Komploya Uğramış Bir Peygamber - Son Dakika

Komploya Uğramış Bir Peygamber

10.05.2010 14:11

1
Deniz Baykal, kaset skandalı sonrası yaptığı istifa açıklamasında değindiği peygamberlerin mağduriyetine bir örnekte Hz. Yusuf'un başına gelenler.
2
Hz. Yusuf kardeşlerinin haseti ve ihaneti sonrasında Mısır'da köle pazarında Firavun'un Maliye Bakanı Aziz tarafından satın alınır.
3
Yaşlı Maliye Bakanı Aziz'in genç ve güzel karısı Zeliha Hz. Yusuf'a göz koyar.
4
Hazret-i Yusuf'un yüzünde parlayan peygamberlik nuru ve akıllara durgunluk veren güzelliği, Maliye Bakanı Aziz'in Genç Karısı Zeliha'nın ona aşık olmasına yol açtı.
5
Çok süslenmişse de, Hazret-i Yusuf hiç iltifat etmedi. Zeliha, bir gün kapıları kapayıp, Hazret-i Yusuf'un üstüne yürüdü. Hazret-i Yusuf, bu işin çirkinliğini bildiği için kapıya doğru kaçtı. Zeliha peşinden koştu. Ona yetişince, arkasından gömleğini yakalayıp çekti. Gömleğin arkası yırtıldı.
6
Bu halde kapıdan çıkınca, Aziz ile karşılaştılar. Zeliha, Azizi görünce, "Senin hanımına kasdedenin cezası ne?" dedi. Sonra da kocasının onu öldürmesinden korkup cevap vermesine fırsat vermeden, "Onun cezası, hapse atılmak veya dövülmektir" dedi. Kısa bir müddet cezalandırılmasını istiyordu.

7
Zeliha'nın akrabası hakime durumu anlattılar. O dedi ki: "Eğer Yusuf'un gömleği önünden yırtılmışsa, Zeliha haklı, arkasından yırtılmışsa, Yusuf haklı" dedi. Beşikteki bir bebek de aynı şeyi söylemiştir. Neticede Hazret-i Yusuf'un haklı olduğu anlaşıldı.

8
Bu olay, Mısır eşrafının hanımları arasında yayıldı. Zeliha'nın bir köleye gönül vermesini çok ayıpladılar. Zeliha, mazur olduğunu göstermek için, bir ziyafet tertip etti. Bu kadınları da davet etti. İkram edilen meyveleri bıçakla kesip yemeye başladılar. Zeliha, Hazret-i Yusuf'a, kadınlara görünmesini söyledi. Hazret-i Yusuf, Zeliha'dan çekindiği için, itiraz etmedi.
9
Hazret-i Yusuf'u gören kadınlar, cemalinin heybeti, güzelliği karşısında kendilerinden geçip bıçakla ellerini kestiler. Hazret-i Yusuf için, "Bu kerim bir melektir" dediler. Zeliha, "İşte şimdi sizin benden daha çok ayıplanmanız gerekir. Onu bir defa görmekle kendinizi kaybedip ellerinizi kestiniz de farkında olmadınız" dedi.
10
Zeliha, Hazret-i Yusuf'tan ümidini kesince, kocasına, "Beni rezil eden bu köleyi hapset" dedi. Aziz, dedi-kodunun son bulması için onu zindana attırdı. Uzun zaman zindanda kaldı.
11
Mısır hükümdarı, acayip bir rüya gördü. Bütün rüya tabircilerini topladı. Hepsi de bunun tabirini bilmediklerini söylediler. Hazret-i Yusuf'un zindan arkadaşı olan şerbetçi, hükümdara, "Zindanda ilmi çok, salih biri vardır. Rüyanızın tabirini ancak o bilir" dedi.
12
Hükümdarın izni ile zindana gidip dedi ki: (Ey Yusuf, ey sıddık, yedi zayıf ineğin, yedi semiz ineği yediği, yedi kuru başağın da yedi yeşil başağı yok ettiği şeklinde görülen rüyanın tabiri nedir?) [Yusuf 46]
13
Şerbetçi, Hazret-i Yusuf'un tabirini anlatınca, hükümdar tabiri beğenip "Onu bana getirin" dedi. Hazret-i Yusuf, hükümdarın çok hoşuna gitti. Onu kendisine müsteşar tayin etti. (Yusuf 54)
14
Aziz ölünce, hükümdar, Hazret-i Yusuf'u Maliye bakanı yaptı. Mücevherlerle dolu hazinelerin anahtarlarını teslim etti. Bütün yetkilerini ona verdi. Her tarafta, onun emri geçer oldu.
15
Zeliha, kocasının ölümünden sonra bir köşeye çekilip, Hazret-i Yusuf'tan bahseden herkese kocasından kalan, altını, gümüşü, ziyneti dağıtmaya başladı. Nihayet hiçbir şeyi kalmadı. İyice fakir düştü.
16
Müslüman oldu, ibadetle vakit geçiriyordu. Bir gün sokakta Hazret-i Yusuf'u görünce "Sultanı, emrine isyan ile köle eden, köleyi emrine itaatle sultan eden Allahü teâlânın şanı çok yücedir" dedi. Bu sesi duyan Hazret-i Yusuf, onu tanıdı. Allahü teâlânın emri ile onunla evlendi.
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Son Dakika Komploya Uğramış Bir Peygamber - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Dünyanın en zengin boksörü Floyd Mayweather, striptizci sevgilisinin babasından veto yedi Kızlar tuvaletine gizlice telefon yerleştiren öğretmen, öğrencilerin müstehcen görüntülerini çekti Yıllara meydan okuyan kadın! 74'lük Ajda'nın paylaşımı beğeni rekoru kırdı Cinsel ilişkiye girdikleri anları sevgilisinden habersiz kayda alan TV yıldızı, videoyu arkadaşlarına gönderdi Sansürü es geçti! Yasmin dekolteli pozuyla nefes kesti