Kıvırcık Saç Genetik Mi? - Son Dakika

Kıvırcık Saç Genetik Mi?

11.04.2014 18:15

Kıvırcık saçın yeterince beslenmiş olması gerekir. Çünkü sebum uzun saçı en uç noktasına kadar besleyemez.

1
Saçların kıvırcık olması bu şekildeki genetik yapıya sahip olmanın yanı sıra saç foliküllerinin dış yüzeye ulaştığı açıklıkların yapısından da kaynaklanabiliyor.
2
Saç teli yapısında bulunan sistein aminoasitleri arasında oluşan çapraz disülfit bağları ise saçın düz veya kıvırcık oluşunu tayin eden temel nedendir
3
Saçın ince yapısına biraz daha girecek olursak saçın ana bileşenlerinin her biri 3 adet polipeptid zincirinin heliks (sarmal) şeklinde yanyana gelmesiyle oluşmuş protofibriller olduğunu söyleyebilir.
4
Daha sonra bu protofibrillerin yanyana gelişiyle mikrofibriller ve mikrofibrillerin yanyana gelmesiyle de makrofibriller oluşur.
5
Belirli bir düzen içerisinde bir araya gelerek saç telini oluşturan bu fibrillerin yapısında bulunan disülfit bağları da oluşum yerlerine göre saça düz veya kıvırcık karakterini verirler.
6
Sıcak ve nem her türlü saçın elektriklenmesine neden olur ama belki de en fazla kıvırcık saçların elektiriklenip kabarmasına neden olur.
7
Kıvırcık saçlar; nemlendirici bir şampuan ve derin bir krem kullandıktan sonra saçlarınızı taranıp, havluyla kurutulmalıdır.
8
Kıvırcık saçın yeterince beslenmiş olması gerekir. Çünkü sebum uzun saçı en uç noktasına kadar besleyemez. Bu nedenle her yıkamadan sonra saç tipine uygun bir bakım ürünüyle saçınıza bakım yapılması gerekir.
9
Kıvırcık saçların doğru kesimli olması gerekir. Saç ne kadar kısaysa o kadar fazla kıvrılacaktır. Bu nedenle bukleler için isteğiniz doğrultusunda bir kesim yaptırmanız da gerekir
10
Kıvırcık saçların beslenmesi ve yıpratıcı dış etkenlerden korunması gerekir. Saçlar kurumuşsa canlılığını yitirir ve istenmeyen şekilde, düzensiz kıvırcıklar haline dönüşür.
11
Kıvırcık saçların şekillendirilmesi için ısıya ihtiyaç duyulabilir. Unutmayın, yüksek ısı buklelerinizin esnekliğini ve saç sağlığınızı bozacaktır.

Son Dakika Kıvırcık Saç Genetik Mi? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Günden güne eriyor! Sosyetik güzel Süreyya Yalçın'ın son hali korkuttu Rapunzel'e meydan okuyor! 15 yıldır saçlarına makas değdirmedi Su üstünde yürüyen sihirbaz kendini ifşa etti! Yaptığı hile şeytanın bile aklına gelmez 16 yaşındaki çocuk, hamile bıraktığı sevgilisini parçalara bölüp çöpe attı Kadın kahramanlar, Hakkari'nin sert coğrafyasında PKK'ya göz açtırmıyor