Son Dakika Haberleri: Kurban Eti Nasıl Saklanmalı ve Pişirilmeli?

Kurban Eti Nasıl Saklanmalı ve Pişirilmeli?

6 yıl önce

1
Kurban Bayramı'nda eti nasıl pişirmeniz, tüketmeniz ve saklamanız gerektiğini bilmeniz, sağlıklı bir bayram geçirebilmeniz için büyük önem taşıyor. Dyt. Serpil Tarman Kurban Bayramı'nda dikkat edilmesi gerekenleri listeledi.

2
Kurbanlık eti nasıl pişirelim?

3
Doğru: Kurbanlık etler en az 24 saat bekletildikten sonra marinasyon işlemi (soğan suyu-süt-karabiber-çok az tuz) uygulanarak fırında, ızgarada sebzeli soteleme yöntemi ile kekik ve arzu ediliyorsa pul biber ekleyerek düdüklü tencerede pişirilmelidir.


Etler mangalda pişecekse ateşten 10-15 cm yükseklikte olmalıdır. Etlerin iç kısmı iyi pişirilmelidir. Eğer isteniyorsa, bayramın 1. günü sakatat eti (bekletilmesi gerekmediği için) pişirilmeli ve 90-120 gr kadar tüketilmelidir. Ayrıca et kesilen tahtada sebze doğranmamalıdır. Hijyen açısından çok önemlidir.

4
Yanlış: Etlerde sertlik (rigormortis) 24-48 saatte çözülür. Kesildikten hemen sonra ateşe alınan etler pişmedikleri, sert kaldıkları için mide bağırsak şikâyetlerine neden olurlar. Etler sindirimi zor bir besindir.

5
Kurban Bayramı'nda ne kadar et tüketelim?

6
Doğru: "Yılda bir defa yiyoruz" şeklinde abartarak değil bireyin gereksinimine göre günde 90-250 gr et tüketilebilir.

7

Yanlış: Kurban Bayramı istediğimiz kadar et yemek değildir.

8
Kurbanlık etleri nasıl saklayalım?

9

Doğru: Et derin dondurucuda -18C'de küçük parçalara ayrılmış, bir kullanımlık olarak 4-6 ay bekletilebilir. Donmuş etler ocağa direkt atılarak veya buzdolabının sebzeliğinde çözdürülerek kullanılabilir.

10
Yanlış: Dondurulmuş etin çözülüp tekrar dondurulması yanlıştır. Dondurulmuş etler kalorifer üstünde çözülmemelidir.Haber Yayın Tarihi: 29.09.2014 11:43 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ukraynalı Kainat Güzeli Anastasiya Subbota, iki ülke arasında krize neden oldu! Şarkılarıyla gönülleri fetheden Zakkum'un solisti, estetik operasyonla bambaşka biri oldu! 14 yaşındaki genç, cinsel organına soktuğu manyetik toplar yüzünden canından oluyordu! Rus Barbie olarak ünlenmişti! Siz ona bir de şimdi bakın Game of Thrones'un Khaleesi'si Emilia Clarke'dan olay sevişme sahnesi itirafı: Babama izletmedim!