Kurulduğunda küçük bir bakkaldı, şimdilerde dünyaca ünlü bir teknoloji devi! - Son Dakika

Kurulduğunda küçük bir bakkaldı, şimdilerde dünyaca ünlü bir teknoloji devi!

30.09.2019 09:41

Samsung, Apple, Ikea, Google gibi dünyaca ünlü şirketlerin kuruluş öykülerini biliyor muydunuz?

1
Samsung/ Bakkal-Market hizmeti (1938)
Samsung/ Bakkal-Market hizmeti (1938)
Dünyaca ünlü teknoloji devi Samsung, ilk kurulduğu yıllarda, noodle gibi yiyeceklerin üretilip Çin'e satıldığı bir şirket olarak çalıştı. Kore Savaşı'ndan sonra Güney Kore, endüstriyelleşme yolunda adımlar atınca Samsung da tekstil sektörüne yöneldi. Teknoloji alanına el atması ise 1970'li yılları buldu.

2
Sony/ Pirinç pişirici (1946)
Sony/ Pirinç pişirici (1946)
Sony'nin kurucularından Masaru Ibuka, 1946 yılında minik bir pirinç pişirici tasarladı fakat bu basit makine pirinci fazla pişirerek lapa yapıyor ya da az pişiriyordu. Dolayısıyla ürün, hiçbir zaman piyasaya sürülmedi ancak şu anda Sony bünyesinde muhafaza edilmeye devam ediliyor.
3
IKEA/ Kargo Hizmeti (1943)
IKEA/ Kargo Hizmeti (1943)
IKEA'nın kurucusu Kamprad, kibrit, çiçek tohumu, kartpostal ve yılbaşı ağacı dekorasyonları gibi basit ürünler satarak ticarete atıldı. Mobilya devini kurduğunda henüz 17 yaşında olan Kamprad, ilk başlarda mağazada, çorap, takı, saat, kalem ve çerçeve gibi ürünlerin satılıp kargoluyordu.
4
Toyota/ Otomatik dokuma cihazı (1926)
Toyota/ Otomatik dokuma cihazı (1926)
Toyota, ilk kurulduğu yıllarda, piyasaya bir otomatik dokuma tezgahı sürmüştü. Döneminin en gelişmiş dokuma tezgahını üreten Toyota, bugün bile hala dokuma tezgahı üretiyor.
5
Apple/ İlk kişisel bilgisayar (1976)
Apple/ İlk kişisel bilgisayar (1976)
Steve Wozniak tarafından tasarlanan Apple'ın ilk bilgisayarı Computer Apple I, o zamanlarda klavyede yazdığınız harfleri ekrana yansıtabilen ilk cihazdı. Silikon Vadisi'nde yapılan bir etkinlikle tanıtılan bu bilgisayar Steve Jobs'un pazarlama yeteneği sayesinde inanılmaz bir başarı elde etti.
6
Google/ Arama motoru (1998)
Google/ Arama motoru (1998)
1996 yılında Larry Page ve Sergey Brin adındaki iki üniversite öğrencisi, günümüzün en gelişmiş arama motorlarından olan Google'ı, yalnızca proje amaçlı tasarlamıştı..
7
Intel/ Hafıza kartı üretimi (1969)
Intel/ Hafıza kartı üretimi (1969)
Intel, ilk kurulduğu zamanlar yalnızca hafıza kartı üretiyordu.
8
Starbucks/ Kahve dükkanı (1971)
Starbucks/ Kahve dükkanı (1971)
Bir İngilizce öğretmeni, bir tarih öğretmeni ve bir yazarın açtığı minik kahve dükkanı, şimdilerde dünyanın en ünlü kahve zincirlerinden.

Son Dakika Kurulduğunda küçük bir bakkaldı, şimdilerde dünyaca ünlü bir teknoloji devi! - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • a: Hepsini anladım da .. Şu starbuck taki espiriyi anlamadım.. Bir kahve ile akşama kadar oturan, ergenlerin bağırtılı gülüşmelerin olduğu , amacın kahve dışında hersey olduğu, kahvenin sadece orda bulunmak için araç olduğu bir ortam.. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Diğer Galeriler

Dev timsah 8 yaşındaki çocuğu yuttu! Cansız bedeni, hayvanın içinden feryatlarla çıkarıldı 19 yaşındaki genç kız, hamile olduğunu tuvalette doğum suyu gelince anladı Bu kareleri görmediniz! İşte Yeşilçam efsanelerinin ölmeden önceki son görüntüleri Duygulanmamak elde değil! Atatürk'ün daha önce hiç görülmemiş fotoğrafı tam 91 yıl sonra ortaya çıktı Bu manzara hem acının hem şehadetin habercisi! 11 yiğidimizin evleri al bayraklarla donatıldı