Son Dakika Haberleri: Köygöçüren Mantarı Tadına Bakanı Öldürüyor

Köygöçüren Mantarı Tadına Bakanı Öldürüyor

6 yıl önce

1
Köygöçüren mantarı diğer adı ölüm meleği olan çok zehirli bir mantar türüdür.

2
Türkiye'deki ölümcül zehirlenmelerin neredeyse %90 kadarından sorumlu, son derece zehirli ve tehlikeli bir mantardır.

3
Köygöçüren mantarı yani ölüm meleğine yaz başlarında ve sonbahar aylarında ormanlarda çok sık rastlanır.

4
Peki ölüm meleği adını nereden alıyor? Sorunun cevabı genellikle beyaz renkli olmasından ve zehrinden geliyor.

5
Mantarın içerdiği bu zehirde amanitin ve phalloidin maddeleri bulunuyor. Mantar sindirildikten 8-12 saat sonra ilk belirtilerini gösterir ve 3-4 gün içinde karaciğer-böbrek metabolizmasını yok eder.

6
Zehirine karşı henüz yetkin bir ilaç geliştirilememiştir.

7
Bu mantarın bir kişiyi öldürmesi için 20-25 gram tüketilmesi yeterli olmaktadır.

8
Beykoz, Sarıyer ve Şile ormanlarında sıklıkla görülen mantar, 1994 yılı Kasım ayında, İstanbul'da seri zehirlenmelere yol açmış ve 20'den fazla insanın ölmesine neden olmuştur.

9
Köygöçüren mantarına dikkat çeken zehirlenme ise Balıkesir'de yaşandı. 7 yaşındaki Davut Ünal bir parça ısırdığı mantardan zehirlendi. Karaciğer iflas eden küçük Davut uygun donörün bulunması ile yapılan organ nakli ile hayata tutundu.

10
Türkiye 'nin dünyaca ünlü mantar uzmanı Jilber Barutçiyan'ın uyarısı ise çok çarpıcı: 'İstanbul'daki amanita phalloideslerin (köygöçüren mantarı) tümünü toplasak, 200–300 bin kişi hayatını kaybeder. Bu mantarın 50 gramı bile bir insanı öldürmeye yeterli.'

11
12
13
14Haber Yayın Tarihi: 22.10.2014 12:14 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Milyoner'de ilginç anlar! 'Yusuf Miroğlu' sorusu için yardım istedi, İmirzalıoğlu'nun yanıtı olay oldu Instagram'ın Playboy'u Dan Bilzerian, ABD başkanlığına aday olacak! Survivor Hikmet Tuğsuz son haliyle hayal kırıklığı yarattı! Fit görüntüsünden eser yok Ateşli model Kendall Jenner'a Türk dokunuşu! Güzelliğiyle mest etti 10 yaşındayken okyanusa bırakmıştı! 9 sene sonra gelen cevapla şoke oldu