Kulak Çubuğundaki Tehlike - Son Dakika

Kulak Çubuğundaki Tehlike

29.10.2015 15:29

1
Kimileri için vazgeçilmezdir kulak çubuğu.

2
En küçük bir kir, en küçük bir tıkanıklık nedeniyle çok da düşünmeden hemen iki tarafı minik pamukla sarılı çubuğu götürüverirler kulaklarına.

3
Amaçları, kulaklarına rahatsızlık veren o kirden kurtulmak olduğundan, kulak çubuğunun olası tehlikelerini de çoğunlukla bilmediklerinden fayda sağlamak yerine zarar göreceklerinden bihaberdirler.

4
Ancak uzmanlar uyarıyor: Kulak çubuğu deyip geçmemek gerekiyor.

5
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Baylançiçek, normalde kulak kepçesindeki kıvrımlı yerlerin temizlenmesi amacıyla üretilen kulak çubuklarının,

6
kulak kanallarının içini temizlemek amacıyla bilinçsizce derinliklere sokularak temizlenmesi durumunda mantardan kulak zarında delinmeye, enfeksiyondan işitme kaybına dek birçok hastalığa yol açabileceğini belirterek uyarıyor.

7
Dış kulak yolunda çizik ya da zedelenme meydana gelebilir.

8
Özellikle yaz aylarında havuz, deniz ve duş esnasında suyla temas artarken; kulağını kulak çubuğuyla karıştıran insanlar, dış kulak yolunda gözle görülmeyen bazı çiziklere, zedelenmelere yol açabiliyor.

9
O zedelenmeler ve çatlaklardan bakteriler kolayca girerek dış kulak yolunda enfeksiyona neden olabiliyor.

10
Haliyle çok kolay enfeksiyon kapılıyor. O nedenle bilinçli hareket etmek, kulak çubuklarını kulakların derinliklerine doğru koyuvermemek gerekiyor.

11
Kirler daha da dibe itiliyor

12
Normalda dış kulak yolu kahverengi bir salgı yapıyor.

13
Dış kulak yolunu enfeksiyonlardan koruyan bu salgı normalde dış kulak yolu tarafından dışarı atılıyor ama biz onu günlük yaşantımızda göremiyoruz.

14
Dışarı atılmasında problem olması durumunda ise bu içeride birikebiliyor.

15
İşte o salgıyı kulak çubuğu ile temizleyeceğiz derken aslında tam tersi o birikenleri daha da içeri atıp birikmesine neden olabiliyor, dış kulak yolu kanalını kapatabiliyoruz.

16
İşitme kaybına yol açabiliyor.

17
Kulağımız doğal yapısı gereği kendi kendini temizleme özelliğine sahip. Üstelik kulak kirleri sanılanın aksine kulağımız için faydalı.

18
Ama kulak çubuğu ile bu faydalı kirlere müdahalede bulunarak kendi kendimize kötülük yapıyoruz.

19
Zira bilinçsiz kullanım kulak tıkanıklıklarını hatta işitme kaybını beraberinde getirebiliyor.

20
Kulak zarında delinme meydana gelebiliyor.

21
Kulak zarı yaklaşık 2.5-3 santim ileride yer alıyor.

22
Bu nedenle özellikle havuz, deniz ve duştan sonra kulağın nemini almak yeterli oluyor.

23
Kulak çubukları mantara neden olabiliyor.

24
ÇORAPLA UYUMANIN ZARARLARI/ Kış aylarının gelmesiyle birlikte akşam çoraplarla uyumaya da başladık. Fakat ayağımızı sıcak tutarken sağlığımızdan da olabilir. İşte çorapla uyumanın tehlikeleri... Çorapla yatmak, çorap lastiklerinin uzun süre baskısı sonucu 'periferik' dolaşımı olumsuz etkiler, yani o bölgedeki kan dolaşımını bozar.

25
Çorapla yatmak, çorap lastiklerinin uzun süre baskısı sonucu periferik dolaşımı olumsuz etkilediği gibi deride mantar enfeksiyonlarına da sebep olabiliyor.

26
Kan dolaşımının bozulması ayakta morarmalara, derinin kurumasına ve uzun vadede tırnaklarda şekil bozukluklarına bile neden olabilir.

27
Çorapla yatağa girmek ayrıca terlemeye ve ayakların havasız kalmasına yol açacağından ayakta mantar enfeksiyonlarına sebep olabilir.

28
Çorapla yatmanın ortaya çıkaracağı bir diğer sorun da ayakta çıkabilecek egzamalardır.

29
Çorapta kalan deterjan artıkları uzun temas sonucu irritan dermatitlere ya da alerjik dermatitlere neden olup ayakta kaşıntı, kızarma, kepeklenme gibi şikayetler yaratabilir, ayrıca deride kurumayla birlikte kaşıntılara neden olabilir.

30
Bu yüzden gece yatarken çorapların çıkartılmasını deri ve ayak sağlığı açısından son derece önemlidir.

31
Ayakkabılar, ayağı terletmeyen, pamuklu çoraplarla giyilmeli, çoraplar sık değiştirilmeli ve yıkandıktan sonra iyi durulanmalıdır.

32
Çorapta deterjan artıkları kaldığı taktirde kaşıntı yapabilir.

33
Tırnaklar ete batmayacak şekilde düz olarak kesilmeli, hijyenik olmayan aletlerle pedikür yapılmamalı, ayaklar yıkandıktan sonra parmak araları iyice kurulanmalı ve uygun bir kremle ayak kremlenmelidir.

34
Bu faktörlere dikkat edilmezse, ayakta çeşitli ortopedik bozuklukların yanı sıra mantar oluşabilir.

35
Ayak mantarının yanı sıra nasır, egzama, tırnak batması da olası rahatsızlıklardandır.

36
Daha ileri giderse tırnak enfeksiyonları gibi birçok dermatolojik sorunla karşılaşmak da mümkündür.

37
AYAK KOKUSUNDAN KURTULMANIN YOLLARI/ Utandırıcı bir sorun olan ayak kokusu özellikle de sağlıklı üretilmemiş ayakkabıların giyilmesinden ayakkabının çorapsız giyilmesinden ya da uzun süre ayakkabının ayaktan çıkmamasından dolayı meydana gelir./

38
Ayakkabının hava almaması, ayağın terlemesi ayakkabı içinde bakteri oluşumunu tetikler ve bu bakterilerin bir süre sonra koku yapması ayaklarda kokmasına neden olur.

39

Ayak kokusunu gidermek için sağlıklı, hakiki deriden üretilmiş, ayağı terletmeyen, hava alan ayakkabılar giyilmesi gerekir.

40
Ayak kokusunu önlemek için ayağın temizliğine de dikkat etmek gerekir.

41
Ter çeken pamuklu çoraplar giymek, ayağı her gün sabun ile yıkamak, ayakkabıyı uzun süre giymekten kaçınmak ayak kokusunu gidermek için etkili çözüm yollarıdır.

42
Çıplak ayakla dolaşmamak gerekir. Aksi halde mantar oluşabilir ve bu tür sorunlarda ayak kokusuna sebebiyet verir. Ayak kokusunu giderme yöntemleri arasında en etkili olan şifalı bitkilerdir. Ayak kokusunu gidermede etkili olan bitkiler bulunan su ile ayakları bekletmek ayak kokusunu gidermeye yardımcı olacaktır.

43
Soda: Karbonat tozu olarak bilinen sodyum bikarbonat, ayak kokusunu ortadan kaldırmak için etkili bir çözümdür. Bu bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ilık suya kabartma tozu (1 litre su için 1 çorba kaşığı) ekleyin ve yaklaşık bir hafta boyunca her gece 15 ila 20 dakika, içinde, ayaklarınızı ıslatın. Bunun yanında tozu ayakkabınıza serpebilirsiniz.

44
Ayağınız kokuyorsa, ılık çay dolu bir leğene ayaklarınızı daldırın ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun.10 günde koku diye bir şey kalmayacaktır.

45
Lavanta Yağı: Lavanta yağının faydaları hakkında daha önce yazı yazmıştık.Lavanta yağı çok güzel kokmasının yanında bakterileri de öldürür. Bunun yanında ayak kokusuna neden olan mantar öldürücü etkisi vardır. Ilık suya lavanta esansiyel yağı birkaç damla koyun. 15 ila 20 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın. Birkaç gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.

46
Şap: Şap tozunun antiseptik özellikleri vardır. Bu nedenle, bakteri büyümesini engeller. 1 fincan suya 1 çay kaşığı şap tozu koyun. İyice karıştırdıktan sonra ayaklarınızı yıkayın.15 ila 20 dakika sonra, ayaklarınızı iyice kurulayın ve ardından onlara biraz şap tozu serpin.Günde bir kez yapın.

47
Epsom Tuz: Mikrobiyal enfeksiyonla savaşır ve ayak kokusunu giderir. Epsom tuzu ile detoksifiye ayak banyosu da ayak ağrılarına faydalıdır. Yarım kova Ilık suya iki çay kaşığı Epsom tozu karıştırın. 10- 15 dakika süreyle suyun içerisinde ayaklarınızı ıslatın. En iyi sonuçlar için, bir kaç saat için çorap veya ayakkabı giymeyin, böylece yatmaya gitmeden önce bunu yapın.

48
Siyah Çay: Siyah çayda ayak kokusu üreten bakterileri öldürmeye yardımcı olan tanik asit vardır. Aynı zamanda, bakterilerin besin kaynağı olan teri azaltma özelliği vardır. Üç bardak sıcak suya iki paket siyah çay koyarak kaynatın. Çözeltinin sıcaklığını düşürmek için, yarın kova su ekleyin 15 – 20 dakika ayaklarınızı suyun içerisinde tutun. Yaklaşık bir hafta boyunca bu işlemi yapın. Çayın diğer faydaları hakkında daha detaylı bilgi için buraya bakınız.

49
Sirke: Sirke hem bakterilerin ölmesine hem de ayak kokusunun giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle elma sirkesini tavsiye ederiz. Sekiz ila altı bardak suya yarım fincan sirke ekleyin.10-15 dakika boyunca ayaklarınızı suyun içinde tutun.Son olarak, sirke kokusunu çıkarmak için sabunla iyice ayaklarınızı yıkayın.Sirkenin diğer faydalarını inceleyebilirsiniz.

50
Adaçayı: Ada çayı ayak kokusunu gideren diğer tedavi metodudur.Ayrıca antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Ayakkabı zeminine veya çorabın içine adaçayı yaprakları koyun. Bu işlem koku emer ve naif bir koku verir. Bunun dışında 15 dakika boyunca ada çayı katılan suda ayakların ıslatılması yardımcı olabilir. Ada çayının diğer faydaları için bakınız.

51
Zencefil: Bakterilerin büyümesini engeller ve aynı zamanda toksinleri temizler. Bunun için Zencefil kökünü kaynatın ve yatmadan önce suyu 15-20 dakika boyunca ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın. Daha iyi sonuç almak için iki hafta boyunca her gün bunu uygulayın.

52
TIRNAKLARDAKİ BEYAZ LEKENİN SEBEBİ NEDİR?/ Tırnaklarda bulunan beyaz lekelerin nedenini neredeyse herkes yanlış biliyor.

53
Tırnaklardaki lekeleri herkes vitamin eksikliği veya demir ve potasyum azlığından kaynaklandığını zannediyor. Peki gerçekte nedir bu beyaz lekeler zararı var mıdır?

54
Bilim bunu lökoniki olarak adlandırıyor ve bu beyazlıklar bazı ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. İşte bu hastalıklardan sadece bir kaçı...

55
Tırnak mantarları,kansızlık, kalsiyum eksikliği.

56
Tırnak batmaları,Bazı ilaçların yan etkileri Nefrit.

57
Tırnak içi enfeksyon, Tiroit hormon yetersizliği (hipotroidizm).

58
Tırnak ucu deformasyon başlangıcı, keratin hormonu yetersizliği.

59
60
PARMAKLARIMIZI ÇITLATTIĞIMIZDA NELER OLUYOR?/ Parmak çıtlatmanın zararlı olup olmadığı tartışması insanlar arasında eylemin kendisi kadar yaygın.

61
Bilimfili'nin haberine göre, konuda çalışma yapan bilim insanları, parmak çıtlatma esnasında ne olup bittiğini ortaya koyarken, bu eylemin sahiden zararlı olup olmadığı konusunu da aydınlığa kavuşturdu.

62
Bilimciler sonunda parmaklarınızı çıtlattığınızda tam olarak ne olduğunu ortaya çıkardılar.

63
Uluslararası bir bilim ekibi; MRI görüntüleme tekniğini kullanarak parmak çıtlatması sırasında karakteristik bir sesin ortaya çıkmasına sebep olan şeyi tanımladılar. Gözlemledikleri ise eklem içerisinde bir boşluğun oluşmasıydı.

64
University of Alberta ‘dan profesör Greg Kawchuk: “Araştırmayı; “parmağımı çek çalışması” olarak isimlendiriyoruz ve aslında birisinin parmağını çekiyor, o esnada da MRI ‘de neler olduğunu kaydediyoruz.

65
Bunu yaptığınızda aslında eklemler içerisinde tam olarak neler olduğunu açık bir şekilde görebilirsiniz” diyor.

66
Bilim insanlarının parmak çıtlatma sırasında ortaya çıkan sese neyin sebep olduğu tartışması 1947'ye kadar uzanıyor. İngiltereli araştırmacılar bu durumu gaz baloncuklarının oluşması olarak teorize etmişlerdi.1970'lerde ise bir başka araştırma ekibi; sesin arkasındaki sebebi, baloncukların patlaması olarak tanımladı.

67
Sağdaki MRI görüntüsü parmak çıtlatma esnasında eklem arasında oluşan boşluğu gösteriyor.

68
Ve nihayet; bu yeni araştırmada kullanılan MRI video yöntemiyle 310 milisaniyeden daha kısa süredegerçekleşen her çıtlatmanın gerçek zamanlı kayıtları toplandı.

69
Çıtlama ve eklem ayrışmasının; kaygan bir madde olan ve eklemlerin “yağlı” kalmasını sağlayan eklem sıvısıyla birlikte hızlı bir şekilde gaz dolu boşlukların oluşmasıyla bağlantılı olduğu görüldü. Durumu bir tür küçük vakum oluşmasına benzeten Kawchuk: “Eklem yüzeyleri aniden ayrıldıkça, artan eklem hacmini doldurabilecek yeterlikte sıvı bulunmuyor, dolayısıyla da bir boşluk oluşuyor ve bu olay da sesin ortaya çıkmasına sebep olan şey” diyor.

70
Öte yandan, bilimciler parmakları çıtlatma sırasında uygulanan kuvvetin miktarını hesapladılar ve çıtlatma sırasında ortaya çıkan enerjinin sert yüzeylere zarar verebilecek yeterlilikte olduğunu söylüyorlar.

71
Bununla birlikte, araştırma; parmak çıtlatmanın uzun vadede bir zarara yol açmadığını gösteriyor.

Son Dakika Kulak Çubuğundaki Tehlike - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement