Son Dakika Haberleri: Kola Böceği Karaborsada

Kola Böceği Karaborsada

9 yıl önce

1
Sağladığı kırmızı renk nedeniyle cochineal böceği, ilk olarak Aztekler tarafından kök boyası olarak kullanıldı. Böcekten elde edilen "carmine boya pigmenti" şu anda ise dünyada dev bir piyasa.
2
Gazlı içecek devleri birçok fabrikada üretimi kapattı. Geçen yıl kilosu 200-250 euro olan carmine, şu anda piyasada 450-500 euroya bile zor bulunuyor.
3
Yıllardır halk arasında asparagas olarak görülen ‘kolanın içinde böcek var' söylentilerinin de gerçek olduğunu Türkiye'de son yıllarda oluşan ‘cochineal' piyasası gözler önüne seriyor.
4
Radikal'in haberine göre, bu şirketlerden birinin genel müdürü Türkiye gıda sektöründe yılda 50 ton carmine kullanıldığını 15 ton carmineninde ithal edildiğini söylüyor.
5
Cochineal böceği Meksika, Bolivya, Şili, Kanarya Adaları ve Peru'da dikenli kaktüslerin üzerinde yaşıyor.
6
Peru, Şili ve Meksika'da bulunan büyük fabrikalarda toplanan böcekler işleme tabi tutuluyor.
7
Işınlanıp hijyenik hale getiriliyor. Daha sonra da toz haline getirilerek satışa sunuluyor.Haber Yayın Tarihi: 14.09.2011 12:23 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dosta güven düşmana korku salıyor! İşte Türk komandosundan nefes kesen tatbikat Cesedi bir bavul içinde bulunan talihsiz kız hakkında olay iddia: Cinsel ilişki sırasında yanlışlıkla öldü Prezervatif tarihe karışıyor! Dünyada ilk erkek doğum kontrolü hayata geçecek Ünlü oyuncu Kadir Doğulu'nun eski hali sosyal medyada olay oldu! Mucize Doktor'da Ali Vefa'nın patalojiden arkadaşı maviş gözlü Duygu, bakın nereli!