Son Dakika Haberleri: Konuşan İskeletler

Konuşan İskeletler

11 yıl önce

1
Bu mezarın geçen yıl İtalya'nın kuzeyinde Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkartılan ve MÖ 5000′lere tarihlendirilen bir erkek ve bir kadının gömülü olduğu mezardan yaklaşık bin yıl daha eski olduğu bildirildi.
2
Çocuk

İsim: Bilinmiyor

Yaş: 11


Bu çocuğun kemikleri, hayatının çok zor geçtiğini anlatıyor. Doğuştan frengi hastası, yani hastalığı anne karnında kapmış. Bunun belirtileri, aşırı deforme olmuş kafatası, kollar ve hayatı boyunca topal olmasına sebebiyet verebilecek bacaklar. Londra'nın doğusunda bir mezarlıkta bulunan kemikleri 1400-1539 yılları arasında öldüğünü gösteriyor.

3
4
Hepsinin birer hikayesi var, insanlardan geriye kalan iskeletler 'İskeletler: Londra'nın Gömülü Kemikleri' adlı araştırma kapsamında incelendi ve çıkan sonuçlar insanların hayat hikayelerini anlatır nitelikteydi. İşte o araştırmadan çıkan sonuçlar.
5
Varlıklı adam

İsim: William Wood

Yaş: 84

Bu yaşlı adamın omurgasındaki fazla gelişme, DISH adı verilen ve belli bir yaştan sonra, genelde kilolu insanlarda görülen omurga hastalığını işaret ediyor. Ayrıca kalçasındaki eklemlerde görülen hasar da aşırı yüklenmeyi yani kilolu vücudu doğruluyor. Eldeki kayıtlarda Chelsea'li bir esnaf olduğu, gömüldüğü bölgeden ve kilolu yapısından da, rahat ve varlıklı bir hayat geçirdiği anlaşılıyor.

6

İsim: Bilinmiyor

Yaş: 18-25


Cross Bones isimli, yoksul insanların ve hayat kadınlarının gömüldüğü, kutsanmamış bir mezarlıkta bulunan bu narin kadın iskeleti, bu kadının çok zor bir hayat geçirdiği izlenimini yaratıyor. . Londra'daki fakir halkın en büyük sıkıntılarından olan frengi belirtilerine ve gömüldüğü yere bakarak, hayat kadını olduğu tahmin ediliyor.

7
Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ndeki Hakemi Use Kazısı'nda günümüzden 8 bin yıl öncesine ait, birbirine sarılı kadın ve erkeğin olduğu ve sevgili oldukları belirtilen bir çiftin mezarı bulundu.


8
Hamile kadın

İsim: Bilinmiyor

Yaş: 18-25


Bu anne adayının, 1700-1850 yılları arasında, ilk çocuğuna hamileyken öldüğü belirtiliyor, kalça kemiklerinin geniş olmayan hatları, daha önce doğum yapmadığını işaret ediyor. Henüz 22 haftalık hamileyken öldüğü için, doğum sonrası komplikasyonlardan değil de hamilelikte kaptığı bir hastalıktan öldüğü tahmin ediliyor..

9
Göçmen


İsim: Milborough Maxwell

Yaş: 68


18. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olan bu kadın. Chelsea'de bir mezarlığa gömülmüş fakat kimyasal analizler bu kadının beslenme şeklini ortaya çıkarabiliyor. Bu analizler, kadının çocukluğunda Batı Hint Adaları'nda yaşadığını ortaya çıakrıyor.

10
2006′da İtalya'nın kuzeyinde Verona şehri yakınlarındaki Mantua kazısında gün ışığına çıkartılan ve MÖ 5 binlere ait

birbirilerine sarılmış erkek ve kadının iskeletleri.

11
Pipo tiryakisi

İsim: Bilinmiyor

Age: 36-45


Bu adamın dişlerinde alışılmadık bir oyuk var. Bu delik, uzun yıllar, kilden yapılma pipo içmesi nedeniyle oluşmuş. İngiltere tütünle Kraliçe 1. Elizabeth zamanında tanıştı ve tütün 16. yüzyılın sonlarında çoktan tiryakilik yaratmıştı. Dişlerinden anlaşıldığı üzere bu adam tam bir tiryakiydi ve 1670-1853 yılları arasında öldü. Ayak parmağındaki şişlik de gut hastası olma ihtimalini gösteriyor.

12

İsim: Bilinmiyor

Yaş: 9 aylık


18. yüzyılda Çiçek hastalığı çok yaygındı. O zamanki ölümlerin %10'luk bölümü bu hastalıktan kaynaklanıyordu. Bu 9 aylık bebek de bu hastalığın kurbanı. Dirseklerindeki aşırı şişlikler, hastalığın bu bebeği ne kadar etkilediğini gösteriyor.

13
Tuğla örme ustası

İsim: Nicholas Adams

Yaş: 78


Bruce Forsyth'e benzeyen çenesi nedeniyle ‘Bruce' lakabı takılmış olan bu adam 1827 yılında ölmüş. Hayatı boyunca raşitizm adı verilen kemik hastalığıyla mücadele etmiş olması, omurgasındaki sorunlardan anlaşılıyor. . Sürekli aynı hareketleri yapmaktan oluşan spondiloliz (omur kırılması) da bu adamın yaşadığı problemler arasında. Kilise kayıtlarında tuğla ustası olarak görülmesi de bu hastalığı doğruluyor.Haber Yayın Tarihi: 25.11.2008 02:24 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Doktorlar 'Bacağını keseceğiz' demişti, şifayı Türkiye'de buldu! +18 film yönetmeni olmuştu, cinsel içerikli film sitesinden ödülü kaptı! Playboy modeli yerel seçimlerde aday oldu! Seçtiği parti pes dedirtti İzmir'de 5 yıl sonra toprağın altından çıkarıldı! Tam 250 kilo Korkunç son! Tartıştığı sevgilisini yatağa bağlayıp acımasızca bıçaklamıştı, savunması pes dedirtti