Kitlesel intihar! Kadınların, bile isteye kendilerini ateşe attığı gelenek: Jahuar - Son Dakika

Kitlesel intihar! Kadınların, bile isteye kendilerini ateşe attığı gelenek: Jahuar

23.08.2021 14:12

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan'da çok farklı gelenekler görmek mümkün. En ilgincinden başlayalım. Kadınların kendini bile isteye ateşe attığı Jahuar geleneği. Gelin hep birlikte kitlesel bir intihar biçimi olan geleneğe bakalım.

1
Sıklıkla hindu-müslüman savaşlarında gerçekleşmiş bir gelenek olarak bilinse de tarihte bilinen ilk örneklerinden birisini, M.Ö. 325 senesinde büyük İskender'in ordusu tarafından yağma ve zulme uğramamak için aghlas kabilesi gerçekleştirmiş ve 19 binden fazla insan kendisini kasabanın içerisindeki yapılara hapsedip yakmıştır.

2
Jauhar, Hint alt kıtasının bazı bölgelerinde kadın ve çocukların toplu olarak (ateşte yakılarak) bir Hindu geleneğiydi.
3
Resim: hindujagruti
Resim: hindujagruti
M.S. 7. yüzyılın başlarında çıkan Rajput Krallığı'na mensup kadınların, düşmanlarına karşı yenilgiye uğradıklarında onların himayesine girmektense ölümü tercih ederek gerçekleştirdikleri toplu olarak canlarına kıyma yöntemine Jauhar deniliyor.
4
14. yüzyılda Kraliçe Padmini ile birlikte yaklaşık 700 kadın canına kıydı.
5
Resim: Padmavati filmi
Resim: Padmavati filmi
Padmawati olarak da bilinen Chittor Kraliçesi Rani Padmini, 14. yüzyılda düşman askerleriyle karşı karşıya geldiğinde kendisini şenlik ateşine atarak ölmeyi tercih etti.
6
Resim: Padmavati filmi
Resim: Padmavati filmi
Rani Karmavati olarak da bilinen prenses ve geçici hükümdar Rani Karnavati, Bahadır Şah komutasındaki Gucerat Sultanlığı ordusu Mewar Racalığı'nın başkenti Chittor'a giremeden kendini barutla kaplayarak ateşe verdi.
7
Resim: Padmavati filmi
Resim: Padmavati filmi
Karnavati ile birlikte 13 bin kadın da Jauhar uygulayarak yaşamını sonlandırdı.

8
Resim: Padmavati filmi
Resim: Padmavati filmi
9
Resim: Padmavati filmi
Resim: Padmavati filmi
10
11

Son Dakika Kitlesel intihar! Kadınların, bile isteye kendilerini ateşe attığı gelenek: Jahuar - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • ben irfo: helal olsun demeki dusmana kole olmaktansa onurumla olurum daha iyi anlaminda .en azindan bizim afgan suriyeli gibi kaçmiyorlar . Cevap Yaz 125 21 Yayından Kaldır
  • Hlm Öcl : Gördük 15 temmuzda, ATM kuyruklarında yada market alışverişlerinde olanları. Tabi gercek Kahramanlarimiz ilk cikanlarimizdi.. 3 3 Yayından Kaldır
500
18:18
Advertisement