Klimanızın Filtresini Temizleyin! - Son Dakika

Klimanızın Filtresini Temizleyin!

11.04.2014 18:21

Klimanız hastalık saçıyor olabilir!

1
Ortamın tozluluk derecesine göre, duvar tipi ve multi sistem klima cihazlarının filtrelerinin 15 günde bir, tavan tipi klimaların filtrelerinin ise yılda bir temizlenmesi gerektiği bildirildi.
2
TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlter Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, klimanın bilinçsiz kullanımının hastalıkların baş tetikleyicisi olduğunu vurguladı.
3
Klimaların servis hizmetleri yetkilisine kolayca ulaşılabilmelidir. Bayilik alanları yaygınlaşmış klimalar tercih edilmelidir. Kullanacağınız klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi binanın yapısına iç ve dış ortam şartlarına bağlıdır.
4
Isıtma veya soğutma bakımından yanlış değerlerde çalışan, iç ünite bakımları, düzenli temizlikleri yapılmayan ve ortama uygun olmayan hava akımları yaratan klima cihazları sağlık açısından ciddi sorunlar yaratabilir.
5
Ayrıca taze hava akımı olmayan klimalarda, ortama taze hava girmediğinden iç hava kalitesi kolaylıkla bozulur. Bu sebeple kalp, astım gibi hastalıkların oranlarının artmasına neden olur.
6
Klimaların değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Isı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenmelerin cihazın performansının düşmesine neden olur.
7
klimanın bakımı yılda 2 kez yapılmalıdır. Ortamın tozluluk derecesine göre duvar tipi ve multi sistem klima cihazlarının filtreleri 15 günde bir, tavan tipi klimaların filtreleri ise yılda bir kez temizlenmelidir!
8
Sağlık açısından, klimanın sıcaklık ayarının 21 derecenin altına getirilmemesi ve nem düzeyinin yüzde 50 olması gerekmektedir.
9
Terliyken sıcak havadan klimalı ortama girdiğimizde vücudumuzdaki ter buharlaşır. Bu da bel ve boyun kaslarında tutulmaya sebep olur. Çocuklar ve yaşlılar klimalı ortama girdiğinde vücut dirençleri düşer. Alışveriş merkezlerindeki aynı havanın sürekli dolaşmasından dolayı ağız kuruluğu, göz sulanması, burun tıkanıklığı gibi etkiler ortaya çıkar.

Son Dakika Klimanızın Filtresini Temizleyin! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

"Çıplaklar Festivali" ölümcül virüse rağmen bu yıl da yapılacak Ronaldo'nun sevgilisi sınırları zorladı! Verdiği çıplak pozlar Avrupa'da gündem oldu Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu! Türkiye'den de bir kent listeye girdi Zor nefes alıp veriyordu! 102 kilo veren gencin son hali inanılmaz Woody Allen'ın evlatlık kızına cinsel istismar iddiaları yeni belgeselle hortladı! İğrenç olay tavan arasında yaşanmış