Maltepe'nin incisiydi! Korkunç depremle sarsılan tarihi ada, sulara gömüldü! - Son Dakika

Maltepe'nin incisiydi! Korkunç depremle sarsılan tarihi ada, sulara gömüldü!

27.09.2019 12:19

1010 yılında meydana gelen büyük bir depremle sular altında kalan ve o dönem Maltepe'nin en güzel adalarından biri olan Vordonisi Adası'nı biliyor muydunuz?

1
Manastır Kayalıkları, Bostancı Çöken Ada ve Höreke gibi türlü isimlerle anılan bu ada, Fener Rum Patrikhanesi'nin MS 500 yılına ait İstanbul haritasında ortaya çıktı.

2
Vordonisi, Dragos ile Küçükyalı arasında bulunan ve iki bölümden oluşan cennet gibi bir adaydı.
3
Çeşitli tarihi eser barındırdığı için su altı dalış ekipleri, Vordonisi Adası'nın kalıntılarını inceleme kararı aldı.

4
Uzmanlar, Bizas döneminde, adalarda rahiplerin yaşadığını, ada üzerinde küçük kubbeli bir yapının bu tespiti doğruladığını söyleyerek, o dönem adada yerleşim olma ihtimalinin çok az olduğunu belirtti.

5
1010 yılında meydana gelen büyük bir depremle sular altına kalan Vordonisi, alüvyon bir tabadan oluştuğu için dakikalar içinde yok oldu. Çevresinde bulunan adaların tabakası ise granitten oluşuyordu, bu durum, o adaları Vordonisi'ye göre daha şanslı kılmıştı.

6
Öyle ki Bizans Dönemi'nde bu adada Manastır hizmeti bile veriliyordu.
7
8
Maltepe'de bulunan ve bir zamanlar en az Büyükada kadar meşhur olan Vordonisi Adası'nı biliyor musunuz?

Son Dakika Maltepe'nin incisiydi! Korkunç depremle sarsılan tarihi ada, sulara gömüldü! - Son Dakika


YORUMLAR (4)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Dev timsah 8 yaşındaki çocuğu yuttu! Cansız bedeni, hayvanın içinden feryatlarla çıkarıldı 19 yaşındaki genç kız, hamile olduğunu tuvalette doğum suyu gelince anladı Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı