Kolanın 60 Dakika İçinde Vücuda Verdiği Zararlar - Son Dakika

Kolanın 60 Dakika İçinde Vücuda Verdiği Zararlar

31.05.2014 07:57

1
Günlük hayatımızda sıkça içtiğimiz kolanın ne kadar zararlı olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Prof. Dr. Canan Karatay da bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı 8 başlık altında şöyle özetliyor...

2
Bir bardak kola içtiğinizde kanınıza 10 çay kaşığı kadar şeker giriyor. Yani almanız gereken günlük şeker dozunun yaklaşık 100 katı.

3
1. İlk 10 dakika: Kanınıza hemen 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal günlük dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan 'fosforik asiddir'.

4
2. İlk 20 dakika: Kan şekeriniz aşırı şekilde yükselir.

5
Bunun sonucunda pankreasınızda aşırı derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası, karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.

6
3. 40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha fazla şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.

7
45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine benzer bir etki meydana gelir.)

8
6. Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız.

9
7. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun tüm hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir.

10
8. Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

Son Dakika Kolanın 60 Dakika İçinde Vücuda Verdiği Zararlar - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Serenay Sarıkaya, "Arkadaşım" dediği iş adamıyla fena yakalandı İsrail'in yok etmek için var gücüyle bombaladığı Hamas'ın tünelleri ilk kez görüntülendi Serel Yereli, Londra sokaklarında iç çamaşırsız dolaştı Yeşim Ceren Bozoğlu'nun sere serpe verdiği tatil pozları olay oldu Yıllar sonra ortaya çıktı! Aşk-ı Memnu'nun 'Beşir'i Baran Akbulut tanınmaz halde
Advertisement