La Casa de Papel'de Neden Şehir İsimleri Kullanıldı? - Son Dakika

La Casa de Papel'de Neden Şehir İsimleri Kullanıldı?

04.04.2018 16:50

Son döneme damgasını vuran dizi:La Casa de Papel. Dizide, "Profesör" lakaplı bir kişi İspanya Kraliyet Darphanesi'ni soymak için sekiz kişilik bir ekip kuruyor ve olaylar gelişiyor. "Profesör"e bağlı bu sekiz kişi gerçek isimlerini kimseye söylemiyorlar ve hepsi bir şehir adı kullanıyor...

1
Berlin
Berlin
Ekşi Sözlük yazarı "mikua" dizideki isimlerle şehirler arasında bağlantılar kurmuş. İşte o benzerlikler: Berlin dizide rehinelerin en çok çekindiği isim. "Profesör"e bağlı olmasına rağmen kendi hükümdarlığını da kurmak istiyor. Avrupa'da da nazizm döneminde ülkelerin en çekindiği ülke Almanya'ydı.

2
Oslo ve Helsinki
Oslo ve Helsinki
Oslo ve Helsinki dizide kuzen. İkinci Dünya Savaşı'nda da Norveç ve Finlandiya tamamen stratejik nedenlerle işgale uğramış ülkeler.

3
Denver (ABD), Moskova (SSCB)
Denver (ABD), Moskova (SSCB)
Dizide bir ara Denver ve Moskova Berlin'den gizli iş çevirip, ona karşı birlikte hareket ediyorlar. Savaşta zaten malum, ABD ve SSCB, Almanya'ya karşı ittifak halindeydi.

4
Tokyo
Tokyo
Tokyo başına buyruk hareket etmeyi sevmesi ile gerçekten Japonya.

5
Rio
Rio
Brezilya savaşa asker gönderse de savaşın belirleyici taraflarından biri değildi. Rio da dizinin sonucuna direkt etki edecek bir şey yapmadı ama sürece dahildi.

6
Nairobi
Nairobi
Bağlantısızlar hareketi.

7
Dizinin verdiği mesajlar
Dizinin verdiği mesajlar
Soyguncuların Salvador Dali maskesi takarak eylemlerini gerçekleştirmesinin bile altında aslında bir mesaj var. Büyük ressam Salvador Dali yaşadığı dönemde tüm tabuları başkaldırmış deli dahi lakaplı aykırı bir adamdır. Dizideki Dali maskesi de düzene başkaldırışı simgeliyordu.

Son Dakika La Casa de Papel'de Neden Şehir İsimleri Kullanıldı? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Cinsel içerikli sitede 24 saatte 8 milyon lira kazanan Bella Thorne dur durak bilmiyor! Son pozuna beğeni yağdı 20 hayaletle ilişkiye girdiğini iddia eden genç kadın aşk acısı çekiyor! Sebebi yine onlar Yeteneği sayesinde köşeyi dönecek! 1200 TL'ye aldığı aracı şimdi 8 milyon TL'ye satıyor Dünyanın en soğuk köyü! Nefesinizin bile buz tuttuğu yerde rekor kırıldı Şeytanın aklına gelmez! "Kanserim" diyerek topladığı 500 bin lirayı kumarda yedi