Konut Kredisi Taşırken İzlenecek 9 Adım - Son Dakika

Konut Kredisi Taşırken İzlenecek 9 Adım

23.07.2014 09:17

1
Konut kredisi faizlerinin 5 yıl vadede yüzde 0,88'e düştüğü uzun vadede ise oranların %0,99 seviyelerine kadar gerileyebildiği bu dönemde refinansman yapmak isteyen tüketicilerin sayısı artıyor. İşte kredisini, oranların yüzde 1'in üzerindeyken alanların refinansman yapmadan önce bilmesi gerekenler...

2
Konut kredinizi başka bir bankaya güncel faiz oranı ile taşıma işlemine transfer denir. Kendi bankanızın yapılandırma yapmaması veya güncel faiz oranlarına düşmemesi durumda bu işlemi yapmak sizin için karlı olabilir. Transfer işlemi iki aşamadan oluşur.

3
Değerlendirme aşamasında yeni konutun alımında olduğu gibi banka kredi talebinizi yeniden değerlendirecek ve süreç şu şekilde işleyecek:

4
Transfer etmek istediğiniz bankanızı belirledikten sonra evraklarınız (Gelir belgeleriniz, tapu fotokopisi, kimliğiniz) ile banka şubesine başvuruda bulunacaksınız. Banka şubesi değerlendirdikten sonra size olumlu veya olumsuz olarak dönüş yapacak.

5
Transfer talebine bulunduğunuz banka, olumlu olması durumunda kredinizin olduğu bankadan kapama yazısı isteyecek.

6
Kapama yazısı, güncel borcunuzu ve bu borcun ödenmesi durumunda ipoteğin kaldırılacağını teyit eden bir yazıdır. Kredinizi taşımak istediğiniz banka, borçlu olduğunuz bankadan bu yazıyı ister .

7
Kapama yazısı bankanın eline geçtikten sonra, banka evinize eksper gönderecek. Daha önceki eksper raporunuzu birkaç istisnai durum hariç bankalar kabul etmeyecektir. Ayrıca bankalar kampanyaları gereği ekspertiz ücreti talep etmeyebilir.

8
Eksper raporu olumlu olması durumunda kullanım aşamasına geçeceksiniz.

9
Kullanım aşamasında banka şubesi size tapuda kendi adlarına ipotek koymak için evrakları verecek ve işlemler şu şekilde sıralanacak:

10
Bankanın tapu görevlisi ile birlikte konutun üzerine 2. derece ipotek konulacak.

11
İpotek konulduktan sonra transfer etmek istediğiniz banka, borçlu olduğunuz bankadan güncel borç bilgisini isteyecek. Tekrar istemesinin sebebi kapama tutarınızın günlük olarak değişmesidir.

12
Güncel borç bilgisi geldikten sonra kapama yazısındaki güncel borç bakiyesi tutarı kadar kredi açılışı yapılacak ve borçlu olduğunuz bankaya transfer edilecek.

13
Banka, daha önceden kapama yazısında taahhüt ettiği gibi ipotek kaldırma yazısını yeni bankanıza gönderecek.

14
Tapuda, ipotek kaldırma yazısına istinaden diğer bankanın ipoteği kaldırılacak. Yeni bankanın 2. derece ipoteği 1. derece olacak ve işlem tamamlanmış olacaktır.

15
Transfer süreci bazı bankalarda birkaç farklılık gösterebilir. Transfer işleminde dikkat edilmesi gereken yeni bankanın seçimidir.

16
İyi araştırıp doğru bankayı seçmeniz size fazlası ile kar sağlayabilir.

17
Bunun için de alacağınız danışmanlık hizmeti sizin en sağlıklı seçimi yapmanıza neden olacaktır.

Son Dakika Konut Kredisi Taşırken İzlenecek 9 Adım - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden