Kum tepelerinin ardına saklanmış masalsı kent! Kilolarca altın dağıtıyorlardı - Son Dakika

Kum tepelerinin ardına saklanmış masalsı kent! Kilolarca altın dağıtıyorlardı

18.08.2021 17:17

Kum tepeleri arasında kurulu, ilk yerleşimlerin milattan önce 5. yüzyıla dayandığı kent olan Timbuktu, bir zamanlar dünyanın gelmiş geçmiş en zengin adamı olarak kabul edilen Mansa 1. Musa'nın hüküm sürdüğü şehir olarak tarihe adını yazdırmış. Öyle ki kral gittiği ülkelerin halkına kilolarca altın dağıtmış ve bu altınları 500 köle taşımış.

1
Timbuktu, geçmişi 2500 yıl öncesine uzanan tarihi bir kent. İlk yerleşim izlerine milattan önce 5. yüzyılda rastlanan Timbuktu, zaman içinde Afrika kıtasının en önemli kentlerinden biri haline geldi.
2
Günümüzdeki Mali Cumhuriyeti'nin sekiz idari bölgesinden biri olan Timbuktu, zamanında bir imparatorluk olan bu ülkenin başkentiydi ve tüm görkemiyle adından söz ettiriyordu.
3
Kum tepelerinin arasında kurulu olan bu masalsı kent Timbuktu günümüzde tarih ve macera tutkunu turistlerin ilgi odağı konumunda. Her yıl binlerce maceracı turist bölgeyi ziyaret ediyor.

4
UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Mali'nin tarihi şehri Timbuktu, kültürel bakımdan da dünyan için büyük bir öneme sahip.
5
12. yüzyılda kalıcı bir kent haline gelen Tİmbuktu, tarihi ticaret yolları üzerinde kurulu olması sayesinde hızla gelişti. Yeni binaların inşa edildiği kent, dışarıdan da göç aldı.

6
Altın, fildişi ve tuz ticaretiyle hızla gelişen Timbuktu, bu süre zarfında görkemli bir kente dönüşür. Kısa sürede Afrika'nın incisi haline geldi.
7
18. yüzyılda üniversiteye sahip olan Timbuktu, komşu krallıkların da sürekli elde etmek istediği bir kent oldu. Kent, zenginliğiyle herkesin gözlerini kamaştırıyordu.
8
Ticaret yolu üzerinde olmasının da etkisiyle farklı kültürlerden insanların buraya gelmesi Timbuktu'ya kültürel ve akademik bir zenginlik de kattı.
9
Djinguereber Camii, Sankore Camii ve Sidi Yahya Camii gibi önemli dini yapılar özellikle 15. yüzyılda inşa edilmiş ve Timbuktu silüetinin önemli parçaları olmuştur. Afrika ülkesi Mali'nin tarihi merkezi Timbuktu kitaplar ve el yazmaları konusunda da dünyanın en zengin kentlerinden biri olma özelliği taşıyor.

10
Timbuktu'yu özel kılan yönlerinden biri de bu kente bir dönem hükmetmiş Mansa 1. Musa. 14. yüzyılda yaşamış olan Mansa 1. Musa, Mali'nin en önemli imparatoruydu. 1312 yılından 1337 yılları arasında Mali İmparatorluğu'nu yöneten Mansa 1. Musa, dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanı olarak bilinir.
11
1324 yılında çıktığı hac yolculuğu sırasında Kahire, Mekke ve Medine'de yerel halka kilolarca altın dağıtan Mansa 1. Musa'nın şöhreti günümüze kadar ulaşmıştır.
12
Mansa 1. Musa'nın Arabistan'a gerçekleştirdiği bu hac yolculuğunda 500 köle, imparatorun altınlarını taşımakla görevliydi.
13
Mansa 1. Musa, bu hac ziyareti sırasında o kadar çok altın dağıttı ki Orta Doğu'da altının değeri sert bir düşüş yaşadı.
14
İslami ilimlere çok meraklı biri olan Mansa Musa, hac dönüşü, Arabistan'dan çok sayıda alimi Timbuktu'ya getirdi.Timbuktu'nun ilmi açıdan altın çağı kabul edilen bu dönem Avrupalılar tarafından da gıptayla izlendi.
15
Dönemin haritalarında Timbuktu'nun üzerinde Mansa 1. Musa ve bir elinde külçe altın resmedilmesi sıkça başvurulan bir yöntemdi. Timbuktu günümzüde de bu zenginliğin izlerini yaşatmakta ve turistleri ağırlamakta. Kaynak: Milliyet

Son Dakika Kum tepelerinin ardına saklanmış masalsı kent! Kilolarca altın dağıtıyorlardı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500
Advertisement