Koronavirüse karşı telefonlar nasıl temizlenmeli? - Son Dakika

Koronavirüse karşı telefonlar nasıl temizlenmeli?

13.03.2020 11:07

Koronavirüse karşı önlem alırken temas edilen noktalar büyük önem arz ediyor. Hayatın vazgeçilmez parçalarından olan telefonlar da hiç kuşkusuz virüs ve mikropların en çok bulunduğu ürünlerdir. Peki, koronavirüsten korunmak için telefonları nasıl temizlemeliyiz?

1
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, yakın temaslarda solunumla nulaştığı kanıtlanmasa da, pis yüzeylerden insanlara bulaşan virüs nedeniyle sağlık görevlileri sıkça dokunulan nesnelerin ve yüzeylerin temizlenmesini ve dezenfekte edilmesini teşvik ediyor. Çünkü virüs çeşitli malzemeler üzerinde saatlerce/günlerce yaşayabilir. Buna telefon da dahildir.
2
Temizlik, mikropları öldürmez ama mikropların, kirin ve yabancı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede enfeksiyonun yayılma riskini azaltır. Dezenfekte etme, mikropları öldürmek için kimyasalların kullanılması anlamına gelir. Bu nedenle düzenli ev temizlik spreyi veya mendili kullanılması önerilir.
3
Apple kendi ürünleri ile ilgili olarak temizlik önerilerinde bulundu. Apple'a göre tüm ürünler, yüzde 70 izopropil alkollü mendil veya Clorox dezenfekte edici mendille nazikçe temizlenebilir. Ekran, klavye veya diğer dış yüzeyler gibi sert, gözeneksiz yüzeyler silinmelidir.
4
Telefonun herhangi bir açıklığına nem girmesi önlenmeli. Ürün temizlik maddelerine daldırılmamalı.
5
Apple, aşırı silmenin hasara neden olabileceğini de belirtiyor. Telefonun içine sıvı girerse, Apple yetkili bir servis sağlayıcısından veya Apple mağazasından yardım almanızı önerir.
6
İPhone kılıfınızı da unutmayın. Apple, - silikon, deri, berrak - çeşitli türler için özel talimatlar sağlıyor, ancak genellikle iPhone'u kasadan çıkarın ve içini temizlemek için temiz bir bez kullanın şeklinde açıklamada bulunuyor. Farklı malzemeler üzerinde farklı temizleyiciler kullanılabilir.
7
Telefonları yüze götürmek yerine kulaklık kullanılmalı, çamaşır suyu gibi ev temizlik ürünlerine dikkat edilmeli ve kesinlikle telefonlar banyoya sokulmamalı.
8
Rush Üniversitesi'ndeki ileri düzey bir uygulama hemşiresi Sheila Leen, banyo dahil her yere telefon götürüldüğünü ifade etti. Her ne kadar banyolar daha sık temizleniyor olsa da en çok bakterinin bulunduğu ortamlardır.
9
Telefonlar günde bir kez sterilize edilir ve yere düşürülmesi durumunda, halka açık alanlarda tutulursa veya üzerine hapşırma, öksürme gibi gelişmelerde ekstra temizlik işlemi uygulanmalı.
10
PhoneSoap, akıllı telefon mendillerinin, %60 su ve %40 alkol içeren nemli ve yumuşak bir mikrofiber bez veya mikropların %99,9'unu temizlemek için UV ışığı kullandığını söyleyerek, söz konusu mendillerin kullanılmasını önerdi.
11
Telefonların içlerini ve kenarlarını temizleyin, ayda bir defa da yuvasından çıkarın.

Son Dakika Koronavirüse karşı telefonlar nasıl temizlenmeli? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bu kaya, görünümü kadar neden olduğu batıl inançla da nam salmış Sürpriz bayramda geldi! Bengü, ikinci çocuğuna hamile WhatsApp'ın sözleşme onayı için verdiği süre bugün doldu! Twitter'da yer yerinden oynadı Serenay Sarıkaya, "Arkadaşım" dediği iş adamıyla fena yakalandı İsrail'in yok etmek için var gücüyle bombaladığı Hamas'ın tünelleri ilk kez görüntülendi
Advertisement