Küllerinden Yeniden Doğanlar - Son Dakika

Küllerinden Yeniden Doğanlar

30.03.2013 15:17

1
'Düşmez kalkmaz bir Allah' diye bir söz vardır. Bu cümle insanların bazen yükselişe geçip bazende düşebileceğini vurgulamak için söylenmiştir. Birde 'Yükselişi hızlı olanın düşüşü sert olur' denir. Ama ünlü simalardan öyle kimseler var ki onlar için 'Düşüşü sert olanın yükselişi hızlı olur' cümlesi daha yerindedir.
2
Muhammed Ali

Muhammed Ali (Cassius Marcellus Clay Jr.) 22 yaşında dünya şampiyonu oldu. Vietnam Savaşı'na gitmediği için hapse giren Ali, daha sonra çıktığı iki büyük karşılaşmasını da kaybedince otoritelerde kariyerinin artık sonlandığı kanısı hakimdi.

3
Muhammed Ali, Foreman maçına çıktığı zaman bahisçiler artık Foreman'a oynuyordu. Ancak rakibini sekizinci rauntta nakavt ederek şampiyonluk unvanını tekrar alan Muhammed Ali spor tarihinin de en büyük geri dönüşlerinden birini yaşıyordu.
4
Mickey Rourke

1987'de, senaryosunu Charles Bukowski'nin yazdığı Grammy adayı "Barfly" filminde başrolü Faye Dunaway ile paylaştı. 1982 filmi "Diner" filmiyle bir de ödül aldı. Sonraları oynadığı yapımlar ise küçük yapımlardı.

5
Fakat özel hayatı, alkol ve dövüş tutkusu yüzünden kariyeri sekteye uğradı. Dağılan yüzüne defalarca estetik yaptırmak zorunda kaldı.
6
2006 yılında ses getiren Sin City filminde küçük bir karakteri canlandırdı ama esas dönüşünü kendisine En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adaylığı, BAFTA ve daha birçok ödül getiren "The Wrestler (Güreşçi)" filmiyleydi. En büyük destekçilerinden biri de Gun's N'Roses'ın solisti Axl Rose'du. Rourke'un ödül töreninde köpeğinin ölümü ve yalnızlığı ile ilgili yaptığı konuşma hafızalardan kolay silinmeyecek türdendi.
7
Michael Jordan

1984'te, 21 yaşında Chicago Bulls takımı tarafından draft edildi. 1991, 1992 ve 1993 yıllarında takımını şampiyon yapan yıldız oyuncu kariyerine beyzbolla devam etmeye karar verince takımdan ayrıldı.

8
Michael Jordan

Beyzbol kariyeri çok da parlak geçmeyen Jordan tekrar basketbola dönmeye karar verdi ve takıma dönmesiyle beraber yine takımını 96, 97 ve 98 yıllarında arka arkaya 3 sene şampiyon yaptı. Jordan 1999 yılında tekrar emekliye ayrıldığını açıkladı.

9
Lance Armstrong

1991'de bisiklete başladı, 1992'de ilk birinciliğini elde etti. 1993'te Düna Şampiyonu oldu. Kariyerinin başlarındayken Fransa bisiklet turunun iki etabını birinci bitirdi. 1996'da Amerika'da koşulan Tour dePont yarışının galibi oldu. Armstrong'a bu sene kanser teşhisi kondu. Yaşama şansı yüzde 50'den daha düşüktü.

10
Uzun süren kemoterapi sayesinde kanseri atlatmayı başaran sporcu 1998 yılında bisiklete geri döndü. Dönüşüyle birlikte peş peşe yedi kez Fransa Bisiklet Turu Şampiyonu oldu.
11
Danimarka Futbol Milli Takımı

1992'de Peter Schmeichel, Brian Laudrup ve Michael Laudrup gibi oyunculara sahip kadrosuyla Avrupa şampiyonu oldular. 2002 Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandılar, gruplarından çıkmayı da başardılar ama elemelerde İngiltereye mağlup olmaktan kurtulamadılar.

12
2002'den beri sürekli düşüşte olan takım Güney Afrika'da yapılacak 2010 Dünya Kupası ciddi bir atak yaparak yükselişe geçti. Eleme maçlarında grubunu Portekiz takımının üstünde, ilk sırada bitirerek otoriteleri şaşırtan Danimarka Futbol Milli Takımı'nın bu yükselişini nereye kadar sürdüreceği merak konusu.
13
Robert Downey Jr.

5 yaşında oyunculuk kariyerine adım attı, 1992'de "Chaplin"le Charlie Chaplin karakterine can veren oyuncu bu rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday oldu. 1993 yapımı "Heart and Souls" ve "Short Cuts filmleriyle ödüller aldı. Downey Jr. daha sonra uyuşturucu bağımlısı oldu, bu hayatı onu hapishaneye kadar götürdü.

14
Hapishane hayatından sonra toparlanan oyuncu 2000 yılında "Ally McBeal" dizisiyle kariyerine geri döndü. Küçük adımlarla tekrar yükselen oyuncu "Iron Man", "Kiss Kiss Bang Bang", "Tropic Thunder" gibi büyük yapımlarda baş rolleri oynadı. "Tropic Thunder" filmindeki rolü ona bir Oscar adaylığı daha getirdi.
15
Michael Schumacher

Schumacher daha küçük yaşlarındayken arabalara meraklıydı. Annesi onu karting pistine götürmeye başladığında motor sporları kariyerine adım atan Schumacher 19 yaşında Formula König turnuvasının galibiydi. 1992 yılında Formula 1 pilotu olmasının ardından 2 sene sonra 2 sene arka arkaya şampiyon oldu. 2000-2004 yılları arasındaki tüm Formula 1 turnuvalarını kazanan başarılı pilot 2006 yılında emekliye ayrıldı.

16
Michael Schumacher

2010 senesinde Mercedes GP takımıyla yarışmak üzere bu takımla anlaşan Schumacher, Formula 1 kariyerine geri dönüş yaptı. Bu gelişme, onun bırakmasıyla Formula 1 izlemeyi bırakan hız tutkunlarını tekrar ekran başına kitleyecek gibi.

17
Gerald Ratner

İngiliz işadamı Gerald Irving Ratner 80'lerde ülkenin büyük mücevherat şirketlerinden Ratners Group'un yöneticisiydi. Bir konuşmasında kendi ürünlerini, şaka yollu olarak, kötüleyince şirketi bir anda iflasın eşiğine geldi. Konuşması şöyleydi: "Yanında 6 bardağı da dahil, bir kristal sürahiyi 5 pound'a satıyoruz. İnsanlar 'nasıl olur da bu kadar ucuza satıyorsunuz?' diye soruyorlar. Ben de 'çünkü tamamen b.ktan şeyler' diye cevaplıyorum."

18
80'lerdeki başarısızlığının ardından Ratner, 96'da açtığı sağlık kulübünü 5 sene sonra 4 milyon pound'a sattı. Ratner şimdi Gerald Online isimli online mücevher alışveriş firmasının sahibi.

19
Mini Cooper

Mini ilk olarak 1959'da İngiltere'de üretilen özgün bir markaydı. 60'ların en gözde bu aracı aralıksız 40 yıl üretildi, sonra unutulup gitti.

20
2001 yılında, BMW Mini'yi yeniden canlandırmaya karar verdi. Yeni dizaynıyla dikkatleri tekrar üzerine çekmeyi başaran Mini, günümüzde özelliikle gençlerin favori araçlarından biri oldu.
21
Kiefer Sutherland

1988'de oynadığı "Young Guns" filmiyle ödül aldı. 1992 yapımı "Birkaç iyi adam" filminde Tom Cruise ile beraber oynadı. Sonraları film kariyeri devam etse de dişe dokunur bir yapımda pek görülmedi.

22
2001 yılında "24" dizisiyle şöhretler geçidine dönüş yapan Sutherland, bu dizideki rolüyle birer Emmy ve Golden Globe ödülü kazandı.

Son Dakika Küllerinden Yeniden Doğanlar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement