Son Dakika Haberleri: Maltepe'nin incisiydi! Korkunç depremle sarsılan tarihi ada, sulara gömüldü!

Maltepe'nin incisiydi! Korkunç depremle sarsılan tarihi ada, sulara gömüldü!

2 ay önce

1010 yılında meydana gelen büyük bir depremle sular altında kalan ve o dönem Maltepe'nin en güzel adalarından biri olan Vordonisi Adası'nı biliyor muydunuz?

1
Manastır Kayalıkları, Bostancı Çöken Ada ve Höreke gibi türlü isimlerle anılan bu ada, Fener Rum Patrikhanesi'nin MS 500 yılına ait İstanbul haritasında ortaya çıktı.

2
Vordonisi, Dragos ile Küçükyalı arasında bulunan ve iki bölümden oluşan cennet gibi bir adaydı.
3
Çeşitli tarihi eser barındırdığı için su altı dalış ekipleri, Vordonisi Adası'nın kalıntılarını inceleme kararı aldı.


4
Uzmanlar, Bizas döneminde, adalarda rahiplerin yaşadığını, ada üzerinde küçük kubbeli bir yapının bu tespiti doğruladığını söyleyerek, o dönem adada yerleşim olma ihtimalinin çok az olduğunu belirtti.

5
1010 yılında meydana gelen büyük bir depremle sular altına kalan Vordonisi, alüvyon bir tabadan oluştuğu için dakikalar içinde yok oldu. Çevresinde bulunan adaların tabakası ise granitten oluşuyordu, bu durum, o adaları Vordonisi'ye göre daha şanslı kılmıştı.

6
Öyle ki Bizans Dönemi'nde bu adada Manastır hizmeti bile veriliyordu.
7
8
Maltepe'de bulunan ve bir zamanlar en az Büyükada kadar meşhur olan Vordonisi Adası'nı biliyor musunuz?Haber Yayın Tarihi: 27.09.2019 12:19 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ukraynalı Kainat Güzeli Anastasiya Subbota, iki ülke arasında krize neden oldu! Şarkılarıyla gönülleri fetheden Zakkum'un solisti, estetik operasyonla bambaşka biri oldu! 14 yaşındaki genç, cinsel organına soktuğu manyetik toplar yüzünden canından oluyordu! Rus Barbie olarak ünlenmişti! Siz ona bir de şimdi bakın Game of Thrones'un Khaleesi'si Emilia Clarke'dan olay sevişme sahnesi itirafı: Babama izletmedim!