Korseyi Beğenmedi, Sütyen İcat Etti! - Son Dakika

Korseyi Beğenmedi, Sütyen İcat Etti!

7 yıl önce

Hayatı kolaylaştıran kadın mucitler

1
Perma makinesi, kahve filtresi, bulaşık makinesi gibi kadınların sıkça kullanığı araçlar ve günlük hayatımızı kolaylaştıran daha bir çok icat kadınlar tarafından keşfedildi.
2
Kadın mucitlerden Amerikalı Mary Phelps Jacob, üzerine oturmayan korseye bir çözüm aradı ve iki tane mendili tel ve kurdelelerle birbirine tutturarak sütyeni icat etti.
3
4
Kullan-At Bebek Bezi - Marion Donovan, kullan-at bebek bezlerini icat ederek, annelere büyük bir iyilik yaptı. Bu bezler, New York'ta 1949'da satışa sunulmasıyla birlikte talep patlaması yarattı.
5
Bulaşık Makinesi - Zengin bir kadın olan Amerikalı Josephine Cochran, evinde verdiği kalabalık davetlerin ardından, kalan bulaşıklara bir çözüm bulması gerektiğini fark etti. Cochran, 'kimse yapmıyorsa kendim yaparım' dedi ve bulaşık makinesini icat etti.
6
Araba cam sileceği - Yağmurda araba kullanmaktan şikayetçi olan Mary Anderson, bir tasarımcı ile birlikte araba sileceği tasarladı.
7
1903'te ise patentini aldı.
8
İlk bilgisayar programı - Bilgisayar tarihindeki, somut bir makineye uygulanabilecek olan ilk "bilgisayar programı" Ada Lovelace'a aittir.
9
1979 yılında, ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen meşhur programlama dillerinden birine de Lovelace'in onuruna, "ADA" ismi verilmiştir.
10
Perma makinesi - Perma makinesini Marjorie Joyner bulmuştur.
11
Joyner, aynı zamanda bir icat için patent alan ilk Afro-Amerikan kadın olmuştur.
12
Kahve filtresi - İlk kahve filtresini Almanya'nın Leipzig kentinde yaşayan Melitta Bentz buldu.
13
Bentz, kahve içmeyi çok seviyor ancak telvesinden hoşlanmıyordu. Bu duruma bir son vermek istedi ve1908'de icat ettiği kahve filtresinin patentini aldı. Bununla da yetinmeyerek, kahve filtreleri üreten küçük bir imalathaneyle atıldığı ticaret hayatına, büyük bir marka yaratarak devam etti.
14
Gözlük camı - Gözlük camı Almanya'nın Mainz kentinde 1915 -1998 yılları arasında yaşayan Marga Faulstich isimli bir kimyager tarafından bulunmuştur.
15
Ütü masası - Giysilerin kollarını ütülemekte zorlanan Sarah Boone, ütü masasını geliştirerek patentini aldı.
16
17
Denizaltı lambası ve teleskopu - Sarah Mather denizaltı lambası ve teleskopunu icat etti.
18
19
Medikal şırınga - Medikal şırınga, Letitia Geer tarafından bulunmuştur.

Haber Yayın Tarihi: 08.05.2013 12:12 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Dikkat günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bu nesneler ölümcül koronavirüse yol açabilir! İdlib'de şehit düşen Kayserili Ali Taşöz'ün 'canım anam' paylaşımı yürekleri dağladı Göçmenler gece yarısı yollara düştü! İşte sınırdan manzaralar Şehit haberleri ciğerimizi yaktı! İşte ünlülerin İdlib şehitleri için attığı tweetler New York ile New Jersey'deki camilerde eller, İdlib şehitleri ve Mehmetçiğe dua için kalktı!