Kuruyemişin Faydaları - Son Dakika

Kuruyemişin Faydaları

01.04.2015 08:38

1
Kuruyemişlerin pek çok yararı vardır. Hangi kuruyemişin neye faydası vardır? Gelin birlikte bakalım...AY ÇEKİRDEĞİ FAYDALARI :Kolesterolü düşürür. -Damar sertliğini giderir. -Fikir işçilerinin ve zayıf kalmış çocukların günde 50 gram yemesi tavsiye edilir.

2
Cinsel arzuyu artırır. -Kalp ve sinir hastalıklarını önler.. -İdrar söktürür. -Solunum sistemi rahatsızlıklarında iyileştirici etkilere sahiptir.

3
TUZLU FISTIK FAYDALARI :Cinsel arzuyu artırır. -Zihinsel ve bedensel yorgunluğu alır. -Böbrek ve safrakesesi ağrılarını hafifletir.

4
5
ANTEP FISTIĞI FAYDALARI :Günde 10-12 adet yenilen iç antepfıstığı,vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir. -100 g antepfıstığı vücudun günlük protein,vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının %35“ini karşılayabilmektedir. -Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır. -Antepfıstığı şeker hastalığında (Diabete Mellitus)kullanılabilir.

6
İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. -Antep fıstığı nekahet dönemlerinde de vücudun dostudur. Bir terkip içinde veya tek başına tüketilen fıstık, nekahet dönemin rahat ve kısa sürmesini sağlar, bünyeyi dirençli hale getirir. -Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır, ağrılarını hafifletir, öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

7
YER FISTIĞININ FAYDALARI :İçinde bulunan B1 vitamini kan şekerinin yakılması, kalp sağlığının korunması ve öğrenme gibi beyin fonksiyonları için gerekli olan bir vitamindir.Yaşlanmaya karşı vücudu koruduğu gibi alkol ve sigaranın zararlı etkilerini de azaltır. -İçerdiği B3 vitamini kolesterolü düşürür, dolaşımı arttırır, zihni açar.

8
Kanın pıhtılaşması, kas gücü ve sinir iletimi için gerekli olan kalsiyum minerali içerir. -Posalı bir besindir. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

9
LEBLEBİ FAYDALARI :Anne sütünü artırır. -Asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır.

10
Neredeyse yok denecek kadar az yağ içerir ve içinde bulunan yağlar vücuda yararlıdır. -Tokluk hissi verir. Bu sebeple diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcıdır.

11
KABAK ÇEKİRDEĞİ FAYDALARI :Böbrekleri güçlendirir. -Böbrek, mesane iltihaplarını önler.. -İdrar yollarında oluşan hastalıkları giderir.

12
Bağırsak kurtlarını düşürür. -Birçok prostat ilacının bileşiminde kabak çekirdeği bulunmaktadır.

13
KURU KAYISI FAYDALARI :Beynin düzenli çalışmasını sağlar, stresi azaltır. -Karaciğerin tahrip olan kısmının tamirini yapar. -Kemiklerin düzgün ve sağlam olmasında önemli rol oynar. -Kan yapımını artırarak, kansızlığa engel olur. -Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin meydana gelmesine engel olur, meydana gelmiş ülserlerin iyileşmesinde rol oynar. -Böbreklerde taş oluşumu riskini azaltır. -Üreme sistemi üzerinde önemli rolü bulunup, cinsel gücü artırmaktadır. -Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

14
Dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olmasında önemli rol oynar. -Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli çalışmasını sağlar. -Potasyum oranı yüksek olması nedeniyle kalp yetmezliği,böbrek hastalıkları, hepatit ve siroz tedavisinde olumlu etkiler gösterir. -Saf karbonhidrat içerdiğinden hazır enerji kaynağıdır. -Ciltteki pürüzleri gidererek daha düzgün ve canlı görünüm sağlar. -Kayısı A,B,C vitaminleri, protein, bol miktarda şeker ve madensel tuzlar içeren bir meyvedir. İştah açar, kan yapar, bedensel ve ruhsal yorgunlukları alır. -Sinirleri güçlendirir, uyku verir, kabızlığa iyi gelir.

15
FINDIĞIN FAYDALARI :Fındıkta bulunan B5 vitamini stresi giderici özelliği olan bir vitamindir. -İçerdiği B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarar, kan şekeri düşüklüğüne faydalıdır. -Gebelikte mutlaka takviyesi gereken B9 vitamini içerir. B9 vitamini damar sertliği yapıcı maddeyi azalttığı gibi kalp krizi, felç ve bunama riskini de azaltır. -İçerdiği D vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol alır, cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır. -İçerdiği krom, kan şekerindeki oynamaları engellemek için gereklidir.

16
17
CEVİZ FAYDALARI :Kanda kolesterolün yükselmesini önler. -Beynin çalışmasını güçlendirir. -Çocukların okul performansları ve hatırlama yetileri arttırmak için gereklidir. -İçerdiği fosfor ve kalsiyum zihni yorgunluğu giderir, kemik ve dişleri güçlendirir. -Bağışıklık sistemini güçlendirir. -İyi bir antioksidan kaynağı olması sebebiyle kanserle savaşta önemli rolü vardır. -Ceviz yenmesi, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur: Cevizin içerdiği doymamış yağlardaki linoleik asit, kolesterol düzeyini düşürür. Ayrıca içerdiği alfalinoleik asit ile omega 3 yağ asitleri, damar tıkanmalarını önler.. Yapılan araştırmalar, düzenli ceviz yiyen kişilerde koroner damar hastalıklarına yakalanma riskinin önemli oranda azaldığını göstermektedir.

18
Kansızlığı önler. -Şeker hastalıklarında kap hastalığı riskini düşürür. -Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyucudur. -Mide gazını ve sindirim bozukluklarını giderir. -Kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesine, akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan ve kansızlığı önleyen Potasyum açısından oldukça zengindir. Potasyum, sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gereklidir. -Safra

19
BADEM FAYDALARI :Sinirleri güçlendirir. -Göğüs hastalıklarını önler. -Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. -Hamilelerin sütünü artırır ve bebeklerin gelişimine yardımcı olur. -Böbrek ve idrar yolları iltihaplarını iyileştirir. -Badem yağı ayrıca müsil olarak da kullanılır.

20
Kolestrolü düşürür. Kalp krizi riskini azaltır. -Her gün 42 gr badem veya fındık tüketimi kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. -Kan şekeri düzeyini ayarlar; kansere yakalanma riskini azaltır. -Cinsel güçsüzlüğe karşı etkilidir. -Bedenin ve zihnin yorgunluğunu giderir. -Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.

21
KURU İNCİR FAYDALARI :Kansere karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. -Hamilelerde ve çocuklarda kemik gelişimini sağlar. -Yaşlılarda kemik erimesini önler. -İçerdiği protein ile hücreleri tamir eder ve yeniler.

22
Zengin demir minerali ile kanı güçlendirir. -Kemik hastalıklarında ve gelişim bozukluklarında olumlu etkileri gözlemlenmiştir. -Pektik maddelerin kaynağı olmasından dolayı, bağırsaklarda toksik maddelerin atılması, kandaki kolesterol düzeyinin düşürülmesi, şeker hastalıklarında kan şekerinin hızla yükselmesini önler.

23
KAJU FISTIK FAYDALARI :Çinko içerdiğinden gribe karşı koruyucu etkisi vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir, büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler. -İçerdiği minerallerden magnezyum (276 mg/100 gr) kemik ve sinir dokusunu besler, kasların çalışmasını düzenler, kalp atışlarını düzenler. -Kansızlığın önemli rahatsızlıklara yol açtığı hamile ve çocuklarda D vitamini içeriği ile eksikliği giderir, kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

24
Özellikle gebelikte takviyesi gereken demir (6,43 mg/100 gr) mineralini içerir. -İçerdiği selenyum ile vücudu çeşitli hastalıklardan korur,şeker hastalığının gelişimini engeller,kansere karşı direnci arttırır. -İçerisinde bulunan potasyum tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, hepatit ve siroz tedavisinde olumlu etkiler gösterir.

25
PATLATMALIK MISIR FAYDALARI :Mısır lifli bir besindir. Bu yüzden kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağlar ve kabızlığı önler, alınan posa miktarı artıkça koroner kalp hastalığı riski de azalır.

26
İçerdiği yüksek karbonhidrat miktarı sayesinde enerjinize enerji katar. -Mısırda protein, kalsiyum, demir, fosfor, A ve B2 vitaminleri bulunur.

27
KURU ÜZÜM FAYDALARI :Üzüm ürünlerindeki demir, kalsiyum ve potasyum minerallerinin, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edici özelliği bulunmaktadır. -Kilo almak isteyen de rejim yapmak isteyen de üzüm yemelidir çünkü enerji verir. -Protein ve karbonhidrat kaynağıdır. A,B1,B2,B6, C vitaminleri ile fosfat, kalsiyum, demir, fosforik asit, organik asitler, formik asit minerallerini içerir. Günlük kalsiyumun 1/5ini ve demirin ise 1/3ünü karşılar. Mineraller halsizliği, kansızlığı, ishali ve zayıflığı tedavi eder.

28
Karaciğer zafiyetine, öksürüğe, bronşite iyi gelir. -Unutkanlığı azaltıcı etkileri olduğu gölemlenmiştir. -Diş çürümelerini engeller. -Üzümde %20 oranında direk olarak kana karışan şeker vardır. Bu özelliği ile bedenen ve zihnen çalışanlar için iyi bir gıdadır. -Gıda şekli anne sütüne benzer. Üzümdeki bol demir kan yapar.

29
KURU HURMA FAYDALARI :Hurma, zihni ve bedeni gelişmeyi sağlar. -Kansere karşı koruyucudur, öksürüğü keser, boğaz ağrısını, bronşiti ve soğuk algınlığını giderir. -Kemik hastalıklarında faydası ise yadsınamaz. -Mineraller açısından oldukça zengindir. İçeriğinde kalsiyum. potasyum. demir, B vitamini bulunmaktadır.

30
Hurma, zihni ve bedeni gelişmeyi sağlar. - Kansere karşı koruyucudur, öksürüğü keser, boğaz ağrısını, bronşiti ve soğuk algınlığını giderir. - Kemik hastalıklarında faydası ise yadsınamaz. - Mineraller açısından oldukça zengindir. İçeriğinde kalsiyum. potasyum. demir, B vitamini bulunmaktadır.

31
Mutlu bir cinsel yaşam için gıdaların etkisi büyük! İşte o gıdalardan bazıları...

32
HAVYAR: Uzun yıllardır afrodizyak olarak kullanılmaktadır. İçerdiği çinko miktarı nedeniyle erkeklik hormonlarının yapımını artırır. Çinkonun aynı zamanda sperm kalitesini de artırdığı belirlenmiştir

33
PEKMEZ: Pekmezde bulunan minerallerin en önemlileri demir, kalsiyum ve potasyumdur. Tahinle alınması etkisini artırır.

34
FINDIK: Lif, protein ve vitamin bakımından zengindir. Enerji verir ve cinsel gücü artırır.

35
GİNSENG: Geleneksel Çin ve Güney Amerika tıbbında cinsel gücü artırmak üzere kullanılan bir köktür. Bir araştırma ginsengin cinsel isteği ve birleşme kapasitesini artırdığını ortaya koymuştur. Bu etkilerini sinir sistemi ve yumurtalıklar üzerinden gösterirken penis bölgesine gelen kan damarlarını da etkileyerek erkeklerdeki ereksiyon kalitesini de artırabilmektedir.

36
İNCİR: Şeker oranı yüksek olmasına rağmen kan şekerini hızla yükselten şekerden olmadığı için tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Cinsel gücü artırır.

37
MUZ: Mineral, magnezyum, demir, lif ve C vitamini bakımından zengindir. Sperm üretimini artırır.

38
KAYISI: A vitamini ve potasyum bakımından çok zengindir. Fazla tüketildiğinde sindirim sisteminizin hızla çalışmasına yardımcı olur. Kasların ve beynin daha düzenli çalışmasını ve daha az yorulmasını sağlar; cinsel gücü artırır.

39
SARMISAK: A1, B1, C kükürtlü yağı içerisinde bol miktarda akil sülfür bulunur. Sarımsağın en önemli özelliği insana canlılık vermesi, hem kadın hem de erkeklerde cinsel gücü artırmasıdır.

40
HAVUÇ: Yoğun A vitamini içerir. Kuvvetlendirir, güçlendirir ve cinsel gücü artırır.

41
MERCİMEK VE KURU BAKLAGİLLER: Protein, yağ, karbonhidrat ve liften B1 vitamini, sodyum, kalsiyum, demir, mineraller içerir. Zekâyı geliştirir ve zekânın cinsellik üzerindeki etkisi tartışılmazdır.

42
Ayrıca maydanoz, nane, tarçın, kekik, vanilya, sivri biber, hardal, kereviz, ayçiçeği, enginar, bezelye, yumurta, hindi (Çinko ihtiva ediyor, üstelik ucuz ve protein açısından da zengin.), roka (Bolca demir ve C vitamini içeriyor.), şalgam, antep fıstığı, susam, salatalık, kuşkonmaz, soğan, domates, fesleğen, hindistancevizi, bal, kivi, karpuz, mango, ahududu, yoğurt, kırmızıbiber, köri ve diğer baharatlar da afrodizyak etki gösteren besinler içerisindedir.

43
Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, ıspanak, balık, yumurta ve bitter çikolatanın hafızayı güçlendirdiğini söyledi.

44
Kırmızı lahana: Beyin hücre hasarını azaltmak ve uzun süreli hafızayı canlandırmak için gerekli polifenolleri ( fisetin ) içerir, bu Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisinde yararlıdır. Kırmızı soğan da iyi bir seçimdir .

45

Ispanak: B grubu vitaminler ve folat içerir, E vitamininden zengindir . Beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korur . E vitamini zengini diğer besinler: badem, brokoli, kivi, mango, ayçiçek tohumu, domates .

46
Balık ( Omega 3 ): Omega 3 beyin fonksiyonlarında önemli bir rola sahiptir . Davranış ve bilişsel olaylarda etkilidir . En iyi kaynakları: somon, uskumru, hamsi, sardalye, ringa balığı . Ceviz ve keten tohumuda iyi kaynaklarındandır . Eksikliğinde depresyon, disleksi ( öğrenme bozukluğu ), dikkat eksikliği vb. görülür.

47
Bitter çikolata: Beyin reseptörlerini aktive etmek için endorfin salınımını arttır .Yüksek kakao içeriğine sahip birkaç bitter karesi güçlü antioksidanlar içerir, doğal uyarıcıları sayesinde odaklanma ve konsantrasyonu artırır .

48
Yaban mersini, çilek, böğürtlen: Beyini serbest radikal hasarından korumada etkilidirler. Bellek arttırıcı fitokimyasal olan antosiyaninden zengindirler . Kırmızı üzüm, kivi, portakal ve elma da beyin gücünün artışı için diğer mükemmel besinlerdir .

49
Süt, yoğurt, peynir: Mükemmel birer protein kaynağıdırlar . Vücuda yavaş ve sabit bir enerji kaynağı sağlayıp, gün içinde hafızamızın ayakta kalmasına destek olurlar . Protein içeren besinler aynı zamanda vücudu uyaran kimyasallar olan epinefrin ve dopamin seviyelerini de arttırırlar .

50
Tam tahıllar: Esmer pirinç, esmer ekmek, yulaf, darı vb. B6, B12 ve folik asit içerirler . Hafızayı korumak, konsantrasyon ve beyine kan akışını sağlamak için gereklidirler .

51
Kuruyemiş ve tohumlar: Ruh halini pozitif yonde etkilerler . Kabak ve ayçekirdeği kognitif fonksiyonları arttırırlar . Uykusuzluk ve hafif depresyon durumlarında rahatlamaya yardımcı olur.

52
Yumurta: Beyindeki hafıza bölümü için gerekli olan vitaminleri (A, D, B12, B grubu ) barındırır . Beyinden sinyal alıp, gönderme için gerekli önemli bir aminoasit olan tirozini içerir, vücudun uyanık kalmasını sağlar.

53
Fıstık ezmesi: Beyinin odaklanması ve dikkat için gerekli olan B6 vitamininden zengindir. Kızarmış bir dilim ekmek üstüne 1 yemek kaşığı kadar fıstık ezmesi ve üzerine eklenmiş muz dilimleri ile B6 vitamininden zengin bir ara öğün yapabilirsiniz .

54
Brokoli ve kuşkonmaz: K vitamininin zengin kaynaklarıdır . Bilişsel fonksiyonları ve beyin gücünü arttırmada etkilidirler.

55
Su: Dehidratasyon ( susuzluk ) beynin kortizol denen bir hormon salgılamasına neden olur . Bu hormondaki artış beynin bilgi depolama kısmının küçülmesine ve hafıza gücünün azalmasına neden olur . Kortizol adrenalin üretimini de artttırır, bu artış beyin fonksiyonunu etkiler ve hafızayı bozar.

56
Somon Omega-3 yağları hem beyni koruyor hem hafızayı güçlendiriyor.

57
Üzüm suyu: Dopamin salgılanmasını arttırarak problem çözme yeteneğini geliştiriyor.

58
Çilek: İçeriğindeki fisetin maddesi hafıza kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktiriyor.

59
Patates: Kan şekerini dengeli olarak yükseltiyor bu sayede zeka daha verimli çalışıyor.

60
Yoğurt: İçinde bulunan tirozin isimli madde hafızayı güçlendirip, beyni uyarıyor.

61
Fasulye: Lif ve protein bir arada özellikle çocuklarda zekayı açıyor.

62
Ginkgo Bilob: Doğu kültüründe binlerce yıldır kullanılan, en çok bilinen hafıza otudur. Kan damarlarını genişleterek ve arz edilen oksijeni arttırarak, beyine giden kan akışını arttırır. Aynı zamanda beyin hücrelerine zarar verecek radikallerden de kurtulur.

63
Kırmızı ve turuncu renkli sebzeler: Özellikle domates, havuç ve kırmızı biberde bulunan antioksidan beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Son Dakika Kuruyemişin Faydaları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement