Kral Abdullah Bin Abdulaziz Kimdir? - Son Dakika

Kral Abdullah Bin Abdulaziz Kimdir?

23.01.2015 08:41

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz, tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında vefat etti. İşte, Suudi Kralının bilinmeyen yaşamı..

1
Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz, tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında vefat etti.

2
Suudi Arabistan Krallık Divanı'ndan yapılan açıklamada, Kral Abdullah'ın 3 haftadan beri tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği belirtildi. Yerel saatle 01.00'de hayata veda eden Kral Abdullah'ın cenazesinin, ikindi namazından sonra Riyad'da defnedileceği kaydedilen açıklamada, tüm ümmete başsağlığı dilendi.

3
Suudi Arabistan kanunları gereği, Veliaht Prens Selman bin Abdulaziz'in kral olarak ülke yönetiminin başına getirildiği belirtilen açıklamada, bu konuda beyat alındığı bildirildi. Yeni Kral Selman bin Abdülaziz, Suudi Arabistan'ın 7. Kralı. 1935 yılında Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da doğdu ve Suudi Arabistan devletinin kurucu ailesinin erkek çocuklar sıralamasında 25. sırada.

4
Kral Abdullah, kardeşi Fahd bin Abdulaziz'in 1 Ağustos 2005'te vefat etmesi üzerine ülke yönetiminin başına geçmişti. Peki Kral Abdullah bin Abdulaziz kimdir?

5
1924 doğumlu Abdullah bin Abdülaziz el-Suud Necid Sultanlığı'nın Riyad Bölgesi'nde doğdu. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim idi. Abdullah bin Abdülaziz soylu Suudi Ailesi'nin bir üyesidir.

6
İlk kamu görevi, Mekke'nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası Abdülaziz El Suud tarafından Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları'nın komutanı görevine geçti. Kardeşi Fahd bin Abdül Aziz ölünce yerine o tahta geçti. Milli Muhafızların kontrolünün onda olması, veliaht ve kral olmasında önemli bir rol üstlenir. En son olarak 1 Ağustos 2005 tarihinde resmi kral olur. Eşi Fehda bint Asi Surayim tarafından 25 çocuk sahibi olmuştur. Veliahtı Salman bin Abdülaziz el Suud olmuştur.

7
89 yaşındaki Kral Abdullah son yıllarda önemli sağlık problemleri yaşamış ve bu nedenle defalarca hastaneye kaldırılmıştı. Son aylarda kamuoyu önüne çıkmayan Kral Abdullah'ı, törenlerde veliaht prens temsil ediyordu.

8
Kral Abdullah başta petrol ürünleri olmak üzere, birçok şirket ve topluluğun önde gelen isimlerindendi ve dünyanın en büyük petrol rezervlerinin başında bulunmaktaydı.

9
Forbes'in yayınladığı dünyanın en zengin kraliyet aileleri listesine 3. sıradan giren Kral Abdullah bin Abdul Aziz'in kişisel serveti 21 milyar dolardı. Lükse olan merakıyla bilinen kralın torunlarına verdiği servet gibi harçlık da dillere düşmüştü.

10
Kral Abdullah servetini hayır işlerine de ayırıyordu. Kabe'deki genişletilme çalışmalarına sınırsız kaynak ayırması ve bu projenin uygulayıcısı olması bunun örneklerinden biriydi. Genişletme çalışmalarının tamamlanmasıyla hac ve umre ibadetlerini aynı anda daha fazla kişi yerine getirebilecekti.

11
Kral Abdullah görevde bulunduğu sürede ülke yönetiminde bazı reformlara imza atmıştı. Suudi Arabistan'da onun krallığı döneminde din polisinin bazı yetkileri kısıtlanmış; kadınlara da ülke yönetimindeki etkisi çok sınırlı olsa da, Şura Konseyi'nde temsil hakkı verilmişti. Kral Abdullah ayrıca kadınlara bu yıl yapılacak yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı verileceğini söylemişti.

12
Kral Abdullah bin Abdul Aziz son yıllarda Mısır'da yaşananlar ve Filistin konusundaki tavrı, ABD ile aşırı yakın ilişkileri ve gizli İsrail anlaşmaları nedeniyle eleştirilerin odağındaydı.

13
2001'de ABD'yi hedef alan 11 Eylül saldırıları da dışardan gelecek yeni büyük baskının başlangıcı oldu. Saldırıyı gerçekleştirenlerin büyük kısmı Suudi Arabistan vatandaşıydı ve bu durum ülkenin dışardaki imajına zarar veriyordu. Üstelik bu saldırıyı, 2003'te El Kaide tarafından gerçekleştirilen ve başkent Riyad'da yabancı ülke vatandaşlarını hedef alan saldırılar takip etti. O dönemde Veliaht Prens sıfatıyla ülkeyi fiilen yöneten Kral Abdullah, dünyaya El Kaide ile mücadele ettiğine dair güçlü bir mesaj vermek için yoğun çaba harcadı.

14
Suudi Arabistan Kralı Abdullah yaklaşık 20 yıl süren iktidarında ülkede ‘modernleşme' adını verdiği süreci hayata geçirirken, tahtını tehlikeye sokan Arap Baharı rüzgarını dindirmek için tüm gücünü harcadı.

15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62

Son Dakika Kral Abdullah Bin Abdulaziz Kimdir? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Güzel oyuncu Mari Cielo Pajares'ten cinsel ilişkiye girdiği futbolcu ile ilgili olay yorum: Solucana benziyordu Cinsel ilişkiye girdiği doktoru akılalmaz şekilde öldüren kumarbaz hemşire, idam cezasına çarptırıldı 2020'nin tartışma yaratan 15 yaşındaki güzellik kraliçesi Melisa İmrak, eleştiriler sonrası sessizliğini bozdu Şark Bülbülü'nün utangaç güzeli Hatice son haliyle hayran bıraktı! İşte efsane oyuncuların yıllar içindeki değişimi Evli adam, tek gecelik ilişki yaşadığı genç kadını arabaya bağlayıp yakarak öldürdü