Kuzey Avrupa'nın Bataklık Cesetleri - Son Dakika

Kuzey Avrupa'nın Bataklık Cesetleri

10.04.2012 16:41

1
Son 300 küsür yılda Britanya, İrlanda, Hollanda, Almanya ve Danimarka'nın ıssız turba bataklıklarında inanılmaz derecede iyi korunmuş olan insan cesetleri keşfedildi.
2
Bu bataklık mumyalarının veya bataklık cesetlerinin büyük çoğunluğu, MÖ ilk yüzyıldan ve MS 4. yüzyıldan; ancak en eskisi Mezolitik dönemden (günümüzden yaklaşık 10.000 yıl öncesinden) kalmadır.
3
Bataklıkların inanılmaz koruyucu gücü bu eski kalıntıların çürümesini öyle önlemiştir ki, normalde iskeletler bile ortada kalmazken, bu cesetlerde deri, iç organlar, mide (kimi örneklerde en son yenen yemeğin kalıntıları da vardır), gözler, beyinler, saçlar da var.
4
Bir bataklığın yaklaşık %90'ı sudur. Bu suyun içinde yüksek miktarda asidik turba (çürüyen bitki özü) vardır. Bu tür bir ortam, bakterilerin çoğalmasına izin vermez, dolayısıyla bu bataklık suyunun içine batırılan organik maddeler, mesela cesetler, yok olmayacaktır.
5
Bu bataklık suyunda bulunan belirli asitler, ayrıca soğuk hava ve oksijen yokluğuyla birleşerek deriyi korur ve bronzlaştırır, ki bu da cesetlerin çoğunun koyu kahverengi olmasını açıklar.
6
Fakat bu insanlar nasıl ve neden binlerce yıl önce uzak bataklıklarda ölümle karşılaştılar? Gerçekten bildiğimiz tek şey cesetlerin büyük çoğunluğunun, işkence ve cinayet gibi aşırı şiddet izleri taşımalarıdır.
7
8
9
10
11
12
13

Son Dakika Kuzey Avrupa'nın Bataklık Cesetleri - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement