Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? - Son Dakika

Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır?

23.08.2018 16:20

Lokum gibi et yemek isteyenler için, işte size püf noktalarıyla kurban kavurması tarifi...

1
Öncelikle eti bir gün dinlendireceğiz. Eti dinlendirdikten sonra sinirlerini alıp kubaşı şeklinde doğramalı. Bir kilogram ete 250 gram iç yağı koymak gerekiyor.
2
Bu işlemden sonra et genişçe bir tava ya da tencereye alın ve bir bardak suyla haşlanmaya bırakın. Etin üstünde köpürmeler oldukça bunları temizleyin.
3
Et suyunu çektikten sonra altını kapatın. Farklı bir tencereye iç yağını koyun. Yağ kavrulmaya başladığında haşlanan eti ilave edin. Etler kızarıncaya kadar kavurmaya devam edin. Kapatmadan bir 5 dakika önce göz kararı tuzu, karabiberi ve isteğe bağlı olarak kekik ilave edin.
4
Ocağın altını kapattıktan sonra yaklaşık 10 dakika bu şekilde dinlendirin. Afiyet olsun :)
5

Son Dakika Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Görev başındaki polis bahçede üstsüz güneşlenen modeli helikopterden kayda aldı 93 kilo veren Pelin Öztekin isyan etti: 100 kilo olan biri aşık olmaz mı? Maradona'nın son günlerini geçirdiği evdeki kimsenin bilmediği detay ortaya çıktı Seren Serengil'in "Bekaretimi anneme inat olsun diye verdim" itirafı sosyal medyada yeniden gündem oldu 32 yaşındaki kadın "Su vereceğim" diye kandırdığı 14 yaşındaki çocuğu evine götürüp istismar etti