Son Dakika Haberleri: Kurulduğunda küçük bir bakkaldı, şimdilerde dünyaca ünlü bir teknoloji devi!

Kurulduğunda küçük bir bakkaldı, şimdilerde dünyaca ünlü bir teknoloji devi!

3 ay önce

Samsung, Apple, Ikea, Google gibi dünyaca ünlü şirketlerin kuruluş öykülerini biliyor muydunuz?

1
Samsung/ Bakkal-Market hizmeti (1938)
Samsung/ Bakkal-Market hizmeti (1938)
Dünyaca ünlü teknoloji devi Samsung, ilk kurulduğu yıllarda, noodle gibi yiyeceklerin üretilip Çin'e satıldığı bir şirket olarak çalıştı. Kore Savaşı'ndan sonra Güney Kore, endüstriyelleşme yolunda adımlar atınca Samsung da tekstil sektörüne yöneldi. Teknoloji alanına el atması ise 1970'li yılları buldu.


2
Sony/ Pirinç pişirici (1946)
Sony/ Pirinç pişirici (1946)
Sony'nin kurucularından Masaru Ibuka, 1946 yılında minik bir pirinç pişirici tasarladı fakat bu basit makine pirinci fazla pişirerek lapa yapıyor ya da az pişiriyordu. Dolayısıyla ürün, hiçbir zaman piyasaya sürülmedi ancak şu anda Sony bünyesinde muhafaza edilmeye devam ediliyor.
3
IKEA/ Kargo Hizmeti (1943)
IKEA/ Kargo Hizmeti (1943)
IKEA'nın kurucusu Kamprad, kibrit, çiçek tohumu, kartpostal ve yılbaşı ağacı dekorasyonları gibi basit ürünler satarak ticarete atıldı. Mobilya devini kurduğunda henüz 17 yaşında olan Kamprad, ilk başlarda mağazada, çorap, takı, saat, kalem ve çerçeve gibi ürünlerin satılıp kargoluyordu.
4
Toyota/ Otomatik dokuma cihazı (1926)
Toyota/ Otomatik dokuma cihazı (1926)
Toyota, ilk kurulduğu yıllarda, piyasaya bir otomatik dokuma tezgahı sürmüştü. Döneminin en gelişmiş dokuma tezgahını üreten Toyota, bugün bile hala dokuma tezgahı üretiyor.
5
Apple/ İlk kişisel bilgisayar (1976)
Apple/ İlk kişisel bilgisayar (1976)
Steve Wozniak tarafından tasarlanan Apple'ın ilk bilgisayarı Computer Apple I, o zamanlarda klavyede yazdığınız harfleri ekrana yansıtabilen ilk cihazdı. Silikon Vadisi'nde yapılan bir etkinlikle tanıtılan bu bilgisayar Steve Jobs'un pazarlama yeteneği sayesinde inanılmaz bir başarı elde etti.
6
Google/ Arama motoru (1998)
Google/ Arama motoru (1998)
1996 yılında Larry Page ve Sergey Brin adındaki iki üniversite öğrencisi, günümüzün en gelişmiş arama motorlarından olan Google'ı, yalnızca proje amaçlı tasarlamıştı..
7
Intel/ Hafıza kartı üretimi (1969)
Intel/ Hafıza kartı üretimi (1969)
Intel, ilk kurulduğu zamanlar yalnızca hafıza kartı üretiyordu.
8
Starbucks/ Kahve dükkanı (1971)
Starbucks/ Kahve dükkanı (1971)
Bir İngilizce öğretmeni, bir tarih öğretmeni ve bir yazarın açtığı minik kahve dükkanı, şimdilerde dünyanın en ünlü kahve zincirlerinden.Haber Yayın Tarihi: 30.09.2019 09:41 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Instagram fenomenine hapis şoku! 1 saatte 4 mağaza soydu Fenerbahçelilerin sevgilisi Aly Eckman, çıplak pozlarıyla Instagram sansürüne meydan okudu Otomobil alacaklar dikkat! Bu fırsatı kaçıran pişman olur, 20 gün kaldı Sosyal medya fenomeni Amanda Yenge'den, Türkiye'yi gururlandıran paylaşım! Gören şaka yaptığını sanıyor! Vücut geliştirici adam, şişme kadınla evleniyor