Son Dakika Haberleri: Klimanızın Filtresini Temizleyin!

Klimanızın Filtresini Temizleyin!

6 yıl önce

Klimanız hastalık saçıyor olabilir!

1
Ortamın tozluluk derecesine göre, duvar tipi ve multi sistem klima cihazlarının filtrelerinin 15 günde bir, tavan tipi klimaların filtrelerinin ise yılda bir temizlenmesi gerektiği bildirildi.
2
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlter Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, klimanın bilinçsiz kullanımının hastalıkların baş tetikleyicisi olduğunu vurguladı.
3
Klimaların servis hizmetleri yetkilisine kolayca ulaşılabilmelidir. Bayilik alanları yaygınlaşmış klimalar tercih edilmelidir. Kullanacağınız klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi binanın yapısına iç ve dış ortam şartlarına bağlıdır.
4
Isıtma veya soğutma bakımından yanlış değerlerde çalışan, iç ünite bakımları, düzenli temizlikleri yapılmayan ve ortama uygun olmayan hava akımları yaratan klima cihazları sağlık açısından ciddi sorunlar yaratabilir.
5
Ayrıca taze hava akımı olmayan klimalarda, ortama taze hava girmediğinden iç hava kalitesi kolaylıkla bozulur. Bu sebeple kalp, astım gibi hastalıkların oranlarının artmasına neden olur.
6
Klimaların değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Isı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenmelerin cihazın performansının düşmesine neden olur.
7
klimanın bakımı yılda 2 kez yapılmalıdır. Ortamın tozluluk derecesine göre duvar tipi ve multi sistem klima cihazlarının filtreleri 15 günde bir, tavan tipi klimaların filtreleri ise yılda bir kez temizlenmelidir!
8
Sağlık açısından, klimanın sıcaklık ayarının 21 derecenin altına getirilmemesi ve nem düzeyinin yüzde 50 olması gerekmektedir.
9
Terliyken sıcak havadan klimalı ortama girdiğimizde vücudumuzdaki ter buharlaşır. Bu da bel ve boyun kaslarında tutulmaya sebep olur. Çocuklar ve yaşlılar klimalı ortama girdiğinde vücut dirençleri düşer. Alışveriş merkezlerindeki aynı havanın sürekli dolaşmasından dolayı ağız kuruluğu, göz sulanması, burun tıkanıklığı gibi etkiler ortaya çıkar.Haber Yayın Tarihi: 11.04.2014 06:21 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü model Kendal Jenner'ın sere serpe kitap keyfi! Resmen içine düştü Dişi bufaloya sinsice saldırmak istemişti! Sonu felaket oldu Böyle meslek görülmedi! Sadece vücudunu paylaşarak yılda 300 bin dolar kazanıyor İnsanlığımızdan utandıran kare! Hamile karısına kimse yer vermeyince bakın ne yaptı Vedat Milor'dan, evliliğini yorumlayan takipçisine bomba cevap: Parası için evlendim!