Kıskançlık Hastalık Mı? - Son Dakika

Kıskançlık Hastalık Mı?

6 yıl önce

Kıskançlık bir çok insanın yaşamını etkileyen rahatsız edici bi duygudur.

1
Kıskançlık yaşayan kişiler kıskançlıkların yersiz olup olmadığı araştırmalı ve kendi kendilerine sorgulamalıdırlar.
2
Kişilerin kıskandıkları kişi ile ilişkilerinin bozulduğu ve ilişkilerinin eski güzelliğini yitirdiği görülür. Başka bir deyişle tam da korkulan gerçekleşir.
3
Kıskançlık yaşayan kişilerin özellikle başarmak zorunda oldukları konulardan ilki ilişkiyi korumak ve sürdürmektir. Bu noktada yapıcı yaklaşım zorlayıcı olmayan ve kendi haklarından tümüyle özveride bulunmadan daha fazla yaşantıyı paylaşmaya çalışmaktır.
4
Ebeveyn tarafından yeterince ilgi ve sevgi görmeyen aşağılanan çocuk kendine güvensiz bir kişilik yapısına sahip olmaktadır. Kıskançlığın en büyük nedenlerinden biri bu aşağılık duygusudur.

5
Kıskançlık yaşayan kişilerin özellikle başarmak zorunda oldukları konulardan ikincisi özgüvenlerini ve özsaygılarını korumaktır.
6
Kıskanç bir yapıya sahip olan bir birey eşini partnerini arkadaşını hatta ebeveynini bile kıskanabilmektedir.
7
Kıskançlık yaşayan kişiler yaşandığını düşündükleri rekabette yarışı kaybedeceklerini düşünerek kendilerini değersiz, önemsenmeyen, sayılmayan ve sevilmeyen bir insan gibi hissederler.
8
Genel olarak bakıldığında kendisini yetersiz ve değersiz gören ya da değerlilik duyguları dış etkilerden çok kolay etkilenen kişilerin daha kıskanç oldukları görülmektedir.
9
Kadın ve erkeklerin yaşadıkları kıskançlık duyguları ile baş etme yöntemleri büyük farklılık bulunmaktadır.
10
Kadınlar daha yapıcı bir yaklaşım göstermekle birlikte genel olarak kendi hak ve isteklerinden vazgeçen ve alttan alan bir yaklaşım göstermektedirler.
11
Kıskançlık sevilen kişi veya nesnenin paylaşılamamasıdır. Her insanın doğasında bulunan bu duygu diğer bir çok duygumuz gibi doğaldır. Ancak kıskançlık uç noktada yaşanırsa veya zarar verme aşamasına gelirse çekilmez bir hal almaktadır.
12
Kişilerin kıskançlık duygusunu kontrol altında tutabilmeleri çok önemlidir. Kıskançlık kontrol altına alınmadığında iletişimde problemler başlamakta çatışmalar başlamaktadır. Çatışma çözülmediği taktirde problem haline dönüşmektedir.
13
Özellikle partner ilişkilerinin bitişinde en çok karşılaşılan sorunların başında yer alan kıskançlık kişilik yapısı ve model alma durumuyla alakalı olarak değişim göstermektedir.
14
Erkekler ise genellikle tehdit ederek ya da kaba kuvvet kullanarak sonuç elde etmeye çalışmaktadırlar.

Haber Yayın Tarihi: 11.04.2014 06:15 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İmdat çağrısına cevap veren bikini modeli polis memuru vurularak öldürüldü Futbolcu Javier Hernandez'in eşi Sarah Kohan hem güzelliği hem yeteneğiyle büyülüyor Hadise işi abarttı! Ayna önünde mayosuyla dans edip kalçasını gösterdi Buz hokeyinin kalça kraliçesi Andreja Rituper, Ferrari benzetmesiyle olay oldu! Donan göl üzerinde hatıra fotoğrafı çektirdiler! Ortaya birbirinden ilginç kareler çıktı

Son Dakika Haberleri