Koronavirüs tedavisinin anlatıldığı kitapta 'Hastalar arasında bilinç kaybı yüksek' detayı korkuttu - Son Dakika

Koronavirüs tedavisinin anlatıldığı kitapta 'Hastalar arasında bilinç kaybı yüksek' detayı korkuttu

27.03.2020 09:26

Çinli bilim insanları binlerce can alan koronavirüsle ilgili yaşadıkları deneyimleri dünya ile paylaştılar. Türkiye'deki bir doktor grubu tarafından bir günde Türkçeye çevrilen kitapta “Durumu kritik olan Kovid-19 hastaları arasında deliryum oranı, bilinç kaybı yüksek bildirildi” denildi.

1
Koronavirüs tüm dünyada hızla can almaya devam ederken ölümcül virüsle ilgili yeni biligiler de gelmeye devam ediyor. Dünya genelinde pandemi olarak adlandırılan salgının çıkış noktası olan Çin'de bilim insanları ve doktorlar yaşadıkları deneyimleri paylaştılar.

2
Kitapçık haline getirilen deneyimlerde virüsün hastaya korkunç zararlar verdiğini de ortaya koydu.
3
Çin'in Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Tingbo Lang ve ekibi tarafından hazırlanan "Kovid-19 Önleme ve Tedavi El Kitabı" bu ülkede corona virüsün tedavisine yönelik en önemli kaynak olarak kabul ediliyor.

4
Kovid-19'un tedavisi ile etkileşimleri, hastalığın seyri ve tüm tıbbi bilgilerin yer aldığı 83 sayfalık kitapçık, Türkiye'deki 20 kişilik bir doktor grubu tarafından bir gün içinde İngilizce'den Türkçe'ye çevrilerek tıp camiasına kazandırıldı.
5
İsimlerinin açıklanmasını istemeyen doktorlar, kendi aralarında her kişiye iki sayfa düşecek şekilde paylaşım yaparak, kitapçığı bir gün gibi bir sürede Türkçe olarak hazırladıkları bilgisini paylaştı.

6
Kitapçıktaki çeviri notu başlıklı kısımda, "Dünyayı saran Kovid-19 salgını ile mücadele edebilmek için birbirini tanımadan kısa sürede bir araya gelen ve yoğun bir mesai içine giren, hiçbir kâr amacı gütmeden faydalı olmak gayesi ile çok kısa bir sürede önlem, tanı ve tedavi açısından çok değerli tecrübelerin Türkçeye kazandırılmasını sağlayan tüm değerli yazarlarımıza emekleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
7
Büyük bir özveri ve emek ile çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.
8
Hastaların ruhsal durumlarının taburcu edilmeden önce dikkatle izlenmesinin belirtildiği kitapçıkta, hastalarla yüz yüze veya görüşme ile terapi yapılması gerektiğine de yer verilirken şu bilgiler aktarıldı:
9
"Hafif hastalar için psikolojik müdahale önerilir. Kendi kendine psikolojik denge ayarlaması, nefes egzersizi ve farkındalık eğitimini içerir. Orta ila şiddetli hastalar için ilaç ve psikoterapi kombinasyonuyla müdahale ve tedavi önerilmektedir. Hastanın ruh halini ve uyku kalitesini artırmak için antidepresanlar, anksiyolitikler ve benzodiyazepinler reçete edilebilir."
10
Çinli uzmanların hazırladığı "Kovid-19 Önleme ve Tedavi El Kitabı" başlıklı çalışmada dikkat çeken detaylar arasında, tanı almış Kovid-19 vakalarının psikolojik durumları ile uygulanacak tedavilerin olduğu bölüm de bulunuyor. Çinli uzmanlar, tanısı doğrulanmış Kovid-19 hastalarında genellikle kızgınlık ve üzüntü, yalnızlık ve çaresizlik, depresyon, anksiyete, fobi ve uykusuzluk gibi belirtiler görüldüğüne dikkat çekerek şu uyarılarda bulundular:
11
"Bazı hastalarda panik atak görülebilir. İzolasyon ünitelerindeki psikolojik değerlendirmeler, tanısı doğrulanmış Kovid-19 hastalarının yüzde 48'inin erken dönemde strese karşı çeşitli duygusal tepkiler sergilediğini göstermektedir. Kritik hastalar arasında deliryum oranı yüksek olarak bildirilmiştir. Bilinç kaybı olgusu bile bildirilmiştir."

Son Dakika Koronavirüs tedavisinin anlatıldığı kitapta 'Hastalar arasında bilinç kaybı yüksek' detayı korkuttu - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • sedefFs: Sanki atomu parlacamıslar ıngılızce bılen her doktor cevırır zaten bunu sankı yenı bır tanı yenı bır cozum ornegı bulmuslar ne abartmıssnz.. tamm saolsunlarda atla deve dııl. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Ziya: Topu topu 40 sayfa çeviri yapmışlar yaptık ta yaptık. Gönderin bir tercüme bürosuna akşama zaten size dönüş yaparlar çevrilmiş olarak. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Diğer Galeriler

Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden