Korkmak isteyen 40 bin kişi, bu köye akın edecek! Balkan geleneği 'Bocuk Gecesi'nde bakın neler yapılıyor - Son Dakika

Korkmak isteyen 40 bin kişi, bu köye akın edecek! Balkan geleneği 'Bocuk Gecesi'nde bakın neler yapılıyor

16.01.2020 16:04

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı 950 nüfuslu Çamlıca köyünde her yıl düzenlenen ve eski bir Balkan geleneği olan Bocuk Gecesi etkinliğine 40 bin kişi akın edecek..

1
Edirne'de her yıl düzenlenen ve eski bir Balkan geleneği olan "Bocuk Gecesi" etkinliği, bu yıl 18 Ocak Cumartesi gecesi yapılacak.
2
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organizasyonun Keşan Belediyesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Çamlıca Köyü Muhtarlığı ve

köy halkının iş birliğiyle gerçekleşeceğini söyledi.

3
1000 yıllık gelenek!
1000 yıllık gelenek!
Bocuk Gecesi etkinliği için bu yıl titiz bir çalışma yapıldığını belirten Helvacıoğlu, "Bunun 'Cadılar Bayramı' olarak nitelendirilmemesi için önlemler aldık. Bocuk, bin yıllık bir Balkan geleneğidir. Etkinliğin konseptini geleneğe göre düzenledik." dedi.
4
"Bin yıl önce Balkanlar'da bir arada yaşayan Müslüman ve Hristiyanlar, soğuktan ve kötülüklerden korkmamak için gelenek üretmişler. Müslümanlar o gece kabak tatlısı yiyormuş, Hristiyanlar da domuz. Ortak bir yaşam, ortak gelenek ama yiyecekler farklı. Bu gelenek günümüze kadar süregeldi. Biz de bunu Çamlıca köyümüzde devam ettiriyoruz. Bocuk Gecesi etkinliği her yıl büyüyerek devam ediyor. Yurt içi ve yurt dışından büyük ilgi var. Amacımız, gelecek yıl bu etkinliği 2 gün, 1 gece şeklinde gerçekleştirmek. Ünlü turizm firmalarından dönüşler alıyoruz, bu yıl 37 firma köye tur getirecek. Bocuk Gecesi'nde 40 bin misafiri ağırlamayı amaçlıyoruz."
5
Bocuk Gecesi'nde neler yapılıyor?
Bocuk Gecesinde neler yapılıyor?
Kışın en soğuk gecesinde kutlanan 'Bocuk Gecesi'nde her evde mutlaka kabak pişiriliyor, bunun yanı sıra kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıstığı ve ceviz yeniliyor.
6
Aile halkı, komşular ve akrabaların katıldığı gecede çarşaflara sarınan gençler, komşularını "Bocuk geliyor" diyerek korkutuyor.
7
'Bocuk' diye adlandırılan varlığın beyazlar içinde ve insan görünümünde gezdiğine, 'Bocuk karısının' kabak pişen eve gelip kötülük yapmayacağına inanılıyor.
8
'Bocuk Gecesi'nin, kış mevsimindeki en soğuk gecenin simgesi olduğu ve bu gece suya atılan tahtanın sabah su üzerinde donmuş olarak bulunması halinde o evdekilerin yıl boyunca sağlıklı, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılıyor.

YORUMLAR (10)
  • balkan geleneği ??: nasıl balkanlı bunlar bizde balkanlardan göçmeyiz ama bizde böyle bir şey yok bunların arasına ecnebi tohumu karışmış balkan demeyin bari ... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Abdullah ömer: bu nasıl bir kafa inanamadım. bunun adı düpedüz cadılar bayramı. siz korkmaya niyet ederseniz dünyadada mezardada tekrar dirildikten sonrada çok varlık var sizi korutacak. Allahu teladan korkun. kafirlere zerre kadar meyletmeyin.onlara gelen azap sizede dokunur dönün Allahın dinine ey müslümanlar. koca koca yaşlı başlı insansınız aklınızı toplayın. boş ve uygunsuz işler ile uğraşmayın Allah aşkına Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Korkmak isteyen 40 bin kişi, bu köye akın edecek! Balkan geleneği 'Bocuk Gecesi'nde bakın neler yapılıyor - Son Dakika


Advertisement