Son Dakika Haberleri: Kuran'ın İmlası Bu Taştamı Gizli

Kuran'ın İmlası Bu Taştamı Gizli

11 yıl önce

1
Suudi Arabistan'da Bulunan 1300 Yıllık Bir Duvar Yazısı, Kuran -I Kerim Hakkında Yüzyıllardır Akıllarda Olan Bir Soruyu Cevaplandırabilir: Kuran'a Sonradan Eklenen ve Bazen Anlam Konusunda da Tartışmalara Neden Olan Aksan İşaretleri, İslam'ın İlk Çağlarında da Kullanılıyor Muydu?
2
SUUDİ Arabistan Turizm Yüksek Komisyonu'nda yer alan Arap araştırmacılardan Ali ibn İbrahim Gabban, ülkenin kuzeybatısında eşiyle birlikte yaptığı gezide, tarihi bir keşfe imza attı.
3
Gabban söz konusu gezide, üzerinde şu ifadenin kazılı olduğu bir kayayla karşılaştı: 'Allah'ın adıyla; ben, Züheyr, bunu Ömer'in öldüğü zamanda, dördüncü yılın 20'sinde yazdım.'

4
Kızıl kumtaşı üstünde yer alan ve silik bir halde bulunan yazının, 1300 yıllık olduğu yapılan inceleme sonucu ortaya çıktı. Yazıda geçen tarih, miladi olarak 644 yılına rastlıyor.
5
Bu durumda, bahsedilen Ömer'in, 644 yılında şehit edilen Hz. Ömer olduğu tahmin ediliyor. Yazıyı yazan Züheyr adlı şahsın ise, muhtemelen Suriye-Mekke arasında yol alırken mola veren bir hacı adayı olduğu sanılıyor.
6
Kuran'ın yazılı hale getirilmesinden önceki döneme rastlayan ve Arapça'nın eldeki en eski ikinci yazılı metni olan duvar yazısının 'son derece önemli bir buluş' olduğunu belirten Ali ibn İbrahim Gabban, tarihi bulguları, 'Arap Arkeolojisi ve Epigrafisi' adlı dergide yayınladı.
7
Ünlü belgesel kanalı Discovery Channel'ın haber sitesi de, 'İslam'ın en eski yazıtı, Kuran ile ilgili bir sırrı çözebilir' ifadesini kullandı.
8
Tarihçiler, yüzyıllardır, Kuran'ın ilk örneklerinin neden imla işaretlerini içermediğini tartışıyordu. Kelimelerin vurgusunu, hatta bazen anlamını bile değiştiren inceltme ve kesme işaretleri gibi ayırt edici imler, Hz. Muhammed'in vefatından çok sonra Kuran'a eklenmişti.
9
Ali ibn İbrahim Gabban, keşfinin, 1300 yıl önce de İslam'ın kuruluş coğrafyasında 'tam teşekkülü bir imla sistemi' olduğunu kanıtladığını öne sürüyor. Keşfedilen duvar yazısında noktalama işaretleri ve harekeler yer almasa da, şekilleri birbirine benzeyen sessiz harfleri ayırt edecek aksan işaretleri var.
10
Gabban, 'ilk sahabelerin Kuran'ı aksan işaretlerinden arındırdığını' belirterek, 'Böylece Müslümanların, Peygamber'e indirilen Kuran'ı, farklı Arap lehçelerinde de okuyabilmesine cevaz verilmiş ve ayrıca, kelimelerin iskeletlerinin, içerdikleri tüm anlamları taşımasına imkan sağlamıştı' diyor.
11
12Haber Yayın Tarihi: 21.11.2008 10:55 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Meraklı Köfteci'nin Fatma'sı Gölgen Bengü'ye, bir de şimdi bakın! Mesleğini duyan kulaklarına inanamıyor Dünyanın en sağlıklı şehirleri açıklandı! Listede Türkiye'den 5 il var 'Çakma Atatürk'lerin ekmek kavgası! 'En çok ben benziyorum' diye birbirlerine girdiler 17 yaşındaki genç kızın mükemmeliyetçiliği sonu oldu! Kendini asarak öldürdü Sıcak suya ekleyip için! Cinsel güce güç katıyor, erkeklerin gizli sorununa derman oluyor!