Kredi Kullanırken Vade Neden Çok Önemli? - Son Dakika

Kredi Kullanırken Vade Neden Çok Önemli?

16.09.2014 16:32

1
Çıkarılan son yasa ile vade uzunluğu tüketiciler için kredi kullanımında oldukça önem arz eden bir faktör haline dönüştü. Konut kredisinde 20 yıla varan vade seçenekleriyle karşılaşan tüketici, ihtiyaç kredisi kullanmak istediğinde en fazla 36 ay yani 3 yıl seçeneğiyle karşılaşıyor. Peki vade neden bu kadar önemli?olarak size rehber olacak bir liste hazırladık.
2
1- Vade Uzadıkça Taksitler Düşer: Kredi çekerken vade uzunluğu konusunda bilmeniz gereken iki temel faktörü ilk iki sırada açıklamak istedik. Bunlardan ilki vadenin uzaması durumunda ödeyeceğiniz aylık taksit miktarının düşeceği. Eğer bütçenizi zorlamak istemiyor, kredi öderken sıkıntı çekmek istemiyorsanız vadenizin uzaması sizin için daha faydalı olacaktır. Ancak ihtiyaç kredisinde en fazla 36 ay vade yaptırabildiğinizi hatırlatalım.

3
2- Vade Uzadıkça Ödenecek Faiz Artar: Vade uzunluğu konusunda bilinmesi gereken ikinci faktör ise faizler ile alakalı. Uzun vade seçeneklerinden faydalanmanız aynı zamanda ödeyeceğiniz faiz miktarını da attırır. Kredi kullanımında her ay aylık taksitinizin içinde bir miktar faiz ödediğinizi biliyorsunuz. Eğer borçlanma süreniz yani vadeniz ne kadar uzunsa ödeyeceğiniz faiz de o kadar fazla olur.

4
3- Vade Uzunluğuna göre Özel Kampanyalar: Bankalar müşterilerini farklı vade seçeneklerine yönlendirmek için bazı dönemlerde kampanyalar düzenlerler. Bu kampanyalarda faiz oranları, aylık taksitler ve dosya masrafı ücretleri büyük rol oynar. Ancak asıl rol oynayan ve belirleyici olan faktör vade uzunluğudur. Örneğin sadece 5 yıl vade seçeneğinde dosya masrafı 800 TL iken vade 10 yıl olduğunda bu masraf 1.800 TL olarak gerçekleşebilir. Bir başka örnekle, 10 yıl vadede ödediğiniz maliyet oranı çoğunlukla 20 yıl vade seçeneğinde ödeyeceğinizden daha uygun seviyelerde olur. Bunlara dikkat ederek kendiniz için en iyi seçeneğe yönelin.

5
4- Uzun Vade Veren Banka Sayısı: Yukarıda da belirttiğimiz gibi konut kredisinde vadeler 20 yıla kadar uzanırken, ihtiyaç kredisinde 36 ile sınırlandırılmıştır. Bu yüzden buradaki asıl konu konut kredisinde geçiyor. Konut kredisi büyük miktarlı kredilerin çekildiği bir kredi türüdür. Bu yüzden vade seçenekleri ihtiyaç kredisine göre daha uzun oluşmaktadır. Ancak uzun vade seçeneklerinde de çok fazla banka görmek mümkün değildir. Heaspkurdu.com adresi üzerinden hangi bankanın uzun vadelerde kredi verdiğini hızlı bir sorguyla öğrenebilirsiniz.

6
5- İhtiyaç Kredisinde 36 Ay Vade Sınırı ve Önemi: İhtiyaç kredisi, alınan son kararla birlikte en çok 36 ay vadeye kadar kullanılabilen bir kredi türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu sınırın önemi tüketici alışkanlıklarını değiştirmekle ilgili. Tüketicinin gereksiz yere borçlanması ve bunu uzun vadelerde geri ödeme isteğinin önüne geçilmesi için verilen karar aynı zamanda bankaların vade uzunluğuna göre kampanyalarını yeniden düzenlemesi gerekliliğini beraberinde getirdi.

7
6- Unutmayın, Borçlusunuz: Vade uzunluğunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise borçlu kalacağınız dönem. Kredi kullanırken 10 yılda öderim, 2 yılda öderim gibi düşüncelerle bankaya gittiğinizde aslında belirttiğiniz sürelerde borçlu kalacağınızı unutmayın. Kredi nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için en ideal çözüm olsa da kredi vadesi boyunca bankaya borçlu olma riskini aklınızın bir köşesinde tutun.

8
7- Hesabınızı İyi Yapın: Ödeyeceğiniz taksit ve faiz tutarı, bankanın size özel yaptığı indirimler darken aslında seçeceğiniz vadenin ne kadar önemli olduğunu gördünüz. Kredi başvurusu sırasında bir uzmandan yardım almanız, gelirinizi, hane bütçenizi iyi hesaplayarak kredi başvurusunda bulmanızı öneririz.

Son Dakika Kredi Kullanırken Vade Neden Çok Önemli? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Büyük beden model, yine yaptı yapacağını! Ayna karşısında çırılçıplak karnını doyurdu Görüntüler dün geceden! Ünlüler, villada sabaha kadar vur patlasın çal oynasın kaçak parti yaptı Daireler, merdivenler, posta kutuları! Sıcaklığın eksi 50 dereceye düştüğü yerde her şey buz tuttu 2 kadın öğretmen, 18 yaşındaki öğrenciyi eve davet edip üçlü ilişkiye girdi Bu yıl kırmızı halı bambaşkaydı! İşte 2021 Altın Küre Ödülleri'nin en şık ünlüleri