Kıvırcık Saç Genetik Mi? - Son Dakika

Kıvırcık Saç Genetik Mi?

6 yıl önce

Kıvırcık saçın yeterince beslenmiş olması gerekir. Çünkü sebum uzun saçı en uç noktasına kadar besleyemez.

1
Saçların kıvırcık olması bu şekildeki genetik yapıya sahip olmanın yanı sıra saç foliküllerinin dış yüzeye ulaştığı açıklıkların yapısından da kaynaklanabiliyor.
2
Saç teli yapısında bulunan sistein aminoasitleri arasında oluşan çapraz disülfit bağları ise saçın düz veya kıvırcık oluşunu tayin eden temel nedendir
3
Saçın ince yapısına biraz daha girecek olursak saçın ana bileşenlerinin her biri 3 adet polipeptid zincirinin heliks (sarmal) şeklinde yanyana gelmesiyle oluşmuş protofibriller olduğunu söyleyebilir.
4
Daha sonra bu protofibrillerin yanyana gelişiyle mikrofibriller ve mikrofibrillerin yanyana gelmesiyle de makrofibriller oluşur.
5
Belirli bir düzen içerisinde bir araya gelerek saç telini oluşturan bu fibrillerin yapısında bulunan disülfit bağları da oluşum yerlerine göre saça düz veya kıvırcık karakterini verirler.
6
Sıcak ve nem her türlü saçın elektriklenmesine neden olur ama belki de en fazla kıvırcık saçların elektiriklenip kabarmasına neden olur.
7
Kıvırcık saçlar; nemlendirici bir şampuan ve derin bir krem kullandıktan sonra saçlarınızı taranıp, havluyla kurutulmalıdır.
8
Kıvırcık saçın yeterince beslenmiş olması gerekir. Çünkü sebum uzun saçı en uç noktasına kadar besleyemez. Bu nedenle her yıkamadan sonra saç tipine uygun bir bakım ürünüyle saçınıza bakım yapılması gerekir.
9
Kıvırcık saçların doğru kesimli olması gerekir. Saç ne kadar kısaysa o kadar fazla kıvrılacaktır. Bu nedenle bukleler için isteğiniz doğrultusunda bir kesim yaptırmanız da gerekir
10
Kıvırcık saçların beslenmesi ve yıpratıcı dış etkenlerden korunması gerekir. Saçlar kurumuşsa canlılığını yitirir ve istenmeyen şekilde, düzensiz kıvırcıklar haline dönüşür.
11
Kıvırcık saçların şekillendirilmesi için ısıya ihtiyaç duyulabilir. Unutmayın, yüksek ısı buklelerinizin esnekliğini ve saç sağlığınızı bozacaktır.

Haber Yayın Tarihi: 11.04.2014 06:15 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Genç fenomen, Katie Price'a benzemek için 140 bin liralık göğüs ameliyatı oldu Evde yiyecek bir şey kalmayınca alyanslarını sattılar! İşte Rahşan ve Bülent Ecevit'in bilinmeyenleri Magazin dünyasına bomba gibi düşen iddia: Rihanna, milyarder Arap iş adamından ayrıldı! Böylesi duyulmadı! Çıplak pozlarını paylaşan sosyal medya fenomeninin fotoğraflarını eşi çekiyor Evde yiyecek bir şey kalmayınca alyanslarını sattılar! İşte Rahşan ve Bülent Ecevit'in bilinmeyenleri

Son Dakika Haberleri