La Casa de Papel'de Neden Şehir İsimleri Kullanıldı? - Son Dakika

La Casa de Papel'de Neden Şehir İsimleri Kullanıldı?

2 yıl önce

Son döneme damgasını vuran dizi:La Casa de Papel. Dizide, "Profesör" lakaplı bir kişi İspanya Kraliyet Darphanesi'ni soymak için sekiz kişilik bir ekip kuruyor ve olaylar gelişiyor. "Profesör"e bağlı bu sekiz kişi gerçek isimlerini kimseye söylemiyorlar ve hepsi bir şehir adı kullanıyor...

1
Berlin
Berlin
Ekşi Sözlük yazarı "mikua" dizideki isimlerle şehirler arasında bağlantılar kurmuş. İşte o benzerlikler: Berlin dizide rehinelerin en çok çekindiği isim. "Profesör"e bağlı olmasına rağmen kendi hükümdarlığını da kurmak istiyor. Avrupa'da da nazizm döneminde ülkelerin en çekindiği ülke Almanya'ydı.

2
Oslo ve Helsinki
Oslo ve Helsinki
Oslo ve Helsinki dizide kuzen. İkinci Dünya Savaşı'nda da Norveç ve Finlandiya tamamen stratejik nedenlerle işgale uğramış ülkeler.

3
Denver (ABD), Moskova (SSCB)
Denver (ABD), Moskova (SSCB)
Dizide bir ara Denver ve Moskova Berlin'den gizli iş çevirip, ona karşı birlikte hareket ediyorlar. Savaşta zaten malum, ABD ve SSCB, Almanya'ya karşı ittifak halindeydi.

4
Tokyo
Tokyo
Tokyo başına buyruk hareket etmeyi sevmesi ile gerçekten Japonya.

5
Rio
Rio
Brezilya savaşa asker gönderse de savaşın belirleyici taraflarından biri değildi. Rio da dizinin sonucuna direkt etki edecek bir şey yapmadı ama sürece dahildi.

6
Nairobi
Nairobi
Bağlantısızlar hareketi.

7
Dizinin verdiği mesajlar
Dizinin verdiği mesajlar
Soyguncuların Salvador Dali maskesi takarak eylemlerini gerçekleştirmesinin bile altında aslında bir mesaj var. Büyük ressam Salvador Dali yaşadığı dönemde tüm tabuları başkaldırmış deli dahi lakaplı aykırı bir adamdır. Dizideki Dali maskesi de düzene başkaldırışı simgeliyordu.

Haber Yayın Tarihi: 04.04.2018 04:50 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Çöpçatan sitesinde tanıştığı genci cinsel ilişki oyuncağıyla boğarak öldürdü! 24 yaşında emekli oldu! Genç adamın büyük sırrı ortaya çıktı Bu işi yaparak 300 bin dolar kazanıyorlar! İşte dünyanın en ilginç meslekleri Hababam Sınıfı Uyanıyor'daki kaçış planı krokisinin sırrı ortaya çıktı! Fenomen güzelden ilginç yardım kampanyası! Çırılçıplak soyunup 24 saat canlı yayın yaptı