Son Dakika Haberleri: Kobani'de İlk Günden Bugüne Yaşananlar

Kobani'de İlk Günden Bugüne Yaşananlar

6 yıl önce

1
1 ayı aşkın süredir IŞİD'le savaşan Suriye'nin Halep iline bağlı olan Kobani'nin (Ayn el-Arap) nüfusunun büyük çoğunluğunu Kürtler, geri kalan kısmını Türkmen, Arap ve Ermeniler oluşuyordu. Ta ki IŞİD kenti kuşatana kadar... Sonrası savaş, göç ve acı...

2
İlk günden beri aynı soru soruldu: IŞİD Kobani'yi neden bu kadar çok istiyor? Kobani IŞİD'in ele geçirdiği topraklar arasında kalıyor. IŞİD Kobani'yi ele geçirse ele geçirdiği topraklar arasında bütünlüğü sağlamış olacak. Böylece Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı ele geçirirken diğer taraftan Kürt toprakları arasındaki bütünlüğü de bozmuş olacak.

3
IŞİD tarafında durum böyleyken Kürtler için de Kobani'nin büyük bir önemi var. Kobani, Esad rejiminden kurtulan ilk şehir. Kanton ilan edilen Kobani, Afrin ve Cizire kantonları arasında kalıyor ve bütünlüğün sağlaması açısından çok önemli.

4
Peki bu 1 ayı aşkın süredir devam eden bu kuşatma nasıl başladı? IŞİD, Kobani'ye ilk saldırısını 2 Temmuz'da yaptı. 15 Eylül'de IŞİD, Irak ordusundan ele geçirdikleri silahları kullanarak kentin batı ve güneyinden tam ölçekli bir saldırı ile kuşatmaya başladı.

5
17 Eylül 2014 - IŞİD'in Musul'da elde ettiği tanklar ve ağır silahları, Kobani kentinde YPG'ye karşı kullanmasıyla birlikte Kürt cephesi de anti tank füzeleri kullanmaya başladı.

6
18 Eylül 2014 - YPG'nin ağır silahlar konusundaki uzman çok sayıda komutan ve özel birlikleri, IŞİD'le savaşmak için Kobani'ye ulaştı.

7
20 Eylül 2014 - Doğuda Tezkeniye, Havalet, Kabarnek, Coran, Zerzori, Ebu Hayye, Bender Han, Bir Arab, batıda ise Talik ve Zerk köylerinin IŞİD'in eline geçtiğini ve çatışmaların hâlâ devam ettiğini belirtildi.

8
22 Eylül 2014 - IŞİD, Türkiye'nin hemen sınırındaki Oğan Köyü'nün karşısında bulunan Karabük Köyü'nün tepesine bayrak dikti.

9
24 Eylül 2014 - IŞİD ile Kürtler arasında çatışmaların sürdüğü Kobani'nin karşısındaki Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine çok sayıda tank konuşlandı.

10
25 Eylül 2014 - ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Arap müttefikleriyle birlikte Suriye'de IŞİD kontrolündeki 12 petrol rafinerisinin vurulduğunu açıkladı. Fransa Irak'taki bazı bölgelerde bulunan IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

11
26 Eylül'de Koalisyon güçleri, IŞİD'in Kobani'deki ilerleyişini hava saldırısı yaparak durdurdu. ABD'nin öncülügünde hareket eden koalisyon güçleri, Kobani'nin 4 km doğusunda bulunan Alişar köyüne hava saldırı düzenledi.

12
27 Eylül'de Uzun menzilli top atışları yapan IŞİD, bugün ilk defa Suriye'nin Kobani ilçe merkezinde bir noktayı vurdu. Atılan 3 toptan biri sivillerin arasına düştü. Olayda bir kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

13
28 Eylül'de Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile PYD arasındaki şiddetli çatışmalar devam ederken, IŞİD yine Kobani'yi bombaladı. Kobani'nin şehir merkezine bir havan topu daha düştü.

14
3 Ekim 2014 - Kobani merkezi yoğun IŞİD bombardımanı altında kaldı. Sıcak çatışma devam ederken, IŞİD sabah saatlerinde Kobani'ye 20'den fazla havan topu attı.

15
4 Ekim 2014 - IŞİD, Kurban Bayramı'nda da Kobani'yi bombalamaya devam etti. IŞİD havan toplarıyla Kobani kent merkezini vururken PYD'de doçkalarla karşılık verdi.

16
6 Ekim 2014 - Suriye'nin Kobani kasabasında IŞİD ile PYD arasındaki en sıcak çatışmalar yaşanıyorken IŞİD, Kobani'yi havan toplarıyla vurmaya devam etti.

17
PYD'nin elindeki Kobani'yi ele geçirmek için IŞİD, 22 gündür kentin doğu ve güney yönlerinden saldırıyor. Artık sokak çatışmalarının başladığı Kobani'de çatışma sesleri hiç susmuyor. Havan toplarıyla vurulan şehirden kara dumanlar yükselmeye devam ediyor.

18
6 Ekim 2014 - IŞİD terör örgütü Kobani'nin doğusunda 2 farklı noktaya bayrağını dikti.

19
7 Ekim 2014 - Suriye'nin Kobani (Aynel Arap) ilçesinde IŞİD ile PYD güçleri arasındaki çatışmalar sürdü. Kobani'nin doğusundaki iki noktaya bayrağını asan IŞİD, PYD güçleri arasında sokak çatışmaları başladı.

20
08 Ekim 2014 - Muhalif Rakka Devrimcileri Saha Komutanı Ebu İbrahim yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'in, Kobani (Ayn el Arap) merkez ve çevresinde kurulan bubi tuzakları sayesinde geri çekilmek zorunda kaldığını ifade etti.

21
08 Ekim 2014 - Bu sırada koalisyon uçaklarından, IŞİD çetelerinin bulunduğu Kobani'nin Doğu'sundaki Sanayi Mahallesi ve Kani'ya Kurdan bölgesinde bombardıman devam etti.

22
09 Ekim 2014 - ABD ordusu ve koalisyon güçleri, IŞİD'in Suriye'deki hedeflerine, bombardıman ve savaş uçaklarıyla 9 saldırı gerçekleştirdi. ABD ordusu, ayrı olarak örgütün Irak'taki hedeflerine 3 saldırı düzenledi.

23
10 Ekim 2014 - Suriye'nin Kobani kasabasında çatışmalar devam etti. ABD öncülüğünde kurulan koalisyon güçlerinin IŞİD mevzilerine yönelik düzenlediği hava bombardımanının ardından Kobani'de sokak çatışmaları şiddetlendi.

24
10 Ekim 2014 - ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD ordusunun son iki günde Suriye'deki IŞİD militanlarına karşı 9 yeni hava saldırısı daha gerçekleştirdiğini açıkladı.

25
13 Ekim 2014 - IŞİD ve PYD güçleri arasındaki çatışmaların devam ettiği, Kobani'de Mürşitpınar sınır kapısı yakınında bomba yüklü bir kamyonla saldırı düzenlendiği bildirildi.

26
14 Ekim 2014 - 14 ABD önderliğindeki koalisyona ait savaş uçaklarının son iki gün içinde Kobani yakınlarındaki 21 hedefi vurduğu belirtildi.

27
15 Ekim 2014 - Amerikan uçakları Kobani'de 18 saldırı daha düzenledi. ABD savaş uçaklarının, son iki gün içinde Kobani yakınlarındaki 18 hedefi vurduğunu açıklandı.

28
16 Ekim 2014 - ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM), avcı ve bombardıman uçaklarının Kobani yakınlarında IŞİD'e yönelik toplam 14 hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı.

29
16 Ekim 2014 - ABD, PYD ile resmen temas ettiğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Suriye'de Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile ilk kez direkt temasa geçtiğini açıkladı.

30
17 Ekim 2014 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, PYD ile temasın "istihbarat işbirliği" olduğunu söyledi. Böyle ABD ile PYD arasında temas içeriği açıklanmış oldu.

31
18 Ekim 2014 - ABD ile PYD arasındaki hızlı temas trafiğine Türkiye'nin tepkisi, en üst düzeyde, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ifade edildi, "PKK ile PYD arasında bizim için fark yoktur."

32
19 Ekim 2014 - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "PKK ve PYD bizim için eştir" açıklamasından yaklaşık 24 saat sonra ABD Başkanı Barack Obama, Erdoğan'ı telefonla aradı.

33
20 Ekim 2014 - ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı yazılı bir açıklama yaparak, Kobani'deki PYD güçlerine havadan konteynerlarla yardım malzemesi, silah ve mühimmat atıldığını açıkladı.

34
20 Ekim 2014 - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin kobani'ye yardım için gidecek Kuzey Irak'taki Peşmerge kuvvetlerine, Türkiye topraklarından geçiş izni verildiğini açıkladı.

35
20 Ekim 2014 - ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Endonezya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kürtlere havadan yapılan silah desteğine ilişkin olarak konuştu. Kerry, "Türkiye'ye bunun politika değişikliği olmadığını anlattık" dedi.

36
21 Ekim 2014 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Harf, ülkesinin PYD ve PKK'yı ayrı örgütler olarak gördüğünü söyledi ve “PYD'nin desteklenmesi gerektiğini Türklere anlattık” dedi.

37
21 Ekim 2014 - IŞİD militanlarının Musul Barajı yakınlarında Peşmerge Özel Kuvveti Zerevani güçlerine yönelik düzenlediği intihar saldırısında, aralarında Tuğgeneral Sefer Herki'nin de bulunduğu 20 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

38
39
40
41Haber Yayın Tarihi: 20.10.2014 04:54 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Çorum'da ürküten keşif! Yol çalışmasında 2 bin yıllık insan iskeleti bulundu Türkan Şoray'ın kızı Yağmur Ünal'a bakın! Güzelliğiyle annesini aratmıyor Kim Milyoner Olmak İster'e damga vuran an! Eniştesine güvendi, kaybetti Dünyayı ikiye bölen tartışma! Yıkayarak mı, silerek mi temizlenmeli? Kuzey Yıldızı İlk Aşk'ın mavi gözlü hırçın güzeli bakın kaç yaşında!