Son Dakika Haberleri: Lenin İşte Böyle Mumyalandı

Lenin İşte Böyle Mumyalandı

11 yıl önce

1
Rusya'da, Sovyetler Birliği'nin kurucusu Lenin ölüm yıldönümünde anıldı. Lenin anmalarında öne çıkan tartışma Sovyet liderin naaşının Kızılmeydan'daki mozoleden çıkarılıp toprağa verilip verilmemesiydi. Rusya Komünist Partisi, naaşın mozoleden çıkarılamayacağını ve defnedilemeyeceğini açıkladı. Lenin öldükten sonra cesedi mumyalanarak Kızılmeydan'daki "Lenin Mozolesi"ne yerleştirilmişti.

2
Rusya Komünist Parti Başkanı Gennadiy Züganov, Lenin'in ölüm yıl dönümünde yaklaşık 200 parti üyesiyle geldiği Kızılmeydan'da Lenin'in mozolesini ziyaret edip çelenk bıraktı.
Züganov, burada gazetecilerin, Lenin'in naaşının mozoleden çıkarılıp toprağa verilmesi tartışmaları ile ilgili sorusuna karşılık, "Lenin Mozoleden çıkarılamaz ve gömülemez" dedi.


3
Züganov, Rus yasalarına göre, bir kişinin yeniden gömülebilmesi için yakınlarının izin vermesi gerektiğini ve Lenin'in yakınlarının böyle bir izni olmadığını ifade etti.

4
Rusya İmparatorluğu'nu güçlü bir devlet haline getirdi. Lenin'in geliştirdiği yeni ekonomik politika sayesinde halefi Stalin 6 binden fazla yeni fabrika kurdu."
dedi
5
Züganov, Rus Ortodoks Kilisesi temsilcileriyle yaptığı görüşmede Lenin'in naaşının mozolede bekletilmesinin dinen uygun olup olmadığını sorduğunu, kilise temsilcilerinin de kendisine naaşın yer yüzeyinin 2 metre altında olması halinde dini açıdan bir sakıncası bulunmadığını söylediklerini belirterek, Lenin'in naaşının da zaten yerin 2 metre altında olduğunu kaydetti.

6
Bolşevik devriminin babası Lenin'in mumyası konusundaki tartışmalar Sovyetler Birliği'nin ortadan kalkmasından bu yana devam ediyor.
7
Geçmişte, yerli ziyaretçilerin uzun kuyruklar oluşturduğu mozoleyi turistler ve mumya bakım ekibi dışında kimse ziyaret etmiyor artık.
8
Lenin'in mumyası, öldüğü 1924'ten bu yana mozolede bulunuyor. Başkent Moskova'nın göbeğinde bulunan ve 'komünizm tapınağı' kabul edilen mozole, Sovyet döneminde kitleler tarafından ziyaret ediliyordu.
9
Lenin'in mumyasını canlı tutmak için sürekli ilaçlı-kimyasal maddeli bir bakım yapılıyor.
10
Yıllık bakımı beş yüz bin dolara malolan mumyanın bakımı sürdürülürse, beş yüz yıl daha dayabileceği bildiriliyor.
11
Rus sosyalist politikacı, Ekim Devrimi'nin lideri ve Sovyetler Birliği Komünist Partisinin ilk başkanıdır. 21 Ocak 1924'te öldü.Lenin'in beyni, vücudu mumyalanmadan önce çıkarılmıştı. Oskar Vogt beynini incelemek ile görevlendirildi.
12
13
14
15
16

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Amerika'yı Karıştıran Görüntü! Obama'nın Kızı Yasakları Deldi Geçti Dünyaya Yeniden Geldiği İddia Eden Çocuk, Nasıl Öldürüldüğünü Anlatarak, Katilini Aradı! Game Of Thrones Yıldızından Olay Yaratan İtiraf: Onunla Sevişmediğim İçin Kariyerim Yıkıldı Magazin Tarihine Geçen Skandal Olaylar Dünyaca Ünlü Yıldızlar, Cinsel İlişki Fantezilerini Paylaştı!