Son Dakika Haberleri: Klozete Tuvalet Kağıdı Sermek Zararlı mı?

Klozete Tuvalet Kağıdı Sermek Zararlı mı?

28 gün önce

Dışarıda tuvalet kullandığımızda mikroplardan korunmak için yaptığımız işlerden biri de klozete tuvalet kağıdı serip oturmak. Peki, bu alışkanlık ne kadar doğru, sağlığımızı ne yönde etkiliyor?

1
Aslında klozetler üzerinde bakteriyi barındırmayacak şekilde üretiliyor. Yapılan araştırmalar, klozetlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve idrar yolları hastalıklarının taşınması konusunda riskli olduğu düşüncesini çürüttü.
2
Tabii bu durum, klozetlerin üzerinde hiç bakteri olmadığı anlamına gelmiyor. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Philip Tierno'ya göre, derimiz koruyucu bir bariyer görevi görüyor.
3
Ancak insanlar umumi tuvaletlere girdiğinde ilk olarak sifonu çekip ve ardından klozetin üzerine tuvalet kağıdını yerleştirdiğinde tehlike başlıyor.

Sifonun çekilmesiyle tuvaletteki bakteriler ortama yayılır. Klozetin üzerine tutunamayan bakteriler için tuvalet kağıdı iyi bir mekandır.
4
Hastalıkların yayılmasının asıl nedeni ise ellerimizdir. Klozetin üzerine tuvalet kağıdı serdiğimizde, mikroplarla temas eden ellerimiz nedeniyle hastalıklara yakalanma riskimiz çok daha yüksek.

O yüzden ellerimizi sıklıkla yıkamamız gerekiyor. Ellerimizi sabunlayıp en az 20 saniye ovaladıktan sonra iyice yıkamak hastalıkları %50 önlüyor.Diğer Galeriler

Düzenli Tüketildiğinde Kilo Verdiren En Sağlıklı 20 Besin 51. Bölge Çalışanı Kanıtlarla Konuştu: Uzaylılar Fazla Nüfuslu Bölgeleri Yok Edecek Ünlü Yarışmacının Çıplak Pozu Sosyal Medyada Olay Yarattı Bu Mucize Besin, Sağlıklı Kilo Verdirip, Kanseri Önlüyor!