Köpekbalığı Asfalta Çıkarsa - Son Dakika

Köpekbalığı Asfalta Çıkarsa

17.01.2012 11:53

1
Farklı otomobil segmentlerinin birbirinin ayırt edici özelliklerini modelleyerek oluşturdukları melez tasarımlar otomobiller kullanıcıları tarafından oldukça sevildi. Sportif sedan konseptinin Mitsubishi yorumu olan Lancer, HABERLER.COM'da Esad Sivri'nin test konuğu oldu. Tasarımından dolayı Köpekbalığı lakabını alan Lancer bakalım bir köpek balığı kadar çevik ve dayanaklı mı?
2
Her otomobilin hitap ettiği bir kullanıcı profili vardır. Hatta aracın tasarımı ile kullanıcıların karakterlerini az çok kestirebiliriz. Bir gün karşınıza “Bana arabanı söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” diyen birisi çıkarsa şaşırmayın. Tabii bunlar bir teori ama aynı araca bakan 2 farklı kişinin hissettiği duygular birinin çok beğenmesi diğerine çok itici gelmesi bize bu konuda birazcık fikir verecektir.
3
Otomobiller bazen yuvarlak ve yumuşak hatlara sahip olurken sıcak ve samimi hisler uyandırırlar. Bazen de keskin ve sert hatları ile daha iddialı ve hırçın bir duruş sergilerler. HABERLER.COM için test ettiğimiz Mitsubishi Lancer, keskin hatları ve hırçın bakışları ile kullanıcısında güven rakiplerinde korku uyandırıyor.
4
Her ne kadar yumuşak hatlı otomobiller benim daha çok hoşuma gitse de şunu itiraf etmeliyim Mitsubishi Lancer'da gerçekten başka bir hava var. Özellikle öne doğru daralan burnu ve küçülen havalandırma ızgarasıyla beraber krom kaplama çerçeve ortasına kondurulan marka logosunun katkısı ile oluşan kompozisyon çok karizmatik görünüyor.
5
Lancer'in ön kısmında en ilginç öğe ise farları diyebiliriz. Araca köpek balığı lakabının verilmesinin en büyük nedeni ön kısma doğru daralan bu burnu. Sanki Lancer'ın farları imal edildikten sonra kaporta ile farların üstü birazcık örtülmüşçesine gizemli bir hava verilen farlar uzaktan bakıldığında aynı Köpekbalığının insanın yüreğine korku salan bakışlarına sahip.
6
Lancer'ın kaputunda inceden rüzgar izlerinin olması farlar ile çok tatlı bir uyum sağlamış. Yan kısımda kapı kolları hizasından başlayıp arka stoplara kadar uzanan omuz çizgisiyle nispeten hareketlendirilmiş. Gövde rengi kapı kollarının dışında ekstra bir çizginin kullanılmaması aracın yan kısmında biraz sade kaçmış. Sportif olma iddiası olan bir aracın bence yan kısmı daha hareketli olmalıydı. Mesela dikiz aynasında sinyaller olsa daha klas bir görünüm olurdu.
7
Lancer'in arka tasarımı en az ön kısım kadar keskin hatlara sahip. Yükselen bagaj kapağı yine sert bakışlı arka stop grubu ile tatlı bir uyum içerisinde. Bagajın ortasına oturtulan firen uyarı lambası ve arka tamponda konumlandırılan arka sisler bagaja ciddi hareket kazandırmış. Ama 90 yılların Mitsubishi modellerinden kalma yuvarlak stop gruplarının artık değişmesinin gerektiğini düşünüyorum çünkü eski tarz bir spor araba havası veriyor.
8
Lancerin iç kısmında kullanılan açık renk döşemeler araca çok ferah bir hava katmış. Aracın içi o kadar aydınlık durmaktaki sanki araçta sundruf varmış hissine kapılıyorsunuz. Lancer'ın koltuk konforu ve sürüş aerodinamiği çok iyi. Sürüş pozisyonu ve koltuk ortopedisi sayesinde uzun süreli şehir dışı yolculuklarınızda bel ve boyun ağrısı hissetmiyorsunuz.
9
Orta bölümde yer alan dirseklik sürücüler için büyük konfor sağlıyor yalnız biraz daha önde olsa veya kızakla öne kayıyor olsa çok iyi olacakmış. El freninin yeri çok kullanışlı, araçtan inerken rahatlıkla el frenini çekebiliyor ve indirebiliyorsunuz. Ayrıca yine orta bölümdeki gözler ve bir kapak ile kapılan bardaklık araçta ne kadar detaycı çalışıldığının göstergesi diyebiliriz.
10
Vites topuzunda kullanılan deri malzeme ve dikiş izleri çok keyifli bir kullanım sunuyor. Ancak vites geçişlerinin kemikli olması yüzünden vites atmak bazen yüzünüzü ekşitebilir. Orta bölümdeki yuvarlak formlu havalandırma sisteminin ayar düğmeleri kullanışlı ve şık.
11
Havalandırma sisteminin altında yer alan boşlukta küllük ve çakmağın yer almasına hiç anlam veremedim. Araç içinde sigara içilmesini doğru bulmayan birçok otomobil markası küllükleri portatif yaparak çakmağı kör bir noktada değerlendirirken Lancer'in bu malzemeleri araçta çok özel bir yerde kalıcı konumlandırması pek hoş durmamış. Özellikle gece sürüşlerinde o bölgeyi turuncu spotlarla süslemesi göze çok hoş gelse de orada küllük ve çakmağı görmek göz zevkinizi bozabilir.
12
Orta bölümde konumlandırılan geniş LCD ekran, navigasyon olarak kullanılırken aynı zamanda müzik sisteminin de kontrol ekranı olarak görev yapmakta. JVC marka müzik ve navigasyon sistemi araca çok modern ve şık bir hava katsa da zor kullanımı ve karışık menüsü ile ciddi kafa karıştırdığını söylemek isterim. Aslında teknolojik ürünleri çok çabuk çözerim ama bu ürün gerçekten karışık. Keşke daha kullanıcı odaklı ve kullanımı rahat bir ürün seçilse idi…
13
Sportif bir sedan olduğunu tüm detaylarında belli eden Lancer, sportif ruhunu tasarımı ile gösterirken bir yandan da araç içinde her köşe de rastlayabileceğiniz eşya gözleri ile sedan olmanın hakkını veriyor. Lancer'in 3 kollu ve elektrik destekli spor direksiyonu yine deri kaplaması ve dikiş izleri ile çok şık ve bir o kadarda keyifli. Özellikle sıkışık trafiklerde ve virajlı yollarda inanılmaz güzel tepkiler veriyor. Yukarı aşağı ayarının yanında derinlik ayarı da olsa idi harika olurmuş.
14
Direksiyon üzerindeki ses sistemi kumandaları artık olmazsa olmazlar arasında. Lancer'in gösterge paneli oval formlu yapısı ile oldukça sportif durmakta. Rakamlar okunaklı ve turuncu ışığı ile oldukça şık bir görünüme sahip. Araca monte edilmiş torpidoda ki kablo sayesinde ıphonenizi veya müzik çalarınızı araca bağlayabiliyorsunuz. Zaten çakmak ve küllüğün üst kısmında AUX girişi mevcut.
15
Göstergelerin arasındaki küçük ekranda aracın yakıtı, kapıları ve mesafeler ile ilgili bilgilere bu ekrandan ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca vites göstergesi sayesinde aracınızdaki vites değişimini zamanında ayarlayarak hem yakıt tüketimi, hem de CO2 salınımı açısından daha optimum bir sürüş gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Farların otomatik olma özelliği de çok kullanışlı tünele girdiğinizde veya hava karardığında yolunuzun birden aydınlanması ayrı bir keyif veriyor.
16
Diyelim ki karanlıkta Lancer'a binmek istiyorsunuz ama yolunuzu göremiyorsunuz. Bunun için telaşlanmanıza gerek yok! Lancer'ı kumandası ile kapılanırını açtığınızda Lancer'ın otomatik yanan farları yolunuzu aydınlatacaktır. Yalnız aracın şoför kapısının dışındaki diğer kapıların açılması için kumandanın açma tuşuna 2 kez basmaya alışmak bir hayli zamanınızı alıyor.
17
4.570mm uzunluğa, 1.760mm genişliğe ve1.490mm yüksekliğe sahip olan Lancer'ın boyutları iç mekana rahatlık ve konfor olarak yansımakta. Ön kısımda rahatça oturmanıza imkan sağlayan Lancer, aynı rahatlığı arka koltuklarda diz mesafesi olarak sunuyor. 400 litre bagaj hacmi sunan Lancer'ın deposu 59 lt yakıt almakta. Yüksek yapılı bagaj geri manevralarınızda size biraz zorluk yaşatırken park sensörünün olmaması ise çok büyük eksiklik olduğunu söylemek isterim.
18
Dünya rallilerinde 35 yıldır yarışan Mitsubishi, araç dayanıklılığı ve süspansiyon konusunda gösterdiği başarıyı motorunda tecrübe etmiş. HABERLER.COM için test ettiğimiz Lancer'da 1.6 lt Değişen supap zamanlama (MIVEC) sistemine sahip motor görev yapmakta. Hacmine göre oldukça iddialı bir güç sunan motor, manüel şanzıman ile çok iyi bir uyum halinde çalışmakta.
19
6.000 devirde 109hp güç üreten 1.6 lt lik MIVEC motor, 4.000 devirde 143 Nm'lik torku gücü sunmakta. İlk kalkıştan yüksek hızlara kadar kesintisiz güç üretebilen motorun performansı gerçekten çok iyi ancak kabin içine çok fazla motor sesi almakta. Yakın mesafe kullanımlarda insanı tahrik eden bu motor sesi keyifli olabilir ama uzun mesafeli yolculuklarda eminim ki rahatsızlık verecektir. Lancer, 100 km'de ortalama 6.7 lt yakıt tüketmekte ancak uzun yollarda bu oran daha aşağılara inmekte.
20
Virajlarda oldukça kararlı olan Lancer, zorlu virajlarda ise ESP sayesinde izini korumayı başarıyor. Bu özelliğini sağlaması için biraz sert ayarlanmış süspansiyonlar çukur ve tümsekleri birazcıkta olsa kabin içine hissettiriyor. Toplamda 7 tane SRS hava yastığına sahip olan Lancer, aktif denge kontrollü ve kaymayı önleyici sistem olan ASTC ‘ye sahip olmakta. Lancer'da ani fren yaparak durdurduğunuzda dörtlü flaşörler otomatik yanmakta.
21
Hava soğutmalı diskler sayesinde güvenlik odaklı frenlere sahip olan Lancer, 2009 yılında girdiği EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız almayı hak kazanmıştır. 8 farklı renk seçeneği bulunan Lancer, 42.170 tl'den 52.314 tl'ye kadar değişen fiyat aralığında satılmaktadır.

Son Dakika Köpekbalığı Asfalta Çıkarsa - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement