Köşe Yazarları Başbuğ İçin Ne Yazdı? - Son Dakika

Köşe Yazarları Başbuğ İçin Ne Yazdı?

07.01.2012 11:52

İlker Başbuğ'un tutuklanmasına köşe yazarları ne dedi? İşte günü köşe yazılarında Başbuğ tepkileri...

1
Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Genelkurmay Başkanı sivil mahkeme tarafından tutuklandı. Köşe yazarları eski Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un tutuklanması için bakın neler yazdı.
2
Nagehan Alçı (Akşam): Bu sivilleşmenin zaferidir! Bu hukukun önünde eşitliğin zaferidir! Bu demokrasinin zaferidir! Son derece iç burkucu bir tablo! Keşke, diyorum, keşke böyle olmasaydı. Keşke bu ülkenin ordusunun içine yerleşmiş darbecilik alışkanlığı bazı komutanlarımızı böyle esir almasaydı.
3
Yılmaz Özdil (Hürriyet): Bunların Genelkurmay Başkanı'nın harbi teröriste "terörist demeyelim" dediği ülkede... Terörle mücadele eden Genelkurmay Başkanı'nın "terör örgütü elebaşı" diye tutuklanması normaldir. İlker Başbuğ, terörist. Öbürleri, terörişko.
4
Ahmet Hakan (Hürriyet): Biz icabında genelkurmay başkanlarını da tutuklarız, ayağınızı denk alın sonucunu çıkardım.
5
Mahmut Övür (Sabah): Hukukun üstünlüğü hep sözdeydi ve silahı elinde bulunduranların hukuku geçerliydi. 2007'de başlayan Ergenekon dava süreci bu durumu değiştiren ilk adım oldu. Bundan sonra darbelerden medet umma yerine siyaset ön plana çıkacak ve herkes daha çok hukuk, daha çok demokrasi isteyecek.
6
Hasan Cemal (Milliyet): Eğer hukukun üstünlüğü diyorsak, eğer demokrasi diyorsak, internet andıcı olayı bunların yerle bir edilmesidir. İlker Başbuğ Paşa'dan internet andıcı konusunda hesap sorulmalıdır!
7
Ahmet Altan (Taraf): AKP, bu ülkeyi değiştirme, yeni bir sistem kurma şansına ve gücüne sahip, bunu yapmıyorsa gücü olmadığından değil, "karanlığın verdiği olağanüstü iktidar duygusundan" hoşlandığı için yapmıyordur. Ama bu çok tehlikeli bir iktidar.
8
Can Dündar (Milliyet): Velhasıl, ortada ne "demokrasi bayramı" var kutlanacak, ne de devletin sonu manzarası, vahvahlanacak... İki tarafında da olmak istemeyeceğimiz, çirkin bir ip çekme yarışı bu...
9
Mehmet Altan (Star): Orgeneral Başbuğ'un yanlışı da uluslararası ekonomiyi doğru dürüst okuyamaması, yeterince çözememesi oldu... 'Askeri cumhuriyet'lerin çöküşe geçtiğini, demokratikleşme mecburiyetini göremedi...
10
Güngör Mengi (Vatan): Başbuğ'a yöneltilen terör ve darbe suçlamalarını kamu vicdanı haklı bulmayacaktır. Genelkurmay başkanının bile tutuklanması, ülkedeki adalet ve eşitliğin değil, herkese gözdağı vermek uğruna bir genelkurmay başkanının bile kolayca harcanabileceğinin delilidir. Gerekiyorsa yargılansın; ama niçin ille tutuklama?
11
Ahmet Kekeç (Star): Kendilerini Cumhurbaşkanı seçtirip "dokunulmazlık" kazansalar da, hukuk yakalarına yapışıyor... Kenan Evren ve arkadaşları "yargılanacaklar" mesela... Hemen, "Darısı, postmodern darbecilerin başına" diyelim ve bekleyelim...
12
Sedat Ergin (Hürriyet): İlker Başbuğ 29 Ağustos 2008 tarihinde Genelkurmay Başkanı olarak göreve başladığında, başına geçtiği karargâhın Bilgi Destek bölümünün server'larında bulunan 46 haber sitesinin kapatılması yolunda bir talimat vermiş olsaydı, kuvvetle muhtemeldir ki, önceki gün Beşiktaş Adliyesi'nden içeri adım atmasını gerektiren bir durum yaşamayacaktı.

Son Dakika Köşe Yazarları Başbuğ İçin Ne Yazdı? - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement