Kola Böceği Karaborsada - Son Dakika

Kola Böceği Karaborsada

14.09.2011 12:23

1
Sağladığı kırmızı renk nedeniyle cochineal böceği, ilk olarak Aztekler tarafından kök boyası olarak kullanıldı. Böcekten elde edilen "carmine boya pigmenti" şu anda ise dünyada dev bir piyasa.
2
Gazlı içecek devleri birçok fabrikada üretimi kapattı. Geçen yıl kilosu 200-250 euro olan carmine, şu anda piyasada 450-500 euroya bile zor bulunuyor.
3
Yıllardır halk arasında asparagas olarak görülen ‘kolanın içinde böcek var' söylentilerinin de gerçek olduğunu Türkiye'de son yıllarda oluşan ‘cochineal' piyasası gözler önüne seriyor.
4
Radikal'in haberine göre, bu şirketlerden birinin genel müdürü Türkiye gıda sektöründe yılda 50 ton carmine kullanıldığını 15 ton carmineninde ithal edildiğini söylüyor.
5
Cochineal böceği Meksika, Bolivya, Şili, Kanarya Adaları ve Peru'da dikenli kaktüslerin üzerinde yaşıyor.
6
Peru, Şili ve Meksika'da bulunan büyük fabrikalarda toplanan böcekler işleme tabi tutuluyor.
7
Işınlanıp hijyenik hale getiriliyor. Daha sonra da toz haline getirilerek satışa sunuluyor.

Son Dakika Kola Böceği Karaborsada - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

En acı ihmal! Sigara, odada oyun oynayan dört çocuğu hayattan kopardı Aliş'in uğruna başlık parası biriktirdiği Ayşe büyüdü! Güzelliğine diyecek kelime yok TIME dergisi 'Yılın Kişisi' anketini başlattı! Listede Türkiye'den de bir isim var Zorlu yolculuk başladı! Kurt sürüsü saldırıları, göçerlerin korkulu rüyası Yakışıklılığı tescillenen futbolcu Rurik Gislason'ın itirafı şaşırttı! Bir maçla spermlerine talep yağdı