşınızın kaç olduğu, ya da gerçekleşip gerçekleşmemeleri önemli değil! Yastığınıza başınızı koyduğunuzda sizi mutlu edecek şeylerin hayalini kurun, ne ara uyuduğunuzu dahi anlayamayacaksınız.

21
Odanız karanlık ve sessiz olmalı. Bunlar da rahat bir uyku için en temel unsurlardan. İhmal etmeyin.

22
Uyurken hepimizin favori yatış pozisyonları vardır. Peki hangisinin neye iyi geldiğini veya ne derece zararlı olduğunu biliyor musunuz?

ELLERİNİZ ve UYKU ŞEKLİNİZ NELER ANLATIYOR?/ Ortalamayı 8 saat alırsak bir insan ömrünün 3'te 1'ini uyumakla geçiriyor. Bu sebeple uyku gerçekten de çok önemli bir durum. Ortalama ne kadar uyumalıyız? Bunun tam olarak bir cevabı olmasa da, uyurken alacağınız pozisyonun horlamada, cilt buruşmasında veya asit ve reflü azalmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

İnfografikte hangi uyku pozisyonunu seçmeniz gerektiğine dair ipuçları bulabilirsiniz

23
24
25
Bilim adamları insanların uyurken aldıkları pozisyonların onların karakterlerini yansıttıklarını söylüyor.

Konu üzerine araştırmalar yapmış Uyku Bilim Merkezi profesörü Chris Idzikowski insanlar arasındaki yaygın uyku pozisyonunu analiz etti ve

uyku pozisyonlarının sadece insan sağlığını etkilemekle kalmadığını aynı zamanda insanların kişilik özellikleriyle de ilişkili olduğunu belirtti.

26
Cenin pozisyonu: Pozisyon: Yan tarafınıza bükülerek aldığınız uyku pozisyonudur. 1000 kişi üzerinde yapılan ankette %41 oranla en yaygın olan uyuma şeklidir.

27
Karakter: Bu şekilde uyuyan insanlar dışa dönük bir imaj yaratsalar da içlerinde çok hassas ve utangaçtıl. İnsanlara alışmaları biraz zaman alabilir ama alıştıktan sonra sıcakkanlı karakterlerini hemen ortaya çıkarırlar. Sağlık: Sola bükülerek uyumak bazı sağlık problemlerine yol açabilir özellikle yaşamsal organlar olan akciğer, mide ya da karaciğerde. Bu yüzden cenin şeklinde uyuyanlar için uzmanların tavsiyesi sağa doğru bükülerek uyumaktır.

28
Kütük pozisyonu (Ağaç gövdesi): Pozisyon: Her iki kolun da aşağı doğru pozisyon aldığı yan uyuma şeklidir. Karakter: Bu pozisyonda uyumayı tercih eden insanların dışa dönük ve uysal olduğu saptanmıştır. Bu insanların en zayıf noktaları herkese çok kolay güvenmeleridir.

29
Hasret çekme pozisyonu: Pozisyon: Bu uyku şekli de yana dönük bir pozisyondur ama diğerlerinden farkı iki kolun da öne doğru uzatılmış olmasıdır.

30
Karakter: Bu şekilde uyuyan insanlar genelde yeni şeylere açık olmakla beraber bir o kadar şüpheci ve eleştirel de olabilirler.Karar almaları uzun sürer ama bir kere de karar verdiler mi hiç birşey onları fikirlerinden caydıramaz.

31
Asker pozisyonu: Pozisyon: Sırtüstü uyku pozisyonu olup uyuyan kişinin kolları iki yanda konumlanır. Karakter: Asker pozisyonunda uyuyan insanlar sessiz ve içine kapanık bir kişiliğe sahiptirler.Gerek kendileri gerekse yakınları için yüksek hayat standartları

32
Sağlık: Bu şekilde sırtüstü uyumak nefes problemlerine ve horlamaya sebep olabilir özellikle de horlamanız yanınızda uyuyan kişilerin berbat bir gece geçirmesine yol açabilir. Yüzüstü yatmanız hem sizin için hem de yanınızda uyuyan insan için daha huzurlu olabilir.

33
Serbest düşüş pozisyonu: Pozisyon: Midenin üzerinde, eller başın üstünde ve yastığın etrafında ,başınız da sağ ya da sol yana dönük yatış pozisyonu. Karakter: Serbest uyku pozisyonunu tercih eden insanlar dışadönük ve atılgan olurlar. Her ne kadar küstah gözükseler de aslında kendilerine yöneltilen eleştirileri dikkate alırlar.

34
Sağlık: Serbest düşüş pozisyonunda olduğu gibi uyku sırasında alınan diğer yüzükoyun pozisyonlar sindirim için olumlu etki yaparlar.

35
Deniz yıldızı pozisyonu: Pozisyon: Sırtüstü ve kollar başın üstünde uyku pozisyonu. Karakter: Deniz yıldızı şeklinde uyuyanlar iyi bir dinleyici olup dolayısıyla da güvenilir arkadaşdırlar. Ayrıca başkalarına yardım etmekten hoşanırlar ama ilgi odağı olmak hoşlarına gitmez.

36
Sağlık: Asker pozisyonunda uyuyanlar gibi denizyıldızı pozisyonunda uyuyanlar da nefes problemi yaşarlar ve uyku esnasında horlarlar. Bu yatış şekli kişilerin daha az dinlenmiş uyanmalarına sebep olur.

37
38
39
40
41
42
43
44
OFİSTE UYKUNUZU GETİREN YİYECEKLER/ "Öğle yemeğinde halbuki çok hafif yedim niye uykum geldi ki" gibi cümleler kuruyorsanız, yemekten sonra gözlerinizi açık tutmak deveye hendek atlatmaktan zorsa ve sürekli kanepeye uzanmak hayaliyle yaşıyorsanız suçlusu bu yiyecekler olabilir!

45
Ancak bu faydalı kuruyemiş içerdiği triptofan ve magnezyum nedeniyle uykunuzun gelmesine neden olur. Öğle aralarında kaçınmanızı veya tüketiminizi sınırlamanızı öneririz.

46
Yulaf: Yulafın içerisindeki bazı maddeler insülin üretimini arttırır.

47
Kan şekerini yükseltir ve uykunuzun gelmesine neden olabilir. Ayrıca vücudu rahatlatan ve uyku ihtiyacı hissettiren melatonin açısından da zengindir.

48
Kiraz: Kırmızı kırmızı kirazların uykunuzu getirdiğini muhtemelen bilmiyordunuz. Evet, doğal bir melatonin deposu olan kiraz uykunuzun gelmesine neden olur.

49
Rahat uyku için akşamları tercih etmenizi öneririz.

50
Humus: Humus seven biriyseniz akşam saatlerinde yemeniz daha doğru olacaktır. Enfes bir meze olan humus bol miktarda triptofan içerir ve uykunuzu getirir.

51
RAHAT BİR UYKU UYUMANIN 20 YOLU/ Doğal dinlenme biçimimiz olan uyku, bedensel fonksiyonlarımızın en önemlilerinden biri. Ancak stres, depresyon, amfetamin, antidepresan türü ilaçlar; yüksek ses, açlık, tokluk, ışık, sigara, çay, kahve, zihnin meşgul olması gibi birçok sebep uyku kalitemizi etkiliyor.

52
Bu yüzden pek çok sağlık sorununun sebebi uykusuzluk ya da kalitesiz uyku. İşte size rahat bir uyku uyumak için 20 yol...

53
ÇAY İÇİN: Bitki çayları yatmadan önce gevşemenize yardımcı olur.

54
KİTAP OKUYUN: Yoğun bir günün heyecanını yatıştırmak için favori kitabınızı elinize alın.

55
i-PAD'İNİZİ UZAKTA TUTUN: Teknoloji ürünü cihazlardan gelen mavi ışık gün içinde olanları düşünmenizi sağlar, bu sebepten dolayı uyumadan en az yarım saat önce bu cihazları kapatın.

56
ATIŞTIRMALIK BİR ŞEYLER ALIN: Bal, süt ve fındık gibi atıştırmalıkların içerisinde olan bileşimler uykuyu tetikler.

57

GERME EGZERSİZİ YAPIN: Germe ağrılarınızı azalttığı gibi aynı zamanda sizi sakinleştirerek uykuya hazırlar.

58
MEDİTASYON: Meditasyon zihninizi temizleyerek sizi uykuya meyilli hale getirir.

59
IŞIKTAN SAKININ: Alarm, cadde lambası, elektronikler bunların hepsi sizin derin bir uyku uyumanızı engeller. Işık kirliliğini engellemek için bir şeyler ile bunları örtün.

60
61
62
63
64
65
66
67
68
69

YORUMLAR
500

Son Dakika Kirazın Bilinmeyen Faydaları - Son Dakika


Advertisement