Koronavirüse karşı çantanızda bulunması gerekenler neler? - Son Dakika

Koronavirüse karşı çantanızda bulunması gerekenler neler?

26 gün önce

Koronavirüs ülke sınırlarını aştı ve Türkiye'de ilk vaka tespit edildi. Peki, corona virüsten korunmak için çantamızda bulunması gerekenler neler? Covid-19 virüsünde önemli nokta, bağışıklığın güçlü olmasıdır. Öte yandan ellerin sık sık dezenfekte edilmesi gerektiği de biliniyor. İşte, koronavirüse karşı yanınızda bulunması gerekenler...

1
Coronavirüs, dünya çağında salgın haline geldi. Ancak gerekli önlemler alındığında, risk teşkil etmediği de biliniyor. Koronavirüste öncelik, beslenmeye dikkat edilmesi ve sonrasında da temizlik. Peki, yaşadığımız mekanları temiz tutmaya çalıştığımız gibi kullanmak zorunda olduğumuz toplu taşımalarda nasıl önlemler almalıyız? Yanımızda neleri bulundurmalıyız? İşte, yanıtı...
2
İyotlu bileşenlerden elde edilen dezenfektanlar virüse karşı etkili oluyor.
3
Söz konusu antiseptik ürünlerin alkollü olanları tercih edilmeli ve eczanelerden temin edilmelidir.
4
Koronavirüs ve diğer virüs çeşitlerine karşı Türkiye'de yaygın alkollü antiseptik ürün ise kolonya. Bu virüs ile mücadelede alkollü içeriği nedeniyle yanınızda bulundurmanız gerekenlerin başında geliyor.
5
Sıvı arındırıcı ürünlerin olmadığı durumlarda ise alkollü ıslak mendiller kullanılmalıdır.
6
Evlerde ve iş yerlerinde tek kullanımlık kullan at havlular tercih edilmeli. Böylelikle yüz ve beden temizliğini koruyabilmek adına yüzde 80 oranında önlem alınmış olur.
7
Kişisel ortamınızın dışında yanınızda mutlaka kağıt mendil bulundurmalısınız. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızın tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılması önerilir.
8
Virüsten korunmak için yüzde 100 etkili olmasa da çantalarda bulunması gereken diğer ürün ise tıbbi maskelerdir. Maskeleri hasta olan vatandaşların takması öneriliyor.
9
Her şeyden önce su ve sabun hastalıkla mücadelede birinci öncelik. Su ve sabunun olmadığı yerlerde; mesela toplu taşımalarda alkollü ıslak mendiller, dezenfektan sıvılar, kolonyalar tercih edilmeli.
10
Öte yandan kalabalık ortamlarda temastan uzak durulmalı. Gün içerinde tokalaşma, sarılma gibi fiziksel temastan kaçınılmalı.


YORUMLAR


Diğer Galeriler

Şarkıcı Linet'in, 90 kilo olduğu fotoğraflar ortaya çıktı Ünlü sunucu Diletta Leotta, terasını ringe çevirdi! Sosyal medyayı sallayan antrenman Fransız hemşireler, hükümetin salgın politikasını soyunarak protesto etti Yere uzanıp poz veren Yasmin Erbil, takipçilerine karantina tavsiyesinde bulundu Bahamalar'daki 1 aylık karantinasını bitiren ünlü model ülkesine döndü