Son Dakika Haberleri: Kurt Adam Sendromundan Böyle Kurtuldular

Kurt Adam Sendromundan Böyle Kurtuldular

2 yıl önce

Daha önce kurt adam sendromu olarak adlandırılan Hipertrikoz hastalığı hakkında birçok şey görmüş olabilirsiniz. Ama bu diğerlerinden farklı. Çünkü tüm aileye bulaşmış durumda. Devi Budhathoki ve üç çocuğu, bir dağın eteklerindeki tek odalı evlerinde ender rastlanan bir genetik hastalıkla mücadele ediyor...

1
Devi Budhathoki adlı kadın Nepal'in başkenti Katmandu'nun 190 km kuzeydoğusundaki Dolkha bölgesinde yaşıyor. Devi ve üç çocuğu, bir dağın eteklerindeki tek odalı evlerinde ender rastlanan bir genetik hastalıkla mücadele ediyor.
2
Halk arasında 'kurt adam sendromu' olarak da bilinen Hipertrikoz hastalığına sahip olan 38 yaşındaki Devi'nin, kocası Nara Bahadur Budhathoki ile evliliğinden 5 çocuğu bulunuyor. 5 çocuğundan 3'ü de, kendisi gibi Hipertrikoz ile mücadele ediyor.
3
'Çoğunlukla yüz bölgesinde, bazen de el ve sırt bölgelerinde normalin dışında tüylenme' olarak tanımlanabilecek hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, özellikle lazer uygulamaları, semptomların hafifletilmesinde yarar sağlıyor.
4
10 milyarda bir görülen bu hastalığa sahip olan Devi ve çocukları, 'Dhulikhel Hastanesi'nde ücretsiz olarak lazer tedavisi görüyor.
5
Ancak aile o kadar yoksul ki, evlerine 160 km uzaklıkta bulunan hastaneye gidecek parayı bile zor denkleştiriyor. Hamal olarak çalışan kocasının kazandığı para ancak çocuklarının okul masraflarına yetişiyor.
6
Devi, sahibi olduğu tek çift altın küpesini de, yol masraflarını karşılamak için satmayı düşündüğünü söylüyor. Evlerine en yakın köye ulaşmak için bile 3 saatlik bir yol gitmesi gereken bu aile, tüm olumsuzluklara rağmen hastalıkla mücadelesini sürdürüyor.
7
Hipertrikoz hastalığı nedir? Tedavisi nelerdir? Halk arasında kurt adam sendromu olarak nitelendirilen Hipertrikoz, dünyanın en nadir hastalıkları arasındadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişinin sosyal yaşamı olumsuz etkilenmektedir. Eski çağlardan bu yana varlığını sürdüren kurt adam sendromu, doğuştan gelen bir hastalık değildir. Sendromun temelinde, genetik bozukluk yatmaktadır. Fakat bu etkenin neden olduğu görülse de tam oluş sebebi hala ortaya çıkartılmamıştır.
8
Hipertrikoz'un en belirgin özelliği ise yüzde, kolda, bacakta, sırtta ve ayakta aşırı tüylenmedir. Bu durum kişiyi psikolojik olarak etkileyerek yaşamdan kopmasına sebep olmaktadır. Çoğu hastanın en çok şikayet ettiği konu ise çevresi tarafından alay konusu olmasıdır.
9
Hastalık günümüze kadar yaklaşık 50 kişide görülmekle birlikte hemen hemen hepsinde aynı belirtiler ile karşılaşılmıştır. Uzmanlar bu rahatsızlığın androjen hormonların hızlı çalışması veya testosterondan kaynaklanan bir hastalıktan dolayı ortaya çıktığını iddia etmişlerdir. Ayrıca bu vakanın kalıtımsal olabileceği de savunulmuştur. Türkiye'de ise Hipertrikoz sendromu hiç görülmemiştir.
10
Hipertrikoz tedavisi nelerdir? İç salgı hastalığının da neden olduğu düşünülen kurt adam sendromu, teknolojinin gelişmesi ile etkisi aza indirilmeye başlanmıştır. Lazer ve epilasyon aletleri ile geçici olarak tedavi edilen rahatsızlık, belirli bir süreden sonra kendini tekrar yenileyebilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda testosteron faktörünün vücuda enjekte edilmesi ile bu hastalığın tedavi edilebileceği müjdesi, uzmanlar tarafından duyurulmuştur.
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22


Haber Yayın Tarihi: 22.01.2018 07:56 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Güzelliğiyle kendine hayran bırakan genç kızın mesleğini duyan kulaklarına inanamıyor! 2020'nin en iyi meslekleri belli oldu! İlk 2 herkesi şaşırttı Transfer döneminin yıldızları ve kullandıkları arabalar Nesli tükenmek üzereydi! Vatoz yerken görüntülendi Güzel oyuncudan olay itiraf: Oyunculuğum değil cinsel yönüm konuşuluyor